Юристи та економісти: правозахисниця вказала на зміну портрета жінок, які йдуть у списках політпартій

uatv
16.07.2019
Скрін UATV

Раніше спостерігалася така тенденція, що якщо жінок включали в списки партій, то це були поп-зірки. Зараз це стало більш професіоналізовано – є жінки-юристи, економісти, громадські діячі.

Про це в інтерв’ю UATV повідомила голова правління Центру інформації про права людини Тетяна Печончик.

“Бачення і роль жінки теж змінюються, і портрет жінок, які йдуть у списках політичних партій, відрізняється від того, що у нас було на попередніх виборах до ВРУ”, – додала гостя студії.

Водночас, якщо звернути увагу на участь жінок у політичному житті нашої країни, на жаль, досі нам не було чим похвалитися.

“У нинішньому складі українського парламенту всього 12 відсотків жінок. Це набагато менше, ніж у ¾ країн світу. Ми десь у хвості. Дослідження показують, що більш рівномірне представництво обох статей веде до більш пропорційно виробленої політики. Участь жінок допомагає країнам в економічному розвитку”, – говорить Тетяна Печончик.

За її словами, навіть та невелика кількість жінок у нинішньому скликанні сильно вплинула на роботу самого парламенту.

“Наші колеги провели дослідження, яке показало, що жінки-депутати були активніші в своїй парламентській роботі, вносили більш якісні законопроекти, частіше виступали з місця. Тут я можу згадати не тільки роботу всередині країни, а й Парламентську асамблею Ради Європи, де жінки були дуже активні”, – говорить правозахисниця.

Печончик розповіла, що в цьому парламенті створили міжфракційне об’єднання “Рівні можливості” яке боролося за гендерну рівність. Їм вдалося багато чого досягти. Наприклад, скасовано список професій, які були заборонені для жінок. Також було прийнято закон, який криміналізує домашнє насильство, крім цього, прийнято закон, наприклад, про 30-відсоткову гендерну квоту на виборах. Тут Печончик уточнила, що партії не несуть відповідальності за те, що вони не включають до списків жінок. Зате якщо роблять це і проходять в парламент, отримують додаткове фінансування. Цього року очікується близько 60 млн гривень, їх розподілять між партіями, які пройдуть до Верховної Ради з третиною жінок-депутатів у своєму списку.

“У нинішньому складі парламенту така партія була одна – Об’єднання “Самопоміч”. Ми аналізували їхні списки на цих виборах: у першій десятці у них взагалі 6 жінок. Є також політична партія, у першій десятці якої немає жодної жінки – Всеукраїнське об’єднання “Свобода”, – говорить Печончик.

Також правозахисниця розповіла про результат аналізу тих 5 партій, які, згідно з останніми опитуваннями, проходять 5-відсотковий передвиборний бар’єр: “Європейська солідарність”, “Голос”, “Слуга народу “, опозиційна платформа – “За життя”, “Всеукраїнське об’єднання “Батьківщина”). В їхніх списках – від 28 до 33 відсотків жінок. У двох партій є шанс провести як мінімум третину жінок – партія “Європейська солідарність” і “Голос”.

“За нинішніми рейтингами, швидше за все, ці дві партії отримають додаткове фінансування з бюджету, тому що в своїх списках врахували гендерну квоту”, – говорить гостя студії.

Однак Печончик вказала й на негативний момент – те, що менше жінок ідуть за мажоритарними списками.

“По мажоритарці йде менше жінок, ніж за списками. Всього 13 відсотків від загальної кількості кандидатів – жінки. По-друге, на мажоритарці жінці буде складніше конкурувати з чоловіками, бо у нас в загальному економічна нерівність жінок і чоловіків у країні. Представниці прекрасної половини людства менше заробляють, а мажоритарка дуже часто вимагає ресурсів, які повинні бути інвестовані в передвиборні кампанії”, – сказала правозахисниця.

В цілому, якщо проаналізувати й мажоритарні, і списки політичних партій, 23% жінок від загальної кількості кандидатів балотується в Раду. У нинішньому скликанні – 12%.

“У наступному парламенті ми можемо отримати десь від 15 до 18 відсотків жінок”, – поділилася прогнозом гостя студії.

Телеверсію інтерв’ю з Тетяною Печончик дивіться 16 липня о 19:00 у програмі “Лицом к лицу”.

Анастасія ДЯДЮША, UATV

Джерело UATV
дата 16.07.2019
категорії Політика
поділитися

Схожі новини


Топ новин на UA|TV