Українські реформи: як концесії модернізують портову інфраструктуру (ВІДЕО)

Скрін UATV

Законодавство, що регулює сферу державно-приватного партнерства (концесій) в Україні, існує вже майже 20 років. Однак, світові портові оператори очікували зрозумілих і прозорих механізмів для інвестування, а також гарантій для повернення вкладених коштів. Закон вимагав вдосконалення.

Ті проєкти, які існували раніше, були пов’язані з приватною ініціативою. Бізнес звертався з будь-якою ініціативою, яка пішла б йому на користь. Державний партнер не міг перевірити, чи дійсно реалізація цього проєкту задовольняє суспільні потреби.

“Були інші інструменти, набагато швидші в реалізації. Наприклад, оренда. У нас дуже часто оренда з поліпшеннями була фактично основним інструментом інвестування”, – говорить голова проєктного Офісу з розвитку приватного партнерства Мінінфраструктури Тарас Бойчук.

Таким чином, в Україні провели аналіз ситуації в портовій галузі із залученням консультантів міжнародного рівня. Експерти, вивчивши всі питання, надали свої пропозиції. Після цього почалося обговорення нового закону про концесії.

“Закон діє не тільки для портів. Якщо в попередній версії документа був позначений сегмент, в якому можуть бути реалізовані проєкти концесії, то в нинішньому законі – тільки те, чого не можна передавати”, – розповів керівник ДП “Адміністрація морських портів України” Райвіс Вецкаганс.

У 2018 році Кабмін прийняв Національну транспортну стратегію до 2030 року. Інфраструктура українських портів, більша частина яких побудована ще за радянських часів, сьогодні застаріла. Щоб привести її в нормальний стан, потрібні сотні мільйонів доларів. Тому передача цілісного майнового комплексу в концесію та залучення приватного інвестора допоможе змінити ситуацію на краще. Це призведе до збільшення вантажообігу і суднозаходів.

“У багатьох портах Європи та всього світу концесійні проєкти є основним інструментом партнерства між державою та бізнесом, де вигоду отримують обидва”, – зазначив Вецкаганс.

У жовтні Мінінфраструктури розпочало процедури передачі в концесію портів “Ольвія” та “Херсон”. Пілотними проєктами зацікавилися 46 компаній із 11 країн світу.

Спеціалізований морський порт “Ольвія” – одне з провідних стратегічних підприємств України. Наразі там працюють два портових оператора: ДП “Стивідорна компанія “Ольвія” і ТОВ “Евровнешторг”. Порт перевели в концесію на 35 років. Загальний обсяг інвестицій, які держава очікує отримати в портову інфраструктуру – приблизно 17,3 млрд грн.

Компанія-переможець пілотного проєкту має побудувати універсальний зерновий термінал на 2 млн т вантажу, а також підтримувати причальну інфраструктуру.

“Ми, спільно з Мінінфраструктури, зарубіжними партнерами, ЄБРР протягом трьох років готували матеріали для цього конкурсу. Зараз ми знаходимося на завершальній стадії. Всі заявки про концесіонера подаються до 16 грудня”, – говорить керівник філії “Ольвія” АМПУ Андрій Єгоров.

Працівники порту вважають, що концесія – “це тільки початок шляху” і впевнені в успішності проєкту.

Більше випусків програми “Українські реформи” дивіться за посиланням.

Нагадаємо, що міністр інфраструктури Владислав Криклій провів брифінг щодо оголошення учасників першого концесійного конкурсу в Україні (порт “Херсон”).

Прямий ефір