Український фермер Володимир Яворський у своєму господарстві займається вирощуванням органічних ягід.
Він почав займатися цією справою п’ять років тому. Спочатку перші шість гектарів Володимир засадив лохиною. Зараз у Яворського 24 га землі.
“При вирощуванні лохини прибуток не спадає одразу. Повинно пройти 3-4 роки, поки з’являться перші результати у вигляді дивідендів. Щоб не чекати, ми вирішили також посадити малину, смородину, ожину, суницю“, – розповідає він.
За його словами, в догляді за малиною найголовніше – це вода. На своїх полях Яворський зробив крапельний полив.
“Він ефективний тим, що не створює кірку, коли пригріло сонце. За звичайного поливу через цю кірку не надходить кисень і рослина гине. Крапельний полив сприяє тому, що рослина бере з землі те, що йому необхідно. Ми все це контролюємо, адже є спеціальні вологоміри”, – пояснює Володимир.
Фермер порівнює ягоди з дітьми, адже вони так само потребують любові та уваги.
Також на полях автоматична фертигація. Це кореневе підживлення. Яворський пояснює, якщо збір ягоди відбувається механізоване, тоді вона йде на переробку – на джеми, соки тощо. Тому на його фермі більшу частину врожаю збирають вручну.
Фермер нарікає, що екоягода може зберігатися менший термін, ніж хімічно оброблена, але все одно не використовує жодних добавок.
За його словами, зараз на українському ринку складно пояснити споживачеві, що таке “органіка”.
“Багато хто вважає, якщо бабуся продає ягоди зі свого городу, то це теж “органіка”. Отримання даного сертифіката – дуже велика праця. Кожна операція фіксувалася органік-стандартом, також аналізувалися самі саджанці”, – говорить Володимир.
Є у нього і свої вулики, наявність яких підтверджує, що продукція є екологічно чистою, адже бджоли не живуть у забрудненому середовищі.
Чоловік наголошує, що не займатиметься господарством, де рослини обробляють хімією.
“Дітей і онуків привчаю працювати з землею за таким же принципом – взяли її чистою і передали чистою”, – розмірковує Яворський.
Він додає, що в Україні дуже родючі землі, тож займатися сільським господарством тут вигідно.
Володимир хоче, щоб його продукція приносила людям користь.
Більше випусків програми “Моя земля” дивіться за посиланням.