Президент України Володимир Зеленський зустрівся з президентом Єгипту Абдуллою Фаттахом Ас-Сісі в кулуарах 74-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН наприкінці вересня. Лідери двох країн відзначили активізацію українсько-єгипетського політичного діалогу, намітили перспективні напрямки подальшого розвитку двостороннього співробітництва.
Як Україна та Арабська Республіка Єгипет можуть розширити торгово-економічне та інвестиційне співробітництво? Щоб обговорити це та інші питання, до студії UATV завітав надзвичайний і повноважний посол Єгипту в Україні Хоссам Ельдін Мохамед Ахмед Алі.
– Багато українців вже познайомилися з Єгиптом, тому що в останні кілька років був величезний наплив українських туристів до вашої країни. Єгипет вітає нових гостей з розпростертими обіймами. Розкажіть, як це впливає на відносини двох країн?
– Я думаю, що, по-перше, мені слід визнати, що сектор туризму дуже сильно залежить від культурних інтересів української сторони, інтересу до наших морських курортів і т. д. Тут є ряд факторів, які, можливо, сприяють цьому. Одним з них є двосторонні відносини, які стабільно і постійно розвиваються на урядовому рівні – наше взаєморозуміння краще, у нас більше контактів, у нас є можливість усунути труднощі та перешкоди, з якими стикаються українські гості на курортах. І в цьому відношенні багато було зроблено в тісній співпраці з міністром закордонних справ та іншими відповідними органами влади, які в минулому допомогли нам обійти деякі перешкоди. Іншим фактором є надзвичайна зацікавленість єгипетського уряду в забезпеченні безпеки, стабільності та всіляких високоякісних послуг на наших туристичних курортах. Якби ви знали, скільки зусиль йде на те, щоб забезпечити туристам і гостям в Єгипті прекрасний відпочинок за дуже конкурентними цінами, а також високі стандарти на кожному рівні, ви були б дуже вражені. Ми ставимося до питання безпеки дуже серйозно.
У нас також є ряд інших елементів, туроператорів, які фактично надають рейси, що прибувають в Шарм-ель-Шейх і Хургаду. Є рейси з 8 великих міст, які літають щотижня. Крім того, в квітні 2018 року поновилися прямі рейси, також залучили українських туристів в культурно багату столицю країни. Там нескінченна кількість музеїв, багато з яких ще тільки створюються. Через кілька місяців має відкритися великий новий музей GEM, вартістю 2 млрд доларів. Я сам із нетерпінням чекаю на його відкриття. Відповідно, в Єгипті ведуться постійні роботи, спрямовані на те, щоб наші курорти були високого рівня, наша безпека була в порядку, наша інфраструктура ставала все краще і краще, а наші послуги залишалися не просто конкурентоспроможними на міжнародному або регіональному рівнях, а видатними. І я можу сказати, що у нас дійсно є пакет, з яким дуже складно конкурувати. За останні пару років це забезпечило дуже помітне, повільне, але стійке збільшення числа українських туристів, яких ми приймаємо. Минулого року Єгипет відвідали майже 1,2 млн українців.
– Українці знайомляться з культурою Єгипту, а президент Зеленський познайомився з президентом Ас-Сісі, коли вони зустрілися на засіданні Генеральної Асамблеї ООН. Ви знаєте, як пройшла ця розмова, про що вони говорили?
– Я можу, по-перше, зазначити, що Єгипет вважає Україну дружньою країною. У нас дуже здорові відносини, засновані на взаємних інтересах, ми дуже добре розуміємо один одного. Ми знаємо позиції один одного зусіх ключових міжнародних питань, але поступово і дуже послідовно ми побудували відносини на взаємній вигоді. Таким чином, мова йде не тільки про туризм, а й про низку інших вимірів. Зустріч, яка нещодавно відбулася між очільниками двох держав, не з’явилася з вакууму, вона стала результатом дуже повільного, але багатонадійного прогресу. Ми значно просунулися за останні кілька років. Наприклад, у вересні минулого року в Києві засідав спільний комітет двох країн, на ньому було більше 30 делегатів. Це був перший серйозний діалог за 8 років, тому це був прорив. Спільний комітет обговорював співробітництво з багатьох питань, які перебувають на розгляді. Також ми зійшлися в поглядах з багатьох пунктів нашого майбутнього, тому все йде дуже добре.
Ми активізували нашу співпрацю і наші контакти на політичному рівні. Я майже щодня контактую з МЗС. У нас дуже здорова і консультативна манера роботи. Ми працюємо в повній прозорості. І це, на мою думку, допомогло нам тепло зустріти представників Міністерства закордонних справ попереднього уряду України, які були в Єгипті з офіційним візитом в квітні 2018 року. І ми також розглядаємо це як один із тих кроків, які дозволили провести зустріч обох президентів. Але я можу вам сказати, що президент Ас-Сісі був одним з перших лідерів, які привітали президента Зеленського зі вступом на посаду. Ми дуже поважаємо українців. Вони дуже доброзичливі люди. Ми взаємодіємо з ними в Єгипті як з туристами, бізнес-партнерами, і на інших рівнях.
– Давайте поговоримо трохи про бізнес. Є багато українців, які зараз відкривають бізнес в Єгипті. У яких галузях?
