Відбувати покарання на волі: експерт розповів, як розвивається в Україні система пробації

Фото UATV

Сьогодні в Україні під наглядом працівників системи пробації перебувають вже більше засуджених, ніж у в’язницях. Такі показники були зафіксовані вперше в історії нашої країни.

Про це в студії телеканалу UATV розповів керівник проєкту ЄС “ПРАВО-Justice” Довідас Віткаускас.

“Це означає, що Україна рухається до більш гнучкого шляху. Вона намагається знайти ось цей тонкий баланс, щоб з одного боку гарантувати безпеку для суспільства, запобігти новим злочинам і рецидивам старих, з іншого – дозволити людині реінтегруватися в суспільство, стати його частиною. Остаточна мета цього процесу – створення більш мирного суспільства. ЄС допомагає Україні запровадити пробацію. Все рухається до того, що на волі стає більше засуджених, і вони перебувають під наглядом працівників системи пробації. Їх перевіряють і намагаються застосувати до них різні важелі для того, щоб виправити їх поведінку”, – сказав Довідас Віткаускас.

За статистикою, сьогодні у в’язницях України перебувають близько 57 тисяч осіб, зазначає гість студії. Система пробації намагається зменшити цю кількість. Функцій у працівників цієї сфери дуже багато. Серед них – підготовка людини з в’язниці до реінтеграції в суспільство, допомога прокуратурі і судам в пошуку правильного індивідуалізованого покарання через доповідь, яку офіцер пробації робить для суду, альтернативні санкції, такі як робота в суспільстві під наглядом, спостереження за людиною після виходу з виправного закладу і так далі.

Але перебувати за межами в’язниці під наглядом мають можливість не всі засуджені, а тільки ті, які вчинили більш легкі злочини.

“Україна робить перші кроки. У 2014-2015 роках були зроблені формальні базові зміни в нормативній базі, які посприяли створенню служби пробації. Служба вже існує кілька років, в ній сьогодні працюють більше трьох тисяч людей. Наш проєкт, фінансований Євросоюзом, звичайно намагається впроваджувати кращі європейські практики і допомагає всім офіцерам пробації України швидше зрозуміти ці нові технології. Це правові та соціальні знання, координаційні та управлінські дії, і, що дуже важливо – психологія”, – розповів гість студії.

Впроваджуючи практику пробації, Україна сьогодні орієнтується насамперед на досвід Великої Британії, в якій ця система колись і зародилася.

“Ми в своїй роботі намагалися робити акцент саме на англійській системі, привозили багато експертів із Великої Британії, включаючи тих, які мають і по 40 років досвіду. Тому, я думаю, що Україні, з точки зору інтелектуального внеску, ми дали найкращий приклад і найдосвідченіших експертів”, – додав Довідас Віткаускас.

Телеверсію інтерв’ю дивіться в програмі “Лицом к лицу” на телеканалі UATV сьогодні, 16 вересня, о 21:00.

Прямий ефір