Збільшення мінімальної заробітної плати не вплине безпосередньо на інфляцію, – Ігор Бураковський (ВІДЕО)

Фото Укрінформ

Збільшення мінімальної заробітної плати в Україні є кроком у правильному напрямку, адже це допоможе підвищити добробут людей. Водночас це не вплине безпосередньо на інфляцію.

Які наслідки матиме зростання мінімальної зарплати в нашій державі, розповів голова правління Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігор Бураковський в програмі “5 вопросов на злобу дня” на телеканалі “Дом“.

– Як ви вважаєте, які плюси та мінуси того, що у нас збільшується мінімальна заробітна плата?

– Почнемо з того, що мінімальна заробітна плата – це інструмент соціальної політики, це, перш за все, певна соціальна державна гарантія. Вона говорить про те, що нижче певного рівня не можна оплачувати роботу штатного співробітника або в розрахунку за один місяць, або в розрахунку за одну годину, оскільки мінімальна заробітна плата встановлюється як за одну годину, так і безпосередньо за місяць. Це досить поширені інструменти. На сьогоднішній день в 21 країні Європейського Союзу мінімальна заробітна плата є ось такою обов’язковою державною гарантією.

Що стосується безпосередньо нашої української ситуації, то я думаю, що підвищення мінімальної заробітної плати – це крок у правильному напрямку. Тому що мінімальна заробітна плата відображає певний рівень доходу, що дозволяє людині задовольняти свої базові потреби. Зрозуміло, щойно ми говоримо про рівень доходу і про ціни, відразу виникає велика кількість заперечень щодо того, добре чи погано ми живемо. Є різні думки з цього приводу. Але мені здається, що це крок у правильному напрямку, і таким чином ми прагнемо до підвищення добробуту людей. Хоча не тільки мінімальна заробітна плата визначає те, як ми живемо.

– З приводу негативу: зараз деякі експерти озвучують, що, можливо, ми матимемо інфляцію, і через це додають 500 гривень. Що ви про це скажете?

– Я б сказав таким чином, що інфляція з мінімальною заробітною платою не пов’язані. Тут немає такого прямого зв’язку – ось на сьогодні збільшили мінімальну заробітну плату, а завтра виросли ціни. Чому? Тому що з одного боку ціни на товари – це витрати: скільки ми витрачаємо електроенергії, якихось матеріалів, комплектуючих і так далі для того, щоб зробити відповідні товари та послуги. Але з іншого боку – це платоспроможний попит. І якщо, грубо кажучи, в людей немає 100 гривень, то зрозуміло, що вони не можуть купити товари, які коштують 200, 300, 400 або 500 гривень. І в цьому плані, коли ми говоримо про заробітну плату, ми маємо відразу говорити як мінімум про три речі: перше – скільки ми отримуємо, друге – який рівень цін в нашій країні склався безпосередньо на сьогоднішній день, і третє – власне, така вічна тема – рівень нашої продуктивності праці. Тобто, грубо кажучи, скільки ми виробляємо за гривню в порівнянні з таким виробництвом в іншій країні. Ось з цього всього складається і купівельна спроможність, і ефективність економіки, і можливості нашого соціально-економічного розвитку.

– Зараз у нас мінімальна заробітна плата становить 4723 гривні, правильно? І плюс 500 додається?

– Так, у нас 4723 гривні. І я хочу сказати, що якщо подивитися дані Державної служби статистики, то на початок 2020-го року в нас середня заробітна плата штатних працівників становила десь 10 430 гривень. І далі, коли ми говоримо про заробітну плату, ми знову переходимо в таку цікаву тему, хто і як її отримує. Тому що, з одного боку, є люди, які отримують її в конверті, з іншого боку – люди, які отримують повністю “білу” зарплату і платять з неї всі податки. Тому регулювання праці в цілому і регулювання заробітної плати зокрема – це досить складний напрям економічної політики.

– З приводу погодинної оплати, нагадайте, зараз одна година праці коштує 28 гривень з копійками, так?

– Так, 28 з копійками.

– Де і в яких сферах у нас діє погодинна оплата?

– Я скажу відразу, що, в принципі, погодинна оплата може використовуватися практично скрізь. У нас на сьогоднішній день немає законодавчого визначення, де використовувати, наприклад, місячну заробітну плату, а де – погодинну. Все залежить від умов і характеру виробництва, від того, в яких умовах працюють люди, і від того, як організований трудовий процес. Це предмет домовленості між роботодавцем і штатним співробітником.

– Ви назвали середню заробітну плату приблизно в 10 тисяч гривень. Це в цілому по Україні?

– Так, це в цілому по Україні.

– Якщо дивитися приблизно по регіонах – схід, захід, центр, де сума середньої заробітної плати більша, а де, навпаки, менша?

– В принципі, картина по українській заробітній платі досить очевидна. У найбільш розвинених регіонах, наприклад, в Києві, середня заробітна плата на ті ж дати становила приблизно 15 тисяч гривень, якщо я не помиляюся. Якщо ми підемо далі на схід, то є регіони, де середня заробітна плата становила і 9 тисяч, і 8 тисяч. Приблизно 10 тисяч – ми можемо говорити про центр, про такі промислово розвинені області, як, наприклад, Дніпропетровська, Донецька, незважаючи на всі проблеми. Мається на увазі частина, яка контролюється українським урядом. Ну і, взагалі, регіональні коливання заробітної плати, звичайно, залежать від структури виробництва, від того, наскільки розвинений регіон.

Ось саме для того, щоб все вирівняти і для всіх створити більш-менш однакові умови, перш за все в плані доходів і споживання, як раз мінімальна заробітна плата є загальнодержавною гарантією. Незалежно від того, в якому регіоні ви проживаєте, мінімальна зарплата має однаковий рівень по всій країні.

Більше випусків програми “5 вопросов на злобу дня” дивіться за посиланням.

Прямой эфир