Українські актори не поступаються за професійністю голлівудським, – Ахтем Сеітаблаєв про зйомки “Захара Беркута”

Фото надане знімальною групою “Захара Беркута”

Відомий український актор театру і кіно, кінорежисер Ахтем Сеітаблаєв разом із міжнародною командою завершили зйомки фільму “Захар Беркут” за мотивами однойменної повісті Івана Франка. В український кінопрокат стрічка вийде у 2019 році.

Про залучення голлівудських акторів, співпрацю з іноземними продюсерами, створення нових героїв та сюжетних ліній у стрічці Ахтем Сеітаблаєв розповів в ексклюзивному інтерв’ю UATV.

До роботи над зйомками фільму, які завершилися на початку вересня,  команда стала у червні цього року.

“Наразі все йде за планом. Зараз почався період постпродакшену. Тобто, власне, монтаж фільму, створення комп’ютерної графіки, а її, до речі, буде дуже багато. Фільм вийде англійською мовою для прокату за кордоном і, звичайно, українською мовою – для показу в нашій країні”, – розповів режисер.

Автори стрічки називають “Захар Беркут” одним із наймасштабніших проектів українського кінематографу. “В Україні вже були масштабні кінопроекти. Але такої кількості іноземних акторів, комп’ютерної графіки, декорацій, мабуть, ще не було. Якщо ми складемо всі ці обставини, то побачимо, що досить мало таких проектів в Україні вироблялося і виробляється”, – говорить Ахтем Сеітаблаєв.

Крім того, вперше українці залучили до зйомок таку кількість відомих голлівудських та іноземних акторів. За словами Ахтема таким було рішення продюсерів стрічки – Єгора Олесова та його колег.  Так, головну роль у фільмі “Захар Беркут” виконав голлівудський актор Роберт Патрік, відомий своєю роллю у фільмі “Термінатор-2”. Роль Мирослави дісталася  Поппі Дрейтон, яку бачили у серіалі  “Абатство Даунтон”.  Роль Тугара Вовка отримав Томмі Фенаган, якого глядачі можуть знати за його ролями в стрічках “Гладіатор” і “Хоробре серце“. Також, у стрічці з’являться Роккі Майєрс, Олівер Тревена, Алекс МакНіколл, Елісон Дуді.

“Залучення іноземних акторів в український фільм – це якраз спроба промотувати Україну за кордоном, промотувати культуру, традиції, історію і дати чіткий сигнал того, що в Україні можуть знімати якісне кіно, що тут безпечно, професійно. Таким чином варто заохочувати іноземних партнерів вкладати гроші в спільне конвертаційне кіно”, – розповів режисер.

Серед українських акторів у стрічці задіяні Андрій Ісаєнко, Віктор Жданов, відомі глядачеві за фільмом “Кіборги. Герої не вмирають”, Олег Волощенко, який знімався у фентезі “Сторожова застава”,  Аліна Коваленко, котра зіграла головну роль у серіалі “Хазяйка”, Олег Стефан, який знявся в історичному фільмі “Червоний”,  Станіслав Лозовський  – “Гетьман”,  Вікторія Клещенко-Пилипчук – “Жіночий лікар” та багато інших. “Мене тішить те, що поруч із іноземними акторами, визнаними голлівудськими та британськими зірками, наші актори не губилися, були на одному з ними рівні”, – наголосив кінорежисер.

Окрім того, над стрічкою в якості співрежисера працює працюють співрежисер Джон Вінн, відомий спільною роботою з компанією Marvel та Гільєрмо дель Торо. З американського боку фільм продюсують Юрій Карновський, Раджа Коллінз і Джефф Райс. Українська команда відповідає за змістовну і творчу роботу. Голлівудські партнери комунікують із міжнародним акторським складом фільму й допомагають просувати проект на зарубіжних ринках. Ахтем зізнається, що відмінності у роботі українських та голлівудських режисерів є. “Були деякі нюанси щодо характеру та відносин персонажів, але ми все проговорювали і йшли на компроміси. Та щодо професії, ми – однодумці”, – зауважує український кінорежисер.

Ахтем говорить, що взявся за екранізацію “Захара Беркута”, бо в ньому розкриваються питання, які й сьогодні  є актуальними для світу та України.

“Це не документальна історія, це легенда. Іван Франко, як драматург світового рівня, заклав у неї багато думок, сенсів, меседжів, які актуальні завжди. Це співіснування людей, їхні прагнення, мрії, сподівання, біль, думки. Мене зацікавила ця повість, бо це історія військової перемоги невеличкої громади села Тухля над 10-тисячним корпусом найкращої на той час армії світу – монгольського війська. Та насамперед ця історія цікава не військовою перемогою, а протистоянням світоглядів Захара Беркута, його синів та громади Тухлі зі світоглядом Тугара Вовка”, – сказав він.

Режисер говорить, що з образу Тугара Вовка чітко усвідомлюється, що людина, яка захотіла “чужий устав принести до себе в монастир”, зламати перші паростки народження демократії, знищити традиції, культуру – врешті-решт втрачає все. “Я зрозумів: хочу зняти фільм про те, що людина, яка руйнує свою домівку – приречена на самознищення”, – розповів Сеітаблаєв.

Сценарист фільму Ярослав Войцешек, працюючи над екранізацією “Захара Беркута”, вирішив ввести в сюжет кілька нових персонажів, зокрема, дружину Захара. “Ми це зробили із дозволу Роланда Франка – онука українського драматурга, який очолює Міжнародний фонд ім. Івана Франка. Персонаж дружини Захара Беркута – Ради, на нашу думку, додає драматизму й особистої мотивації для братів”, – розповів Ахтем.

Окрім роботи над “Захаром Беркутом”, Ахтем розпочинає працювати над новим історичним фільмом про Конотопську битву. “Поки що пишемо сценарій, будемо подаватися на наступний пітчинг у Держкіно і  сподіваємося, що все вдасться”, – поділився планами режисер.

Ахтем Сеітаблаєв переконаний, що український кінематограф відчуває покращення. “Та для значного ефекту необхідно провести цілий комплекс питань, починаючи від тих, хто робить кіно. Українським кінематографістам необхідно підвищувати якість стрічок у будь-якому жанрі: комедійному, військовому, драматичному. Це комплексна робота: і сценарій, і режисура, й операторська робота, і продюсування, що є важливою складовою виробництва”, – говорить він.

“Чудово, що держава виділяє кошти і збільшує фінансування, – говорить режисер. –  Проте було б дуже добре, щоби питання повернення  певних відсотків почало працювати, адже це міцний інструментарій для заохочення іноземних інвесторів вкладати гроші в українське кіно”.

Крім того, за словами Ахтема Сеітаблаєва, кінотеатрів, кінозалів в Україні повинно бути щонайменше втричі більше, аніж зараз. ”Бо українське кіно нині активно розвивається – майже кожного тижня у нас прем’єри, та не вистачає кінотеатрів, тому попри те, що фільм буде якісним і спостерігатиметься попит глядача, але кінотеатри змушені за своїми договорами з іноземними компаніями ставити передусім голлівудські фільми, бо є домовленості. Якщо буде більше кінотеатрів – стане набагато простіше заохочувати їх демонструвати українські фільми”, – переконаний режисер.

Наталія МАРЧЕНКО, UATV

Прямий ефір