Україна претендує на роль лідера у виробництві російськомовного контенту для аудиторій по всьому світу

Фото телеканал “Дом”

1 березня 2021 року телеканал “Дом” значно розширив своє мовлення, вийшовши на супутник Astra і включивши 10 нових передавачів, а телеканал іномовлення України UATV став повністю російськомовним мовленням.

Генеральний директор державного підприємства “Мультимедійна платформа іномовлення України” Юлія Островська розповіла про цілі двох каналів у 2021 році, розширенні мовлення на окуповані території та країни, де проживають російськомовні громади.

Починаючи з 1 березня, обидва телеканали ДП “МПІУ” перезапустити в новому форматі. Що змінилося і як це вплине на глядача?

– Раніше покриття телеканалу “Дом” було дещо зарегульовано медіагрупами, які надали право використовувати свій контент на період активного запуску каналу. Під час відкриття ми заявляли тестовий період у два роки, але за фактом впоралися вдвічі швидше. І ось якраз напередодні річниці телеканалу – з 1 березня 2021 року – все змінюється.

Якщо раніше у нас, наприклад, був тільки один передавач, який працював на Луганську область, щоб уникнути перетину контенту з материнськими каналами, то тепер їх стало п’ять. На Крим — шість, на Донецьку область – сім. Разом – 18. Також з 1 березня ми вийшли на супутник Astra. Тому що іншим способом до Криму сигнал, на жаль, доставити дуже складно. До того ж 30% населення споживає контент саме через супутник. Також ми присутні й активно розвиваємося на діджиталплатформах. Таким чином число наших потенційних глядачів зростає в рази.

Як тепер “зловити” телеканал “Дом” на звичайну антену?

– Всі параметри підключення через антену та супутник Astra 4А можна знайти на нашому YouTube-каналі, карту мовлення — на сайті телеканалу.

Тобто з 1 березня телеканал “Дом” мовитиме не тільки на тимчасово окуповані, а й частково на підконтрольні Україні території? Маються на увазі саме прифронтові території, а також Сєвєродонецьк, Краматорськ, Маріуполь…

– Наземним ефірним мовленням – так. Якщо, умовно кажучи, вишка стоїть в Маріуполі, то сигнал з неї не може бути направлений тільки на тимчасово окуповані території, радіус значно ширший. Супутник неможливо сегментувати, і при мовленні через нього на Крим і Донбас сигнал потрапляє і на вільну територію України. Але наша основна задача – донести сигнал телеканалу “Дом” до тимчасово окупованих територій. Це дуже важливо, і ми використовуємо для цього всі можливості.

Карта наземного ефірного мовлення телеканалу “Дом”
Карта супутникового мовлення телеканалу “Дом”

Як співіснують два телеканали “Мультимедійної платформи іномовлення”? Що таке UATV, а що таке “Дом” станом на сьогодні?

– На 1 березня 2021 року телеканал “Дом” – це канал, який спрямований і мовить на тимчасово окуповані території України та в районі лінії зіткнення. Через 18 передавачів, через супутник, і в кабельних мережах Донецької та Луганської областей.

Що стосується UATV, з 1 березня канал реформується – стає російськомовним іномовлення. Для того, щоб доносити правду про Україну всім жителям пострадянського простору, потрібно говорити зрозумілою для них мовою, бути в одному лінгвістичному полі.

Те, що пов’язує обидва бренди – це основне завдання для обох телеканалів – доносити правду про Україну. Правду про позицію влади, правду щодо того, що відбувається в світі насправді, всередині країни і на тимчасово окупованих територіях.

А ось цільові аудиторії у каналів, безумовно, різні. UATV спрямований на зовнішнього глядача, він мовить позицію України в світ. Канал “Дом” мовить в основному для жителів тимчасово окупованих територій. Тих, у яких є запит на отримання об’єктивної інформації з України без будь-яких трактувань або певного кута зору.

Тому що, на щастя, “Дом” – канал державний, це означає, що у нього немає “господаря” в звичному розумінні цього слова, і ніхто не може нам диктувати якусь позицію. Ми діємо тільки з позиції держави і з дотриманням норм журналістської етики. І загалом, найголовніше, що серед наших глядачів, нашої цільової аудиторії, немає електорату, як ви розумієте. Ми боремося не за голоси, а за сприйняття людей.

Як прокоментував шефредактор телеканалу Олексій Мацука у своєму інтерв’ю для “Детектор медіа”:

“Україна бере на себе лідерську роль для всього світу з виробництва російськомовного, адекватного, журналістського, неупередженого контенту. Фактично це конкуренція “Останкіно” і їхньому RT. Зараз буде більше уваги до UATV російською мовою. Не виключаю, що колись з’явиться UATV на інших мовах, стратегічно важливих для нашої країни. Однак для нас сьогодні стратегічний регіон присутності – це колишній Радянський Союз і аудиторії, які отримують сигнал з телевежі “Останкіно”.

Нещодавно телеканал “Дом” запустив власний сайт. Чи йдеться про те, що там буде онлайнтрансляція телеканалу?

– Так, з 1 березня в плеєрі на сайті телеканалу “Дом” і в плеєрі на сайті телеканалу UATV.

Як ви оцінюєте кількісні показники вашої аудиторії? З огляду на те, що канал веде мовлення на тимчасово окуповані території, порахувати кількість глядачів фізично та технологічно нереально?

– Безумовно. Можна робити певний зріз за нашими соцмережами. Як для нового, молодого каналу – у нас відмінні показники. А порахувати кількість глядачів на тимчасово окупованих територіях, звичайно, неможливо. Розумієте, тут же питання не в кількісних, а все ж у якісних показниках. Найголовніше – це дати людям можливість. Коли у них формується запит на отримання об’єктивної інформації, вони повинні мати можливість цю інформацію отримувати. Сформовано цей запит уже зараз? Не знаю. Може він сформується завтра, може через місяць. Але таку можливість Україна, як держава, зобов’язана надавати. Що ми і робимо.

Читайте також: “Имею право”. Телеканал “Дом” запустив проєкт, націлений на безоплатну правову допомогу глядачам (ВІДЕО)

Раніше ДП “МПІУ” (телеканали “Дом” та UATV) провело навчання для журналістів.

Прямий ефір