Відсутність тестування та інформаційна ізоляція: Федір Лапій розповів про коронавірус в ОРДЛО (ВІДЕО)

Фото Facebook Федір Лапій

Точні дані про ситуацію з коронавірусом на окупованих територіях Донецької та Луганської областей залишаються невідомими, адже окупаційна влада не розголошує достовірну інформацію. Але від жителів ОРДЛО відомо, що тестування на COVID-19 там майже не роблять. Ситуація може загостритися ще й тому, що в ОРДЛО залишається дуже багато літніх людей, які входять до групи ризику.

Про це розповів лікар-імунолог, кандидат медичних наук Федір Лапій в інтерв’ю телеканалу “Дом“, інформує UATV.

Зараз багато очевидців повідомляють, що інфікованих в рази більше, ніж говорить псевдовлада в ОРДЛО. Що вам відомо про реальну ситуацію щодо коронавірусу?

– На жаль, ми не отримуємо ніякої офіційної інформації, і зрозуміло чому. Адже за окуповану територію відповідає країна-окупант. В даному випадку це РФ, і вона ці дані не надає. Ми спілкуємося з колегами, які перебувають в прифронтовій зоні. Ми знаємо, що коронавірусна інфекція є на Донбасі, в Луганській і Донецькій областях. І говорити, що її немає на окупованій частині Донбасу було б абсолютно неправильно і несправедливо.

А є зараз якісь дані, наприклад, від розвідки? І від яких ще служб можна отримати хоч якусь інформацію?

– Я знаю, що на окупованій Російською Федерацією території, в даному випадку ми говоримо про Донбас, працюють міжнародні організації, такі як Червоний Хрест. Також працює організація UNICEF. Швидше за все, вони можуть мати інформацію про ситуацію стосовно коронавирусної інфекції. Але у мене є сумніви щодо достовірності цієї інформації. Ви прекрасно розумієте, що для підтвердження діагнозу потрібен лабораторний аналіз. Це ПЛР-тестування. І мені здається, з цим великі проблеми на окупованих територіях.

Що відомо хоча б приблизно про тестування? Скільки там є ПЛР-тестів і як багато цих тестувань взагалі роблять?

– Тут відповідь буде заснована не на тому, що ми маємо якусь інформацію, а скоріше на моїй думці, що такі дослідження там не роблять. Багато пацієнтів з окупованих територій звертаються за медичною допомогою до Києва, до мене зокрема. Вони пишуть звідти, і в основному я бачу результати аналізів, які проведені не на окупованій території. Вони виїжджають з окупованої території, проводять аналізи. Хоча траплялися деякі, зроблені в Донецьку. Але це більш традиційні. Я не бачив, щоб хтось звертався з результатами аналізів щодо COVID-19.

Було чимало інформації про те, що зараз багато лікарень переповнені. Що вам відомо?

– Цілком може бути. Ми бачимо, що багато в чому в ОРДЛО пародіюють ситуацію в РФ, ухвалюють такі ж рішення, як і Росія, країна-окупант. І ми бачимо, що вони також повторюють помилки, які були допущені урядом РФ щодо реагування на COVID-19, коли з великою затримкою були введені карантинні заходи. І ми знаємо, що в РФ лікарні переповнені хворими на COVID-19. Я не думаю, що ситуація в окупованому Криму або на окупованій частині Донбасу краще, ніж на території країни-окупанта.

Ви говорите, що лікарні можуть бути переповнені саме інфікованими COVID-19. Але при цьому багато інформації, що лежать там саме з пневмонією та ГРВІ. Відбувається приховування?

– Маючи контакти з колегами в РФ і Білорусі (адже ситуація чимось схожа, обидві країни мають авторитарні режими, багато інформації приховується) і спілкуючись з ними, ми на такому особистісному рівні маємо підтвердження тих фактів, що забороняють ставити діагноз, забороняють проводити обстеження пацієнтам, не вистачає засобів захисту. Ситуація набагато серйозніше, ніж в Україні, і я думаю, що вона не відрізняється від ситуації на окупованому Донбасі.

При цьому є ще інформація про те, що медпрацівникам забороняють озвучувати, що був у певних пацієнтів коронавірус.

– У мене є підтвердження від своїх колег з Білорусі та РФ. І проблема на окупованому Росією Донбасі в тому, що там багато людей похилого віку. А ми знаємо, що саме люди похилого віку – це група ризику важкого перебігу хвороби COVID-19, це група ризику за летальними наслідками. Багато молодих людей покинули окуповану територію, виїхали, і тому ризики важкого протікання хвороби саме для госпіталізованих досить актуальні.

Ще, як кажуть колеги-журналісти, збільшення інфікованих пов’язано ось з яким фактом: в Росії зараз число зростає, і при ротації військових вірус переноситься та поширюється на окупованих територіях. Що ви про це скажете?

– Коли є міграція людей – є ризики поширення інфекції. Знову ж таки, ми говоримо про відкритість інформаційного простору. В Україні ми цю проблему озвучували, були проведені і зараз проводяться інформаційні кампанії. Ми можемо говорити, наскільки вони успішні, і ми бачимо, що багато українців користуються тими порадами, які дає МОЗ із приводу дистанціювання, чистих рук, масочного режиму.

Водночас ми бачили не один раз інтерв’ю людей, які перетинали лінію фронту з окупованого Донбасу, які розповідали, що вони не мають інформації, інформаційної підтримки щодо COVID-19. Про це не сильно говорили російські телеканали, які працюють на цій території, і сама окупаційна влада не проводила інформаційної політики. Тобто питання безпеки, інфекційного контролю, дистанції, чистих рук не порушувалися, поки країна-окупант не дала відмашку, тому що вже неможливо було приховувати цю проблему.

Тобто у людей просто не було інформації про загрозу вірусу?

– Вони досить ізольовані в плані отримання інформації. Тут ситуацію можна порівняти хіба що з Північною Кореєю або іншою країною, яка не має можливості отримати інформацію, а має лише обмежені її джерела.

Як ви зараз можете оцінити та спрогнозувати ситуацію: буде рости або йти на спад поширення коронавірусу?

– Ми бачимо, що в Росії кількість хворих збільшується досить швидко. Я не думаю, що зараз це буде поширюватися на окуповану територію Донбасу, тому що все-таки вже є обмеження на пересування. Ми лише можемо говорити про ситуацію з військовими з РФ, які перебувають на окупованому Донбасі. Але, як ви знаєте, немає такого безпосереднього контакту з місцевим населенням в окупаційної армії. Відносно України, то КПВВ закриті, тому вірус має значні обмеження для поширення з однієї на іншу територію.

В Україні сьогодні ми маємо стабілізацію ситуації, і це те, для чого вводили карантинні заходи. Ми звичайно можемо нарікати на обмеження лабораторних аналізів (їх кількість, завантаженість), але тим не менше ситуація під контролем. Ми виграли час, і це було основною метою цих карантинних заходів, плюс інформування населення про особливості поведінки під час пандемії COVID-19.

Дайте основні поради, що робити людям там, на тимчасово окупованій території?

– Чотири поради. Перша – не слухайте ЗМІ країни-окупанта. Друга – тримайте дистанцію, не контактуйте з іншими людьми. Третя – тримайте руки в чистоті, тому що вірус передається зокрема через поверхні, що б там не писали. Четверта – дотримуйтеся масочного режиму, носіть маски правильно, щоб був повністю закритий ніс і рот, адже є пацієнти без симптомів, але при цьому вони виділяють збудник.

Прямой эфир