Злочини на Майдані: відкрито 90 групових справ, 441 підозрюваний, –Олександра Романцова

Фото UATV

5 років тому в Україні почався найтрагічніший етап Революції Гідності. За три дні, з 18 по 20 лютого 2014 року, на мітингах в центрі Києва загинули близько ста осіб. Більш ніж тисяча отримали поранення, декілька десятків зникли безвісти, понад сотні були арештовані і піддані тортурам.

Про те, на якій стадії зараз знаходиться розслідування злочинів проти Майдану, а також про свої спогади про участь в тих подіях журналістам UATV розповіла виконавчий директор Центру громадянських свобод Олександра Романцова.

“Для мене все почалося з першого маршу за євроінтеграцію, в якому я брала участь разом з друзями, – розповіла гостя студії. – Спочатку ми навіть боялися, що в якийсь момент протест перестане бути масовим і люди не будуть приходити. Але майже щотижня уряд тільки те й робив, що викликав нову хвилю протесту. Перша спроба розгону, потім – перші три смерті. А ще – відомі багатьом диктаторські закони. Для мене переломним моментом стало те, що чинний президент два тижні мовчав після побиття студентів. Хоча ще міг повернути ситуацію на рівень переговорів. Ми починали розуміти, що це не зупиниться і рішення повинне бути глобальне”.

Щодо розслідування злочинів на Майдані, Олександра Романцова зазначила, що навіть якщо б цю справу зараз розслідувала система американської чи британської поліції, важливо розуміти – це величезна кількість матеріалів і фактів, даних, які потрібно обробити.

“Управління спеціальних розслідувань, яке зараз цим займається, має в обробці понад 700 годин різних відеозйомок. Справа Майдану давно вимірюється не в томах, а в цілих кімнатах, – підкреслила вона. Це завдання непосильне навіть для дуже добре налагодженої системи. Це дуже кропітка праця. В даний час уже порушено понад 90 групових справ, підтверджених жертв – 98. Серед них – неповнолітній, двоє жінок і один чоловік, який взагалі не брав участі в протестах. Загинуло 13 співробітників міліції. Обвинувачених дуже багато. Зараз є 441 підозрюваний. Деякі досі служать в системі правоохоронних органів. Ці цифри змінюються, а розслідування проводять не тільки в Києві. Іншими словами – є дуже багато матеріалів, а за ними – цілий ряд процесуальних дій”.

Для того, щоб в подальшому не виникало питань щодо розслідування, фахівець в сфері громадянських свобод вважає, що дуже важливо постійне висвітлення кожного кроку цього процесу.

Телеверсію інтерв’ю з Олександрою Романцовою дивіться в програмі “Лицом к лицу” на UATV 19 лютого о 21:00.

Прямий ефір