Українські реформи: які кроки робить наша держава на шляху до ЄС і НАТО (ВІДЕО)

Фото UATV

7 лютого цього року український парламент закріпив у Конституції стратегічний курс України на вступ до Європейського Союзу і НАТО. За відповідне рішення проголосували 334 народних депутати. Закон набрав чинності 21 лютого 2019 року.

“Це, звичайно, знакова подія, адже Конституція – основний закон, за яким живе держава. І наша мета у цій ситуації – зробити процес незворотним”, – наголошує аналітик відділу проблем зовнішньої політики та міжнародної безпеки Національного інституту стратегічних досліджень (НІСД) Валерій Кравченко.

Відповідний законопроект – це точка неповернення для противників євроінтеграційного курсу, адже українці добре пам’ятають, як у листопаді 2013 року Кабінет Міністрів України під час президентства Януковича призупинив підготовку до підписання Угоди про асоціацію з ЄС. Це призвело до трагічних подій на Майдані, де загинули та зазнали поранень більше сотні людей. Тому декларація намірів є надзвичайно важливою для України сьогодні.

“Ми балансували, завжди були мостом між заходом і сходом. І ми навіть пишалися своїм транзитним положенням між Росією та західними країнами. І з цього часто отримували певний зиск, але не рухалися вперед”, – говорить Валерій Кравченко.

Те, що Україна на конституційному рівні визначила курс на інтеграцію у Євросоюз і НАТО, є черговим підтвердженням того, що держава є послідовною у своїх зовнішньополітичних орієнтирах, кажуть експерти. Тепер потрібно розробити детальний план реалізації та визначити компетенції.

У травні 2017 року український парламент ухвалив спеціальний законопроект, який визначив вступ до НАТО основною метою зовнішньої політики України, головними принципами якої є поглиблення співпраці з Альянсом для набуття членства у цьому військовому блоці. Ще декілька євроінтеграційних законопроектів Верховна Рада повинна ухвалити найближчим часом.

Українська армія зараз активно реформується, незважаючи на російську агресію. Для цього у державі існує ключовий інструмент, а саме – Річна національна програма співробітництва з НАТО. Йдеться про стратегічний документ у сфері євроатлантичної інтеграції України, який визначає реформування сектору безпеки і оборони відповідно до стандартів і рекомендацій Альянсу.

Чи додасть закріплення у Конституції стратегічного курсу додаткових преференцій державі для набуття членства в ЄС і НАТО? Фахівці одностайні – ні. Бонусів додасть робота – кропітка, чітка, планомірна, зрозуміла для всіх. Україна вже зробила багато на цьому шляху. І далі в державі продовжуються реформи, серед яких є успішні, як, наприклад, реформа децентралізації, мета якої – зламати стару радянську адміністративну модель.

Після ухвалення парламентом законопроекту, на черзі – повна імплементація Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Для цього констатації одних намірів недостатньо. До 2020 року українська армія повинна досягти стандартів НАТО, а держава – продовжувати стратегічний курс на реформи.

Більше випусків програми “Українські реформи” дивіться за посиланням.

Прямий ефір