Як український кінознавець заснував першу в країні спеціальність телережисера (ВІДЕО)

uatv
24.05.2019
Скрін UATV

Він був фанатом і театральної сцени, й телеекрану, розуміючи, що вони між собою взаємопов’язані. Особливе бачення художньо-видовищної форми зробило його талановитим режисером, чиъ інтуїція та фантазія випереджали час і технічні можливості телебачення.

Вадим Чубасов став першим серед тих, хто освоював творчі професії на телебаченні, і тих, хто їх почав викладати.

Про нього відомо дуже мало, хоча його вклад у педагогіку екранних мистецтв важко переоцінити. Цьому видатному діячеві присвячено новий випуск програми UATV “Пишемо історію”.

Народився Вадим Чубасов 6 серпня 1934 року в Києві. Він не мріяв стати льотчиком, моряком чи військовим, як багато хлопців. Вчився добре і міг вибрати будь-яку професію. Але з самого дитинства його приваблював екран.

Відразу після школи герой програми вступив на режисерський факультет Київського державного інституту театрального мистецтва. Після його закінчення молодого фахівця направили на роботу в Миколаївський обласний драматичний театр. За два роки роботи там йому вдалося поставити кілька вистав. Серед них п’єси всесвітньо відомих зарубіжних авторів: Бернарда Шоу, Едуардо де Філіппо, Лопе де Вега.

Через деякий час Вадим Чубасов вирішив освоювати новий вид мистецтва – телебачення, яке тоді перебувало на етапі становлення.

Разом зі своєю командою він приїхав працювати на київську студію. Сьогодні, коли ми користуємося смартфонами та іншими гаджетами, маємо можливість переглядати будь-які програми різних телевізійних каналів, складно уявити, наскільки нелегко телебачення йшло до цих досягнень.

“Зараз телебачення існує в запису. Тоді ж запису не було, все наживо. І роботи Вадима Львовича, просто фантастичні, величезні постановки, йшли в прямому ефірі. Це було майже телевізійне кіно”, – зазначає кінорежисер Андрій Бенкендорф.

Телевізійні спектаклі Вадима Чубасова викликали величезний інтерес у глядачів і фахівців в області екранної творчості. Найвідоміші серед них – “Мисливські жарти” за творами Остапа Вишні, “Слово про Кобзаря”, “На колючому дроті” (за творчістю Олександра Довженка) та інші.

З огляду на те, що Вадим Чубасов не був членом комуністичної партії, він викликав у керівництва сумніви в політичній благонадійності. З цим і пов’язане його звільнення з телебачення.

Відтоді Вадим Чубасов вирішив присвятити своє життя вихованню молодих кадрів для творчості на екрані. Викладацьку діяльність він розпочав у Київському інституті театрального мистецтва ім. Карпенка-Карого.

У 1975 році Чубасов вперше в Україні почав підготовку кадрів за спеціальністю “режисер телебачення”.

Для майбутніх співробітників театру, кіно і телебачення він ввів таку форму навчання, як постановка спектаклів силами студентів. Багато робіт, підготовлені учнями Чубасова під його керівництвом за п’єсами Бертольда Брехта, Миколи Гоголя та інших авторів, мали величезний успіх.

У 1985 році Вадим Чубасов очолив кафедру режисури кіно і телебачення. Він не зупинявся в творчих пошуках. Протягом 1989 роки стажувався на одній з перших тоді незалежних студій відеофільмів “Перспектива” в Москві.

Особливим результатом стало створення документального навчального фільму “Сергій Ейзенштейн. Уроки монтажу”, який отримав найвищу оцінку фахівців і досі використовується як матеріал для навчання майбутніх режисерів.

Також за підручником Вадима Львовича займається вже не одне покоління майбутніх телевізійників. Але одна з його головних заслуг, на думку кінематографістів, це створення Київського міжнародного фестивалю “Молодість”, який підтримує роботу молодих і талановитих кінорежисерів. Зараз ця подія – у класі найкращих фестивалів світу, які не мають аналогів.

Більше випусків проекту UATV “Пишемо історію” дивіться за посиланням.

Джерело
дата 24.05.2019
категорії Суспільство
поділитися

Схожі новини


Топ новин на UA|TV