Українські школярі допоможуть досліджувати екологічний стан Антарктики

Фото МОН України

Відсьогодні, 1 листопада українських школярів залучатимуть до наукових досліджень екології Антарктики. Проект реалізовуватиме Національний антарктичний науковий центр (НАНЦ) МОН разом з Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді МОН.

Про це повідомляє прес-служба Міністерства освіти і науки України.

Згадані дослідження є частиною міжнародної програми з моніторингу і прогнозування стану екосистеми Південного океану та запасів антарктичного криля. Станція “Академік Вернадський” однією з перших долучилася до цієї моніторингової програми.

“Кінцевою метою дослідження є науково обґрунтована відповідь на запитання: чи популяція криля насправді катастрофічно скорочується і він потребує захисту, як застерігають деякі екоактивісти, чи, навпаки, криля можна беззастережно виловлювати, як переконують промисловці. Порахувати криля в океані дуже непросто. Тому вчені з різних країн домовилися використати стан популяцій пінгвінів як свого роду “барометр” запасів криля, бо саме криль є основною їжею пернатих аборигенів Антарктиди. З успіху розмноження пінгвінячих гніздових пар та виживання пташенят можна буде оцінити доступну їм кормову базу, тобто крилеві запаси на певній території”, – розповів очільник НАНЦ Євген Дикий.

Щоб здійснювати спостереження, довкола узбережжя Антарктиди встановили 54 автоматичні фотокамери. Три такі камери знімають “родинні фотоальбоми” пінгвінів в околицях української станції “Академік Вернадський”. За довгий період часу накопичилося кілька тисяч знімків, які потребують опрацювання й аналізу.

Науковці НАНЦ вирішили долучити до обробки матеріалів українських школярів – вихованців обласних еколого-натуралістичних центрів. Для цього розробили спеціальну методику. Учні на отриманих фотографіях рахуватимуть кількість гнізд, початок та кінець гніздування, кількість відкладених яєць, пташенят, які вилупились, та пташенят, які доросли до “підліткового” віку і полишили гніздо. Всю отриману інформацію зведуть до єдиної бази даних НАНЦ, надалі її оброблять вчені.

“Так українські школярі зможуть покласти невелику, але власну “цеглинку” до побудови світової науки, взяти участь у справжньому, а не “навчальному” міжнародному науковому проекті, доєднатися до збереження живої природи нашої планети”, – наголосив Євген Дикий.

Нагадаємо, від льодовика в Антарктиді відколовся величезний айсберг. Його площа становить 300 кв. км.

Прямий ефір