– На бізнесрівні відбувається дуже активна взаємодія. Можу лише підкреслити, що торговий баланс складає близько 2 млрд доларів. Це робить Єгипет головним торговим партнером України з Африки та Близького Сходу. Але я можу вам сказати, що ми докладаємо активні зусилля з обох сторін зі сприяння співпраці в цій галузі, висвітлення поліпшень, торговельного обміну, співпраці, а також отримання спільної вигоди з метою забезпечити розвиток Єгипту на перспективу, тому що наша країна переживає зараз дуже великі зміни. Тепер будь-яка людина, наприклад, як і я, який щорічно приїжджає до Єгипту, буде сильно здивована тією кількістю нових доріг; незвичайних будівель, що зводяться; новими музеями, які викликають захоплення. Дуже добре, що українські підприємці усвідомили, що в Єгипті для них є нові можливості. Наприклад, новий трамвай в Олександрії – з України. Велика асоціація компаній із України вже подала заявку уряду Єгипту на модернізацію металургійної промисловості. Національна сталеливарна промисловість Єгипту уклала дуже вигідний контракт, що також дуже важливо для нашої країни. І я можу вам сказати, що єдиний офіс “Нафтогазу” за межами України перебуває в Єгипті. І сотні мільйонів інвестицій в розвідку нафти вкладаються саме туди. Також зазначу, що великі компанії, такі як “Нібулон”, інвестували 2 млрд доларів в єгипетський аграрний сектор, плануючи відшкодувати їх протягом 10 років. Інвестиції будуть спрямовані на модернізацію національних процесів обробки зерна і на рішення проблем галузі. Тому картина позитивна та динамічна. І ми, як уряд, намагаємося поліпшувати цю взаємодію шляхом просування та всілякого сприяння йому.
– В останні роки до України приїжджають багато студентів із Єгипту. Іноді їм доводиться стикатися з деякими проблемами. Яка ваша думка з цього питання?
– Так, я можу дати відповідь на це питання. Наразі 3,5 тисячі єгипетських студентів навчаються в різних українських університетах. Велика кількість цих студентів потрапили в країну через посередників, які використовували шахрайські схеми, щоб відправити їх в Україну. Таким чином, студенти опиняються в іншому університеті, не отримуючи очікуваної освіти, або їх шантажують за допомогою їх же документів при переході з одного курсу на інший, і так далі. І ми отримуємо скарги від наших студентів майже щодня. Ми дуже тісно співпрацюємо з українською стороною в цьому плані, обмінюємося інформацією і дуже уважно стежимо за ситуацією.
Я докладаю всіх можливих зусиль, щоб домовитися з університетами, владою або допомогти студентам. Але, звичайно, існує необхідність в спільному діалозі з урядом і спільній роботі для того, щоб ми могли вирішити цю проблему. Я розумію, що Україна дає фантастичну освіту українцям. Але ситуація зовсім інша, коли мова йде про іноземців, зокрема, єгиптян. Ми знаємо це з нашого досвіду. У деяких є вдалий досвід, але переважна більшість стикається з різними типами проблем, які ми зараз намагаємося вирішити, тому що бачимо, що кожен можливий елемент двосторонніх відносин, яких ми прагнемо, є дуже позитивним. Що стосується освіти, ми намагаємося докласти чималих зусиль, щоби досягти такогож рівня, як в Україні. Ми вирішуємо проблеми і намагаємося усунути негативну роль засобів масової інформації, які хочуть отримати з цього вигоду, навіть не думаючи про студентів або університети, які прагнуть співпрацювати з інтернет-медіа, щоб залучити найбільшу кількість студентів і отримати від цього прибуток. Студенти знаходяться в такій ситуації, коли їм не можуть фактично гарантувати, що вони отримають належну освіту або їх права будуть збережені чи захищені від можливого шантажу з боку брокерів. І фідбек, який ми отримали відукраїнського уряду, дуже позитивний. У нас дуже сумлінні люди, які повністю розуміють, що ця ситуація не може далі тривати, і вони тісно з нами співпрацюють. Я налаштований дуже оптимістично, і впевнений, що на двосторонньому рівні, і на цих двох рівнях ми можемо домогтися прогресу й рухатися вперед.
– Схоже, великий прогрес досягнутий уже на всіх фронтах. Останнє коротке запитання – чи планують Україна та Єгипет реалізувати якісь ключові проєкти в найближчі один-два роки?
– Можу сказати, що відносини між Україною і Єгиптом дуже продумані. Ми в основному, як я вже сказав, націлені на взаємну вигоду, яка будується на взаєморозумінні та взаємоповазі. Ми прагнемо до створення міцних відносин, які добре фінансуються. Це включає в себе політичний діалог і сприяє здійсненню обмінів на самому політичному рівні. І це сприяє взаєморозумінню і здатності краще працювати разом. Наші зусилля й амбіції щодо двосторонніх відносин засновані на наших спільних інтересах. Це багато значить. І я думаю, що потенціал двосторонньої співпраці з Україною не повністю розкритий.
Так, нам потрібно ще багато зробити, у нас багато роботи, якщо наша співпраця націлена принести ще більшу користь народам. І я думаю, що у нас є все, що потрібно, щоб повністю довіряти один одному. Таким чином, наступні роки будуть обнадійливими. Ця крива поступового нарощування дуже здорових, взаємоцінних відносин триває.
Я сподіваюся, що ми можемо почати співпрацю в промисловій галузі, сільському господарстві, медицині, освіті, і ми можемо це зробити таким чином, щоб замість того, аби мати посередників на ринку, погану, корумповану освіту, ми могли б забезпечити можливість нашим студентам отримувати якісну освіту, яка в Україні дійсно є, без брокерів. Ми можемо сприяти обмінам у всіх сферах життя, в яких ми працюємо. І я думаю, що наша співпраця буде продовжуватися. Рішення обох сторін рухатися вперед однозначно є. І ми разом з нашими українськими колегами будемо продовжувати докладати всіх зусиль, щоби підтримувати ці дуже здорові та дуже дружні стосунки, й зміцнювати їх.