“Українці сходу й заходу не мислили існування в різних державах”, – історик

Фото UATV

22 січня в Україні відзначатимуть 100-річчя з дня підписання Акту Злуки Української Народної Республіки і Західно-Української Народної Республіки.

Про те, як ця важлива історична подія сприймається сьогодні, та яка її роль в історії боротьби України за свою незалежність, в інтерв’ю журналістам UATV розповів історик, співробітник Українського інституту національної пам’яті Сергій Рябенко.

“Про Акт Злуки можна й треба говорити багато. Особливо зараз, –переконаний історик. – На жаль, навіть сьогодні деякі громадяни України все ще не до кінця розуміють, навіщо ми створювали та продовжуємо будувати незалежну державу“.

Однією з головних причин, завдяки якій Акт Злуки в 1919-му все ж вдалося підписати, Сергій Рябенко вважає той фактор, що і ЗУНР, і Наддніпрянську Україну населяв один і той самий народ.

“І українці зі сходу країни, й українці з заходу, вони не мислили існування в різних державах, – зазначив історик. – І політики, і громадяни, й військові робили все для того, щоб ці держави з’єдналися в одне. Для того, щоб вистояти і стати суб’єктом міжнародного права, відбутися як держава, обидві частини України шукали контакту. Ми знаємо, що через півроку, коли Західну Україну було окуповано, галицька армія, яка боролася з поляками, перейшла Збруч на схід, щоб уже битися за Східну Україну проти більшовиків і білогвардійців”.

Сергій Рябенко наголосив, що подія, яка відбулася тоді, дійсно була волевиявленням і політиків, і народу. Без зовнішнього тиску.

“Із зовнішнього боку говорили навпаки: жодної єдиної держави не повинно існувати”, –  зазначив він.

Сьогодні, коли ціле століття віддаляє нас від тих подій, на українській землі йде війна з Росією, яка завжди намагалася розділити Україну на Східну та Західну.

Говорячи про таку політику РФ, експерт звернув увагу: вона почалася не в 2004 році й не в 2014-му.

“Кардинальні відмінності українців із заходу та сходу – це давній міф, який культивувався частково і в Російській імперії, і в радянський період, і він же насаджується сьогодні. У різні періоди історії ми бачили одні й ті ж методи, один й ті ж маніпуляції. поки є поруч із нами РФ, то, напевно, вона не відмовиться від своїх імперських планів щодо України”, – підсумував гість студії.

Телеверсію інтерв’ю з Сергієм Рябенком дивіться 20 січня о 15:00 у програмі “Лицом к лицу”.

Наталія ЛЕВЧЕНКО, UATV

Прямий ефір