Українські кораблі в РФ досі перебувають у статусі речових доказів, – Полозов

Фото UATV

Росія після повернення Україні катерів “Нікополь”, “Бердянськ” і буксира “Яни Капу” не виключила їх зі списку речових доказів, які проходять у кримінальній справі.

Про це в студії телеканалу UATV заявив адвокат Микола Полозов.

“Їхній правовий статус досі – речові докази. Російська Федерація не виключила ці кораблі зі списку речових доказів, які проходять у кримінальній справі, і фактично за російськими законами вони передані Україні на відповідальне зберігання. Це означає, що на вимогу слідчого або суду, які захочуть їх досліджувати, Україна має ці кораблі надати знову”, – зазначив Полозов.

Як речові докази у кримінальній справі проходять також вилучені росіянами документація, деякі особисті речі екіпажів суден, радіонавігація, радіокерування, а також військові припаси і особиста зброя військових моряків, зазначає гість студії. Деякі з цих речей досі в Росії.

У момент інциденту в Керченській протоці в листопаді минулого року катер “Бердянськ” був обстріляний, а на буксир “Яни Капу” був здійснений навал. В результаті цих дій обидва судна отримали пошкодження. Україна проведе перевірку повернутих кораблів, щоб оцінити, в якому вони стані.

“Українським фахівцям необхідно встановити ступінь шкоди, яка була заподіяна діями російських прикордонників, а також діями російських слідчих, які вилучили ці речі. Тому що, в кінцевому рахунку, в разі сприятливого рішення Міжнародного трибуналу постане питання про компенсацію, і, звичайно ж, вона буде розраховуватися, виходячи з кінцевого ступеня цієї шкоди”, – зазначає Микола Полозов.

Крім цього, немає гарантій, що в РФ на наші судна не поставили обладнання, яке може збирати і передавати якісь дані.

Росія повинна була повернути захоплені українські судна одразу після рішення Міжнародного трибуналу ООН з морського права, яке було прийнято в травні цього року, але зробила це тільки зараз. І це не випадково, зазначає правозахисник, адже Москва переслідує свої політичні цілі.

“Безумовно, Росія переслідує певну політичну мету, і Кремль очікував слушного моменту для того, щоб передати ці кораблі. Не випадково кораблі були передані за кілька днів до слухань арбітражу Міжнародного трибуналу ООН з морського права (слухання в Гаазі розпочнуться 21 листопада – ред.) і фактично за два з половиною тижні до зустрічі в Нормандському форматі (відбудеться 9 грудня в Парижі – ред.) таким чином, щоб Російська Федерація могла надати в Трибунал звіт про те, що вони виконали наказ в цій частині. Ну і, відповідно, на зустрічі в Нормандському форматі Путін міг би заявити, що свої зобов’язання він виконав”, – сказав Микола Полозов.

Телеінтерв’ю з Миколою Полозовим дивіться в програмі “Лицом к лицу” на телеканалі UATV сьогодні, 19 листопада, о 21:00.

Підготувала Альона Воробйова, UATV

Прямий ефір