“Ветування зустрічей Комісії Україна-НАТО не заважає діяти на інших платформах”, – Ійдярто

Фото UATV

Напередодні зустрічі міністра закордонних справ України Вадима Пристайка з очільником МЗС Угорщини Петером Сійярто в Києві відбувся круглий стіл “Україна-Угорщина: на шляху до порозуміння”. Захід за участі посла Угорщини, українських урядовців, дипломатів та експертів було організовано зусиллями Міжнародного центру перспективних досліджень разом з Інститутом закордонних справ і торгівлі (Угорщина). Предметом дискусії стало вироблення стратегії добросусідських відносин між країнами та детальне обговорення причин погіршення відносин.

На думку голови правління МЦПД Василя Філіпчука, напруження у двосторонніх відносинах країн стало чутливою темою як для громадян, так і для політичних діячів, і наразі обидві країни втрачають великі можливості. Директор Інституту зовнішніх справ і торгівлі Угорщини Мартон Угрошді повідомив, що в Угорщині повинні приділити більшу увагу вивченню актуальної ситуації у політичному та економічному житті України.

“Угорщина першою відкрила своє посольство в незалежній Україні. Сьогодні Угорщина зацікавлена у стабільності, процвітанні та безпеки України. Ми зібралися зараз, щоб дізнатися про нові шляхи порозуміння між нашими країнами. Я маю сказати, що Угорщині не вистачає знань про сучасну Україну, оскільки більшість досліджень стосуються життя угорської меншини, але, аби зрозуміти актуальні політичні процеси, ми повинні звернути увагу на цілу країну, не обмежуючись певним регіоном”, – зазначив Мартон Угрошді.

Посол Угорщини в Україні Іштван Ійдярто нагадав, що історично країни мали добрі відносини на усіх рівнях, а ускладнення розпочалися після ухвалення закону про освіту 2017 року, який, на думку офіційного Будапешта, суттєво порушив основне право національних меншин.

“Найперше хочу зазначити, що між нашими країнами не було й не буде історичних непорозумінь, по-друге, хочу нагадати, що угорці завжди з симпатією ставилися до українців, зокрема ми підтримали незалежність України з самого початку. Тоді чимало українських політичних діячів, зокрема В’ячеслав Чорновіл, відвідували Угорщину, що сприяло дружнім відносинам країн. У 1991 році наші країни підписали Декларацію про принципи співпраці щодо забезпечення прав національних меншин. Таким чином, хочу наголосити, що захист національних меншин із самого початку був частиною послідовної зовнішньої політики Угорщини”, – зазначив пан Ійдярто.

Посол Угорщини зауважив, що, попри поширювану у ЗМІ думку про те, що Угорщина протидіє вступу України до НАТО, це стосується лише зустрічей у межах Комісії Україна-НАТО.

“Угорщина завжди підтримувала усі ініціативи України, серед іншого й щодо співпраці з ЄС та НАТО. Ветування зустрічей Комісії Україна-НАТО не заважає Україні діяти на інших платформах взаємодії з НАТО, а також – співпраці з Альянсом”, – сказав посол.

Анна КОСТЮЧЕНКО, UATV

Прямий ефір