Українські реформи: як відкриття ринку землі допоможе розвиватися селам (ВІДЕО)

Скрін з відео

Відкриття земельного ринку в Україні – одне з важливих питань, яке надзвичайно хвилює українське суспільство. За його впровадження виступають в основному власники земельних паїв, проти – фермерські організації. У Верховній Раді також тривають гострі дискусії. На порядку денному було зареєстровано 11 земельних законопроєктів. Однак, незважаючи ні на що, 13 листопада, завдяки провладній більшості, президентський законопроєкт був ухвалений в першому читанні.

Андрій Войтко – представник малого бізнесу, фермер, який займається вирощуванням багаторічних рослин в селі Малі Єрчики Київської області. У нього 15 гектарів землі, на яких працюють до 200 робітників. Народився в місті. Каже, виїхати жити в село його змусили обставини.

“Тому що під Києвом була дуже дорога земля. А там, де я живу зараз, земля була майже безкоштовною, і доводилося тут розвиватися”, – розповідає власник розплідника багаторічних рослин Андрій Войтко.

Щоб українські села розвивалися, потрібно відкрити ринок землі, каже Андрій. Але контролювати процес мають місцеві громади, а першочергове право купити паї потрібно надати українським фермерам. Зняття мораторію дозволить почати процес передачі державних земель місцевим громадам, що сприятиме створенню нових робочих місць і додаткових фінансових джерел для благоустрою територій.

“Землю потрібно продавати. Тоді селянин сам буде думати, здати її в оренду, продати або використати в своїх цілях. Це найголовніше питання. Я вважаю, якщо все-таки земля буде продаватися, село буде розвиватися”, – зазначає Андрій Войтко.

“Чорний” ринок землі фактично діє в Україні вже понад 20 років, але в тіньовій і викривленій формі. Існує багато способів обійти мораторій на продаж сільськогосподарських угідь: довгострокова оренда, фіктивний заповіт, застава, доручення, зміна цільового призначення ділянки, судове відчуження через борги і ще багато варіантів. Підтвердження цьому – тисячі оголошень в інтернеті “куплю земельний пай”. Від такого тіньового ринку втрачають всі: держава, селяни й інвестори.

“Ми зробили кілька моделей розвитку ринку землі. Є найбільш консервативний сценарій – дозволити купувати землю тільки фізичним особам, фермерам українцям, і найрадикальніший сценарій – дозволити продавати та купувати землю всім, зокрема іноземцям та великим компаніям. Вартість землі визначає те, скільки ти можеш на ній заробити. А наші дрібні фермери вміють заробляти на землі дуже мало. З одного боку на них тиснуть постачальники насіння, гербіцидів, пестицидів і так далі, з іншого боку – ринок, і їх прибуток маленький”, – говорить заступник голови правління EasyBusiness Кирило Криволап.

Варто зазначити, що з відкриттям ринку землі в Україні ніхто нікого не змушує продавати свою землю. Громадянин може й надалі здавати її в оренду, але вже за вищою ціною. Відкритий ринок спонукає до нормальної конкуренції та зростання орендної плати. А в тих, хто захоче продати свій пай, теж буде вибір – продати його відразу, або через 5 років, коли попит на земельну ділянку значно зросте.

Більше випусків програми “Українські реформи” дивіться за посиланням.

Читайте також: Українські реформи: як прозорий ринок землі вплине на розвиток економіки (ВІДЕО)

Прямий ефір