Українське Причорномор’я – рідкісний куточок дикої природи в центрі Європи (ВІДЕО)

Скрін з відео

Ландшафти Причорномор’я – павутина, сплетена з безлічі островів, очеретяних затонів і піщаних кіс лиманів у межиріччі Дунаю і Дністра. Це справжній рай для пернатих. Унікальний міграційний коридор, яким щорічно пролітає кілька мільйонів птахів з Африки до Азії та Європи – справжній Клондайк для орнітологів.

Українське Причорномор’я – рідкісний куточок дикої природи, котрий зберігся в центрі цивілізованої Європи.

Мальовнича українська частина дельти Дунаю, розділена на безліч островів, стала землею обітованою для вигнанців. Кілька сотень років вони обживають ці місця, створюючи свою культуру й побут. Вилкове – місто на воді – називають українською Венецією, яка поєднала 70 островів.

“Дунай – єдина річка, де зберігся природний нерест осетрових риб. Те, що потрапляє рибалкам у сіті й на гачок – це риба природного відтворення”, – розповідає Михайло Жмуд, кандидат біологічних наук.

Дельта Дунаю – одне з найбагатших водно-болотних угідь в Європі. Розділивши русло на кілька рукавів, природа обдарувала їхні береги зарослими плавнями, з заболоченими й сирими островами. Але дістатися туди можна тільки по воді.

“В українській частині дельти всі дороги закінчуються у Вилковому, а подорожувати далі можна тільки водним транспортом”, – пояснює Жмуд.

Вилкове пронизане десятками кілометрів водних каналів: вузьких і широких. Наймолодшій суші в Європі – 400 років, вона, як і раніше, змінюється. Освоївши гектари мулистої землі, людина все одно тут завжди оточена водою, але вона пристосувалася до незвичайних умов існування. У Вилковому будинки будують з очерету та мулу, пересуваються на човнах, пішки ходять вузькими дерев’яними тротуарами. Квіткові клумби тут теж незвичайні – на водній гладі.

Осока, кущі тамариску й обліпихи забезпечують тутешнім мешканцям різноманітний раціон, а зарості очерету та рогозу – затишний притулок для пернатих.

“Тут можна побачити і куликів, і чоботарів, а поруч із дикими птахами – домашні гуси та качки. Мирно живучи поряд, це пташине товариство сусідить із сільськими жителями”, – говорить Максим Яковлєв, орнітолог Дунайського біосферного заповідника.

Він вивчає поведінку птахів відразу на двох суміжних природоохоронних територіях. Сусідні “Тузловські лимани” та Дунайський біосферний заповідник вважаються пташиними заказниками. Місця, де розташовані лимани: солоно-водний Шагани й опріснений Сасик – багаті різноманіттям риби та іншої живності. Птахи помітили цю особливість і постійно тут харчуються.

Природа Причорномор’я щедра на яскраві фарби. Крім різнобарвного оперення птахів, помітних плям на тілі плазунів, строкатих крил метеликів і бабок око тішить різноманітна палітра рослинності.

Дніпро – ще одна могутня річки, води якої поповнюють ресурси Чорного моря.

Перетинаючи територію трьох сучасних держав, подолавши понад дві тисячі кілометрів, Дніпро (як і Дунай) розділяється на багато рукава, наприкінці шляху утворюючи дельту. П’ятдесятиметрові кручі лесових порід біля підніжжя Дніпро-Бузького лиману ніби відкривають водам Дніпра морські обійми.

Так звані Херсонські гори описують двохмільйонну історію руху льодовиків. Частинки пилу, котрі залишилися від розталих льодовиків і морозного руйнування гірських порід, укладалися в лесові відкладення, які тепер надійно скріплюють коріння ефедри і кохії сланкої, а також житняку гребенчатого, схожого на сиві кошлаті грудки.

Ці рідкісні рослини стримують руйнування могутніх скель, зберігаючи неповторний ландшафт пониззя Дніпра й українського Причорномор’я.

Більше випусків програми “Незвідана Україна” дивіться за посиланням.

Прямий ефір