Завдяки власному арктичному флоту Україна зможе досліджувати 90% Світового океану, – Дикий

Фото UATV

Українські полярники отримають власний криголам для вивчення Антарктиди. На це Кабмін виділив 252 млн гривень. Очікується, що в 2020 році судно здійснить свій перший вихід у відкритий океан під українським прапором. В України не було кораблів такого класу з кінця ХХ століття. Купівля власного судна й початок наукових рейсів посилять можливості українських дослідників. Що дасть нове судно українським полярникам, розповів глава Національного антарктичного наукового центру МОН Євген Дикий у студії UATV.

“Історія України в Антарктиді дуже давня. У наступному році людство відзначатиме 200 років з відкриття Антарктиди. Цікаво, що в одній із трьох експедицій, які першими потрапили на материк, була місія з Російської імперії під командуванням Фаддея Беллінсгаузена. Його заступник – Іван Заводовський, капітан-лейтенант флоту, у якого в документах написано, що він козацького роду, з Галича. Також не можна уявити радянські дослідження Антарктиди без українців. З 1956 року, коли почалася щорічна радянська антарктична експедиція, тисячі наших земляків працювали на крижаному континенті, будували там станції. Але з моменту розвалу Радянського Союзу все антарктичне майно стало російським. Україна тоді звернулася з нотою, щоби поділити станції, які разом будували, але Росія відмовилася віддати хоча б одну з 12 станцій. І тільки в 1996 році Україна отримала від Великої Британії станцію “Фарадей”, яка тепер називається “Академік Вернадський”, – розповідає Євген Дикий.

За його словами, відтоді й до 2001 року українська антарктична експедиція складалася з двох частин: загону, який працює на самій станції, і морського загону. Адже дослідження Антарктики – це, передусім, дослідження Південного океану. Але, на жаль, із 36 кораблів, які успадкувала Україна, всі були або продані, або вийшли з ладу. Для порівняння, така ж кількість кораблів є у флоті Канади та Британії.

Таким чином з 2002 року Україна залишилася зі станцією, але без флоту. Тому наша країна щороку орендувала іноземні судна.

“Торік ми зробили перший крок до відновлення морських досліджень – працювали з риболовецьких суден. Це було тимчасове рішення. Але, побачивши хороші результати, Кабмін виділив гроші на купівлю спеціального судна. Звичайно, йдеться не про будівництво нового корабля, а про покупку того, який був у використанні, адже судно океанського класу коштує 60-80 млн євро. Україна до цього прийде, але років через 15-20″, – зазначив гість студії.

Коли в України з’явиться судно льодового класу, нам буде доступно до 90% Світового океану. На щастя, це очікується вже через рік.

Інфографіка МОН

Телеінтерв’ю з Євгеном Диким дивіться у програмі “Лицом к лицу” на телеканалі UATV 24 листопада о 21:00

Прямий ефір