Українські реформи: які зміни в енергетичному секторі дозволять не боятися газової кризи (ВІДЕО)

Скрін з відео

Газової кризи 2020 року в Україні не буде, впевнені експерти. На відміну від багатьох попередніх років, країна закачала в газові сховища рекордні обсяги “блакитного палива” – майже 21 мільярд за необхідності в 17-18 мільярдів. Тому, якщо Росія влаштує сценарій зупинки транзиту, в українських сховищах достатньо газу, щоб пережити зимовий період.

“Чому створено такий надлишковий запас газу? Тому що відомо, що 1 січня 2020 року припиняється контракт на транзит газу з російським “Газпромом“. І попри те, що йдуть переговори про підписання нового контракту, тим не менш, ми не можемо бути впевнені в тому, що він буде підписаний і, відповідно, що Росія не припинить поставки газу в Європу через його відсутність”, – говорить президент Центру глобалістики “Стратегія XXI” Михайло Гончар.

До газової кризи готується на тільки Україна, а й країни ЄС, зазначає президент аналітичного центру Олена Павленко. Вони закачали “блакитне паливо” у свої сховища теж майже на 100%. За рахунок того, що всі стали робити такі газові запаси, вартість газу почала знижуватися в літній період, і зараз вона є досить низькою.

НАК “Нафтогаз України” запропонував своїм споживачам формулу “газовий запас“. Такою пропозицією скористалися майже 55 тисяч українських сімей. Ініціатива діяла до 25 вересня і дозволяла домогосподарствам купувати “блакитне паливо” за літньою ціною та використовувати його протягом опалювального сезону. Це хороший інструмент для того, щоб навчиться стратегічно мислити, як дешевше споживати газ у майбутньому. Адже взимку ціна на газ може зрости, прогнозує Олена Павленко.

Майже 4 роки Україна обходиться без російського газу, і ніякої газової катастрофи за цей період не відбулося. Хоча російські пропагандисти прогнозували, що без російського газу Україна не проживе. Зараз держава витрачає значно менше коштів на імпорт “блакитного палива”, купуючи його за вигіднішою ціною в країнах Європейського Союзу.

“До зими ми підготувалися. Більш того, компанія “Укртрансгаз“, яка на сьогодні практично є оператором газотранспортної системи України, провела спеціальні навчання якраз в контексті підготовки до зимового періоду по самому екстремальному сценарієм, коли у нас не буде можливості імпортувати будь-який газ , а будемо використовувати тільки свої можливості, тобто власний видобуток плюс газ із підземних сховищ”, – говорить Михайло Гончар.

Йдеться про те, що в екстремальних умовах Україна не зможе імпортувати газ по реверсу. Якщо буде холодна зима, то й у Європі буде дефіцит “блакитного палива”. Плюс Росія не постачатиме газ. Тоді державі залишається сподіватися тільки на себе.

“За таких обставин ГТС буде розгорнута в реверс, а газ буде постачатися з наших підземних сховищ, розташованих переважно на заході України, в центр, на схід і південь”, – зазначає Гончар.

В енергетичному секторі реформи відбуваються постійно. Однак українці відчувають це не завжди й не відразу. З огляду на модернізацію технологій, впровадження інновацій та все більш широке використання відновлюваних джерел, енергетична галузь повинна реагувати на зміни синхронно. Але не завжди вдається цього досягти. Зараз потрібно зробити дві ключові речі, кажуть експерти.

“Перше – українські споживачі повинні мати можливість швидко та якісно вимірювати кількість споживання свого газу. Попри всі реформи, не у всіх споживачів є лічильники. Друге – якщо ми хочемо, щоб до споживачів приходили кілька постачальників і пропонували різну вартість за поставки газу, як ми вже давно хочемо зробити, у цих постачальників повинен бути споживач і вони повинні його знати, знати його адресу й розуміти, скільки він споживає”, – зазначає Олена Павленко.

Такі дані поки є закритими, пояснюють експерти. Тому в цій частині необхідно продовжити реформування галузі. Відкриття бази даних для глобальних постачальників – один з напрямків реформи газового сектора.

“На глобальному рівні нам треба підписувати вигідний для України контракт із РФ. Нам дуже важливо залишатися транзитною країною і транспортувати російський газ для Європейського Союзу. Тому що доки Україна транспортує понад 30% російського газу, доти ЄС надзвичайно зацікавлений працювати з нами, розвивати цей ринок, допомагати Україні з реформами”, – говорить Павленко.

Більше випусків програми “Українські реформи” дивіться за посиланням.

Прямий ефір