Місто на річці Стрипа: що варто подивитися і скуштувати в старовинному Бучачі (ВІДЕО)

Скрін UATV

Руїни стародавнього замку, монастир отців Василіан, унікальна ратуша, художній артдвір і ароматна місцева кава зі смачними тістечками. Все це чекає на вас в старовинному містечку Бучач на Тернопільщині.

На території нинішнього міста знаходилося давнє слов’янське поселення.

“Бучач – старовинне містечко. Перша письмова згадка про нього датується 1260 роком, – розповідає Лариса Легка, директор Бучацького районного краєзнавчого музею. – Буча в перекладі зі старослов’янської означає “стрімкі потоки швидкої води ранньою весною”. Це точно відображає навколишній ландшафт”.

Територія Бучача розділена річкою Стрипа на ліву та праву частини. Вони з’єднуються трьома мостами: Палацовим, Гімназійним і Чорним. Але при цьому всі пам’ятники архітектури в Бучачі перебувають в пішій доступності, що вельми зручно для туристів і гостей міста.

Почати знайомство з містом краєзнавці радять саме з Замкової гори на березі річки Стрипа. У ХІІ столітті тут побудували дерев’яний замок. Пізніше з’явилася велична та неприступна кам’яна фортеця. Перша згадка про замок датується 1379 роком. Він часто зазнавав руйнувань після набігів турків і татар. І все ж його стіни вистояли.

Цікавий факт: вагомий внесок у те, щоб фортеця стала неприступною для ворогів, зробила жінка – Марія Могилянка. Після смерті чоловіка Стефана Потоцького вона вирішила перетворити вотчину в безпечне для себе та дітей місце. Саме тоді замок виріс майже в три рази. Висоту його стін в деяких місцях підняли до 4 метрів.

На початку ХVІІ століття фортеця в Бучачі була наймогутнішою на Поділлі. Не витримав замок лише натиску турецької армії в 1672 році. Але Ян Потоцький, який в той час був власником міста, швидко відновив фортецю. Руїни, що збереглися до наших днів – якраз ХVІІ століття. Сьогодні фундамент однієї з веж туристи використовують як оглядовий майданчик, звідки відкривається дивовижний вид на місто.

Ще одна з найцікавіших туристичних локацій містечка – артдвір. Це єдиний художній двір закритого типу, який зберігся в Бучачі. Тут з травня по жовтень щонеділі проходять найрізноманітніші заходи: зустрічі з письменниками, художниками, майстрами, концерти і т. п. Тут народився ізраїльський письменник Шмуель Йосеф Агнон, лауреат Нобелівської премії.

Візитівка міста – ратуша, одна з найстаріших в Україні. Це унікальний пам’ятник архітектури ХVІІІ століття не тільки для України, але і всієї Центральної Європи. Ратуша була побудована в 1751 році архітектором Бернардом Меретіним у стилі декоративного бароко.

Ратуша, як і багато інших місцевих пам’ятників, зацікавить кожного, хто хоч раз побуває в цьому містечку. А де в Бучачі можна спробувати найсмачнішу каву і відпочити – дивіться в новому випуску програми UATV “Міста і містечка”.

Більше випусків програми “Міста і містечка” дивіться за посиланням.

Прямой эфир