Якщо ЄСПЛ визнає арешт українських моряків незаконним, РФ буде зобов’язана їх звільнити, – Іван Ліщина

Фото UATV

Україна 17 січня подала позов до Європейського суду з прав людини із проханням визнати арешт українських моряків незаконним. Якщо суд ухвалить відповідне рішення, цей юридичний документ зобов’яже Російську Федерацію звільнити військовополонених членів екіпажів суден, захоплених біля Керченської протоки.

Як зараз просувається ця справа, і чи є вже результати – у студії UATV розповів заступник міністра юстиції України, Уповноважений у справах Європейського суду з прав людини Іван Ліщина.

“На сьогодні Страсбург прийняв документи, переслав Російської Федерації, але не визначив терміну на коментар. Буквально цього тижня ми дослали переклади всіх матеріалів, які направляли раніше, й попросили також надати РФ час на відповідь. Страсбург передав матеріали, але терміну не встановив. Ми написали нового листа, в якому нагадали про це. Тому сподіваємося, що найближчим часом Росія буде зобов’язана відзвітувати про те, як вона утримує наших моряків, і на яких підставах вони перебувають під вартою”, –розповів Іван Ліщина.

Рішення ЄСПЛ щодо українських військовополонених моряків може прямо вплинути на їхнє звільнення, адже цей документ матиме юридичну силу, стверджує заступник міністра юстиції.

“Згідно із цим судовим рішенням, Російська Федерація буде зобов’язана їх (моряків, – ред.) звільнити. Я сподіваюся, що суд підтримає Україну в цьому питанні. У такому випадку це вже не дипломатичний або політичний тиск, а цілком юридичний документ, і відмова у звільненні моряків буде порушенням з боку РФ її зобов’язань за міжнародним правом. Я сподіваюся, що це значно посилить позицію тих, хто домагається звільнення моряків, та призведе до їхнього повернення додому”, – зазначає Іван Ліщина.

Росія не визнає Женевську конвенцію, згідно з якою повинні утримуватися військовополонені моряки. Також у січні було прийнято резолюцію Парламентської асамблеї ООН щодо Азовського моря та полонених членів українських кораблів. Але РФ на засіданнях судів відмовляється долучити цю резолюцію до справи. Причина ситуації, яка склалася, в тому, що російські суди бояться діяти без вказівки згори.

“Долучити безпосередньо до справи той чи інший матеріал, який доводить факт незаконного утримання наших моряків у СІЗО, російський суд може тільки за командою згори. У Росії суди дуже бояться виконувати будь-які дії, що не санкціоновані на якомусь рівні російської ієрархії”, – наголосив Уповноважений у справах Європейського суду з прав людини.

Повну версію інтерв’ю дивіться в програмі UATV “Лицом к лицу” за посиланням.

Альона ВОРОБЙОВА, UATV

Прямий ефір