ЄС розробляє ефективний механізм реагування на проблеми міграції, – посол Німеччини (ВІДЕО)

Скрін з відео

В Євросоюзі зараз розробляють більш ефективний механізм реагування на проблеми міграції. Дуже важливо, щоб він був збалансований з точки зору безпеки країн Європи та захисту прав людей. Але домогтися цього досить складно, оскільки потрібен компроміс між 27 країнами ЄС.

Про проблеми біженців, відповіді європейських країн на отруєння російського опозиціонера Олексія Навального, відносини США та Європи й порушення Великобританією угоди про Brexit розповіла посол Німеччини в Україні Анка Фельдгузен в програмі “На самом деле: мир” на телеканалі “Дом“.

– Як ви оцінюєте внесок Німеччини в боротьбу з COVID-19 в Євросоюзі? Ця криза пандемії допомогла якось згуртуватися ЄС або ще більше роз’єднала Союз?

– Ми в Німеччині зараз досить непогано вирішуємо ситуацію з пандемією. Я думаю, всі країни вже усвідомили, що це був глобальний виклик для всіх. Спочатку в березні, й зараз кількість інфікованих знову росте. Подивимося, наскільки страшною буде друга хвиля, чи зможемо ми зробити так, щоб ситуація не була зовсім катастрофічною. Я сподіваюся на це й щодо Німеччини, й щодо України.

– У своїй нещодавній промові про стан справ в ЄС президент Європейської комісії Урсула Фон дер Ляєн зауважила, що європейці завжди будуть дорожити трансатлантичним альянсом, і що вона сподівається на новий трансатлантичний порядок денний. Як ви думаєте, Сполучені Штати і Європа, зокрема Німеччина, як і раніше потребують один одного?

– Безумовно. США – наш найбільший торговельний партнер; крім того, Німеччина перебуває на п’ятому місці за експортом товарів в США. Таким чином, ми дуже інтенсивно співпрацюємо на всіх рівнях; можна сказати, що США – наш найважливіший партнер з точки зору безпеки. Я думаю, так буде й надалі. Між американцями та європейцями, особливо німцями, дуже багато і людських відносин. Я сподіваюся, що між нами й надалі збережеться міцний зв’язок.

– У статті журналу “Foreign Affairs” йдеться, що замість того, щоб відмовлятися від трансатлантичного союзу, США і Європа мають творчо подумати про його майбутнє. Вони повинні активізувати партнерство з новою трансатлантичною угодою і радою Атлантичної хартії XXI століття, здатної впоратися не тільки з сьогоднішніми, а й із завтрашніми кризами. На вашу думку, яка роль і внесок колективного Заходу в ці світові процеси?

– У нас спільні цінності. Я думаю, це і є фундамент наших відносин. Безпека почала відігравати ключову роль відтоді, як був підписаний договір НАТО. Я вважаю, ми точно маємо думати про те, як нам убезпечити себе, я маю на увазі й Німеччину, й інші європейські країни. Нам необхідно обговорювати це з американцями, – крім того, технологія змінилася з 1950-х років. Я думаю, існує дійсно велике поле для дискусій, і якщо не спільних домовленостей – оскільки домовленість для нас більше відіграє роль традиції та фундаменту – тоді, принаймні, загального розвитку.

– Висновок спеціалізованої військової лабораторії Німеччини про те, що Олексій Навальний був отруєний нервово-паралітичною речовиною “Новачок”, шокував політичний клас Німеччини та змусив уряд переглянути відносини з Росією. Як ви думаєте, який вплив на внутрішню німецьку політику в довгостроковій перспективі матиме справа Навального, і чи постраждає “Північний потік-2”?

– Насамперед, я хочу сказати, що випадок з Навальним – це внутрішня справа Росії. Він був отруєний там, і ми очікуємо, що Росія відкриє кримінальне провадження. Принаймні, слідчі дії. Всі кошти, які для цього необхідні, є в Росії. Якщо говорити про вплив на нашу внутрішню дискусію – нас шокував факт отруєння, і Європа обов’язково надасть свою відповідь. Ми з партнерами зараз думаємо, як правильно відреагувати на цю справу.

Дискусія, яка ведеться щодо “Північного потоку-2” – це та дискусія, яка триває в Європі вже давно. У Німеччині говорили про це менше, але навіть канцлер два роки тому згадала про те, що там присутня політична складова. Я не здивована тим, що це питання порушили зараз: завжди були прихильники та противники цього проєкту. Чи можна його зупинити – я не знаю, але ми в Європі дійсно серйозно думаємо про те, як реагувати на випадок з Навальним.

– Як ви оцінюєте той факт, що США перекинули наразі свої війська та свої бази з Німеччини до Польщі?

– Ми вже взяли до уваги цю заяву, але поки, в тісному спілкуванні з партнерами з НАТО, США та регіонів, яких це безпосередньо стосується, ми не бачили реалізації того, про що йшлося.

– Німеччина заявила про намір прийняти 1,5 тисячі мігрантів, які застрягли на грецьких островах. За словами голови Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн, в нову систему, яка передбачає відповідь Брюсселя на незаконну міграцію, буде закладено новий потужний механізм солідарності. Як Німеччина ставиться до міграційної політики Європейського Союзу?

– Ми були серед тих країн, які дуже хотіли приймати біженців в 2015 році. Відтоді ми дуже ретельно працювали над тим, щоб зробити більш ефективним європейський механізм. Ми вже зрозуміли, що в Європі є ті країни, які більш скептично ставляться до проблем міграції, а є ті, які хочуть захистити права людей в цій галузі. Останні роки ми намагалися знайти той самий механізм солідарності, в якому кожна країна зможе зробити свій внесок, і зробити так, щоб це був злагоджений механізм з безпосередньо європейських країн, в якому ті держави, які не можуть прийняти біженців, могли допомогти іншим способом, наприклад, у тих випадках, коли притулок не пропонують.

Так чи інакше, можна вигадати багато різних варіантів реалізації цієї задумки, але я думаю, це дуже важливо, щоб механізм був збалансований з точки зору безпеки країн Європи та захисту прав людей. Домогтися того, щоб обидва ці аспекти враховувалися, досить складно, оскільки потрібен компроміс між 27 країнами, тому поки це тільки на стадії проєкту, про який ми говоримо в ЄС і за який хочемо голосувати. Сподіваємося, нам це вдасться.

– У Берліні побоюються, що Великобританія порушить домовленості щодо виходу з ЄС. Лондон опублікував законопроєкт, в якому прямо зізнається, що британський уряд може порушити міжнародне право, ігноруючи деякі частини угоди про Brexit. Як би ви охарактеризували поведінку Британії, яка так прагне залишити Євросоюз?

Особисто я дуже засмучена тим, що це сталося саме так. Європейський Союз вже упродовж 70 років є гарантом миру, стабільності та процвітання в Європі. Мене шокувало те, що Велика Британія вирішила вийти з цієї політичної та економічної структури. Проте, британці зробили свій вибір, і ми дуже хочемо співпрацювати з ними й надалі. Крім того, у мене є подруга з Британії тут, в дипломатичному корпусі.

Ми дуже хочемо, щоб Велика Британія взяла на себе повну відповідальність за ті обіцянки, які вона дала в домовленостях про вихід з Євросоюзу, і сподіваємося, що вони відкличуть ці аспекти в своєму законопроєкті, який цим домовленостям не відповідає. Ми дуже сподіваємося, що між Британією та Євросоюзом в подальшому будуть тільки хороші взаємини.

Читайте також: Житло для переселенців: Україна підписала меморандум із Міжнародною організацією з міграції (ВІДЕО)

Прямой эфир