Фото UATV
Національний музей імені Тараса Шевченка, за іронією долі, міг відвідувати й сам великий поет і художник ще за життя. Адже цю споруду було зведено ще за два десятиліття до смерті Тараса Григоровича, і розташовується вона саме в тому місці, де він часто бував. Правда, тоді ще ніхто не знав, що в тут зберігатиметься відома на весь світ картина “Катерина”.
Її розміри – 93*75 см. На цьому невеликому полотні представлені три зовсім різні стилі: класицизм, реалізм і романтизм.
“На той час у живописі це було унікальним, оскільки тоді художники ще не зверталися до соціальної тематики“, – розповідає Марина Юр, кандидат мистецтвознавства Інституту проблем сучасного мистецтва.
Окрім стилістичного новаторства, картина сповнена тематичної скандальності. Адже вперше було піднято тему “покритки”, також розкривалися дії тодішнього царського режиму.
Коли Тарас Шевченко написав “Катерину”, в ній дійсно проявилася уся його майстерність, яку він здобув у майстерні Брюллова. Та водночас художник розкрив внутрішній світ свого персонажа. А це вже характерні риси романтизму.
Можна сказати, що “Катерина” – це перша робота, в якій Тарас Шевченко проявляє себе як майстер із власним стилем. Уже немає копіювання, якому його навчали.
За таку унікальну роботу художник повинен був отримати нагороду, та її не дали. Більш того, 15 травня 1842 року скарбник Товариства заохочення художників пише у своєму рапорті, що в останні сім місяців Шевченко не відвідував заняття з малювання та жодної роботи не надав. Далі він пропонує відрахувати художника й позбавити грошового утримання.
Наступного дня його виганяють.
За словами автора книг про Тараса Шевченка – Володимира Сиротенка, справа в тім, що образ Катерини він писав з дружини віце-президента академії Толстого, яка була вагітна. Це викликало скандал, роботу художника узагалі не взяли на конкурс.
Інші дослідники творчості Тараса Шевченка вважають, що насправді цей донос був тільки приводом для того, щоби звільнити художника.
Після цього поета відправили в Малоросію замість Італії.
Тут він знайомиться з багатьма українськими діячами культури й меценатами. В цей же час відбувається знайомство Тараса Шевченка з Ганною Закревською, до якої у нього явно були почуття. У листах до неї Тарас називає дівчину “Ганною вродливою”.
Саме під час подорожі Україною у Кобзаря зароджується ідея створити серію малюнків “Мальовнича Україна”. Так, протягом усього 1844 року він працює над серією малюнків у новій для себе техніці.
Роботу, через яку Тарас Шевченко залишився в Україні, купив Григорій Тарновський. І тут залишилася ще одна загадка.
Які секрети таїть у собі “Катерина” – дивіться в повному випуску “Тарас Шевченко “Катерина”.
Більше випусків проекту “Ніч в музеї” дивіться за посиланням.