Усі експонати повинні повернутися до України, – Ельміра Аблялімова про “скіфське золото”

Фото UATV

В Амстердамі відбулося чергове судове засідання у справі про повернення Україні “скіфського золота”. Остаточне рішення планують оголосити 11 червня. До цього скарб зберігатиметься в музеї Амстердама.

Ситуацію в інтерв’ю журналістам UATV прокоментувала екс-керівник Бахчисарайського історико-культурного заповідника Ельміра Аблялімова.

Вона нагадала, що до 2014 року, до моменту окупації Криму, в рамках домовленостей між місцевими музеями та національним музеєм було сформовано виставку під назвою “Скіфське золото”, яку експонували в Нідерландах. Потім відбулася незаконна анексія.

“Природне запитання в даній ситуації – кому повертати ці предмети. Так виник судовий спір. Але всі експонати, безумовно, належать Україні, вони повинні повернутися до нашої держави”, – зазначила Ельміра Абляллімова.

Також вона наголосила, що іще 2016 року окружний суд Амстердама вже ухвалив рішення на користь України.

“Суд першої інстанції визнав правомірність повернення цих експонатів. Не сумніваюся, що рішення буде прийнято на користь України, – резюмувала експерт. – Ці предмети – частина музейного фонду української держави”.

Також гостя студії розповіла про те, що сьогодні відбувається з іншими об’єктами культурної спадщини Криму, зокрема на території Бахчисарайського історико-культурного заповідника.

“Так звані реставраційні роботи тривають. У весняно-літній період вони, напевно, увійдуть у ще активнішу фазу, – зазначила Ельміра Аблялімова. – Зараз на території палацу працюють дві підрядні організації. Одна з них та, яка займалася “реконструкцією” Великої ханської мечеті та призвела до втрати її автентичності. Друга нині займається “реставрацією” головного корпусу Ханського палацу. Також з’явилася інформація про те, що на території ханського кладовища проводять розкопки. Для мене незрозумілою є сама мета цих досліджень. Навіть ті короткі відео, які нам вдалося побачити, свідчать про грубі порушення. Наприклад, земля з розкопу вивалюється на сусідній надгробок, нічим не захищений. Роботи проводять не професійні археологи. Хоча в даній ситуації повинно йтися тільки про фахівців і наукове спостереження”.

Телеверсію інтерв’ю з Ельмірою Аблялімовою дивіться у програмі “Лицом к лицу” на телеканалі UATV 12 березня о 21:00.

Наталія ЛЕВЧЕНКО, UATV

Прямий ефір