Український фільм “Будинок Слово” про долю “розстріляного відродження” покажуть в світі

Фото із сайта Еспресо.TV

Це перша масштабна співпраця іноземців з українськими документалістами. Режисер фільму Тарас Томенко розповів в інтерв’ю Еспресо.TV  про співпрацю з британськими дистрибюторами, та  про те, як сприймають стрічку за кордоном.

Фільм розповідає історію будівництва житлового будинку в Харкові  для  українських митців, яких згодом назвуть поколінням “розстріляного відродження”. Під один дах переїжджають Лесь Курбас, Павло Тичина, Микола Хвильовий, Остап Вишня, Михайло Семенко та десятки інших представників культури 30-х років.

Будівля з багатокімнатними квартирами, пральнями, їдальнею, дитячим садом і навіть солярієм, має стати раєм для творчості! Втім стає справжнім пеклом… Спеціально зібрану в одному місці інтелігенцію, радянська влада репресує і знищує. За короткий період часу арештовують мешканців сорока квартир із шістдесяти трьох! А будинок “Слово” назавжди стає уособленням кривавої радянської системи.

Стрічку створювали компанія “Fresh Production Group” за підтримки Держкіно. Загальна вартість виробництва склала трохи більше мільйона гривень.

Національна прем’єра фільму відбулась торік. Фільм номінований на головну кінопремію України “Золота Дзиґа” в категорії “Кращий документальний фільм”.

 

“По-перше, у нас була світова прем’єра у Варшаві, а це надзвичайно гарний прецедент для фестивального старту фільму. Починати з міжнародного фестивалю класу “А” – це надзвичайно привабливо для дистрибюторів і прокатників. Крім того, у нас був показ в Ґетеборзі в Швеції, де фільм пройшов з неймовірним успіхом: за тиждень були розкуплені всі квитки в трьох кінотеатрах Ґетеборгу”, – розповів режисер Тарас Томенко.

За його словами, навіть українська діаспора не змогла потрапити, були лише шведи. “Після цього з нами зв’язалися з “Фреш-продакшн” і запропонували зайнятися світовою дистрибуцією, показувати і популяризувати фільм у всьому світі: на фестивалях, на показах, проводити заходи, розміщувати на You Tube і усіх доступних ресурсах. На моє велике здивування, цей фільм виявився надзвичайно актуальним для світу! Навіть більше, ніж для України! Україні це виявилося практично не цікавим… За весь час у нас не було жодної конкретної пропозиції від жодного українського каналу. А тут такий успіх на світових майданчиках”, – розповів Томенко.

Режисер наголосив, що для української документальної стрічки – це надзвичайно великий плюс і бонус. “Ми щасливі, що є можливість розказати світові про нашу історію, про історію Харкова, про Розстріляне Відродження, про історію одного будинку, про українську літературу, про той період, який був викреслений з історії, та й до сьогодні є під певним табу. Це надзвичайний період авангарду в українському мистецтві і зламу в історії, в нашій ментальності. Трагічний поворот з Голодомором, після якого практично все перестало існувати… Майже вся історія України на образі одного будинку – харківського будинку Слово. Глядачу за кордоном це цікаво”, – сказав він.

 

Прямий ефір