Український фермер розповів, як створив прибутковий бізнес на вирощуванні соняшнику (ВІДЕО)

Фото UATV

“Любити землю щиро й сердечно” – ці слова для фермера Володимира Габенця стали девізом життя. Ставлення до землі, вважає він, має бути таким же, як до своєї сім’ї, адже вона – жива, і на любов обов’язково відповість хорошим урожаєм. Попри комфортне міське життя, Володимир Васильович вирішив повернутися в рідне село на Житомирщині, де одним із перших на поліській землі став вирощувати соняшник.

Раніше в цьому регіоні соняшник не культивували. Цю культуру тут почали вирощувати 6-7 років тому. Вибір фермера упав на неї, тому що вона досить прибуткова, соняшник переробляють в Україні, а також із ним можна виходити на експорт. “У 2011 році ми вирішили вперше посіяти соняшник. У перший рік він показав врожайність у 20%, тоді як по Україні вона становила приблизно 17-18%”, – відзначає Володимир Габенець.

Аналітик-маркетолог Роман Шепетько розповів, що наша країна є одним із лідерів з експорту соняшникової олії. Україна відправляє цей продукт приблизно в сто країн світу.

Поліські землі, де вирощує соняшник Володимир Габенець, це зона ризикового землеробства, адже тут піщаний ґрунт. Але це не зупиняє фермера.

“Не в землі проблема. Це не земля повинна бути хороша, а технолог. Сьогодні ми прийшли до такого рівня господарства, що не поступаємося ні європейським країнам, ні іншим аграрним державам”, – говорить Володимир.

У господарстві фермера вирішили додатково не підгодовувати рослину мінеральними компонентами, щоб вона сама добувала собі підживлення. Габенець велике значення надає технологіям, адже якісна техніка дає якісну підготовку ґрунту.

“Це така свобода, коли людина займається справою, яка їй до душі. Земля – ​​це можливість щороку народжуватися заново. Саме моя земля повертає мене кожного року не до весни або літа, а до нового життя. Я радію, коли дивлюся, як визріває соняшник“, – зізнався фермер.

Габенець каже, що дуже радий працювати на землі своїх предків. Він сподівається, що його діти й онуки приєднаються до цієї справи, не забуваючи ніколи, де їхнє коріння.

Більше випусків програми “Моя земля” дивіться за посиланням.

Прямий ефір