Європейський підхід: Анастасія Мельниченко розповіла, чому література має виконувати громадські функції (ВІДЕО)

Скрін UATV

У новому випуску проєкту “Палітурка” про свої книги розповіла українська письменниця та громадська діячка Анастасія Мельниченко.

На запис програми Анастасія приїхала з села Свинолупівки, де збирала матеріал для своєї нової книги. Автор цікавиться українськими селами з дуже незвичайними назвами.

“Наприклад, я була в селі під назвою Криві Коліна. Також я була в Зюзюках, і, звичайно ж, в Хрулях, про які в мене вже вийшла книга. Це дуже цікаво – їздити по селах і дивитися, як живуть люди”, – каже Мельниченко.

Письменниця продемонструвала свою нову книгу – “Що знаходять в Хрулях”. Наступна дитяча книжка – “Від Хрулів до Зюзюків”.

Автор використовує сучасний європейський підхід до написання дитячої літератури. Вона зачіпає теми, які ще нещодавно були табуйовані в суспільстві – про смерть, насильство, сексуальне виховання.

“Одна моя книга для підлітків була дуже складною. Навіть двоє художників відмовилися ілюструвати цю книгу, тому що її зміст був просто шокуючим для них. Вони звикли малювати зайчиків і квіточки, а тут потрібно було зобразити ранню вагітність, насильство, анорексію“, – згадує письменниця.

Анастасія зауважує, що не можна такі теми подавати так, щоб дітей це шокувало. За її словами, потрібно писати таким чином, щоб діти розуміли те, що їм хочуть сказати. Автор вважає, що книги мають виконувати громадські функції.

Мельниченко очолює громадську організацію “Студена”, яка займається захистом прав людини.

“Ми підіймаємо теми цькування, булінга, інклюзії. У мене є книга про те, як реінтегрувати дітей з особливостями в суспільство”, – розповідає героїня програми.

Вона пояснює, що простого вирішення проблеми булінга в дитячих колективах досі немає.

“Є загальновизнані підходи, які можуть зменшити це явище. Зокрема, це коли ми намагаємося зрозуміти в собі, де в нас зароджуються переконання та стереотипи. І починаємо стежити за собою, щоб їх не поширювати”, – радить Анастасія.

Письменниця навела приклад – американські фільми. Вона пояснила, чому в кожній голлівудській стрічці є або темношкірий персонаж або персонаж з нетрадиційною сексуальною орієнтацією.

“Творці фільмів хочуть показати, що такі люди теж є частиною нашого соціуму. Є серіали про людей з аутизмом, з ДЦП і т. п. Ці люди мають точно такі ж права, як і ми”, – вважає Мельниченко.

Письменниця зізнається, що громадська діяльність – це те, що її заряджає.

“У мене є власне бачення соціальних змін, і я можу втілити цей механізм в життя. Бракує тільки ресурсів. Якби вони були, я продовжувала б займатися такою діяльністю. Але зараз це відійде в розряд хобі”, – розмірковує Анастасія.

Більше випусків програми “Палітурка” дивіться за посиланням.

Прямой эфир