Україна планує закрити збиткові вугільні шахти до 2025 року, – експерт

Фото UATV

Нещодавно в Києві презентували дослідження “Досвід трансформації шахтарських регіонів: рекомендації для Донбасу”, проведене експертами 4 європейських країн. Україна вже планує ліквідувати збиткові й застарілі вугільні шахти. В результаті цього неодмінно постане питання перекваліфікації та працевлаштування звільнених працівників, економічної перебудови регіону.

Як вирішити ці питання в Україні та як це вже зробили в Німеччині – розповіла керівник кліматичного відділу центру екологічних ініціатив “Екодім” Анна Акерманн в студії UATV.

“Ми взяли за основу ситуацію в Німеччині, Румунії, Чехії та Україні. Адже ці країни знаходяться на різних стадіях дискусії про відмову від вугілля. Якщо в Німеччині вже було прийняте таке рішення, і є соціальний консенсус, то в Чехії ситуація трохи інша, в Румунії ще ближче до нашої, а в Україні поки що такої дискусії немає”, – каже гостя студії.

За її словами, українці поки не пов’язують вплив вугільної промисловості та глобальне потепління, а тим часом постійно фіксуються температурні рекорди. Тому Україна рано чи пізно прийде до рішення про повний перехід на відновлювану енергетику.

Німеччина свій шлях відмови від вугілля почала ще в 50-60 роках минулого століття. Вже тоді німці порахували, що видобуток вугілля в деяких регіонах невигідний. Так, в 2018 році вони припинили видобувати кам’яне вугілля. А до 2038 року Німеччина планує повністю відмовитися від його використання.

“В Україні ця дискусія має більш соціальний характер. Адже на шахтах працюють майже 100 тисяч осіб. Процес закриття шахт почався ще в 90-х роках. Зараз Міністерство енергетики в своїй стратегії прописало, що планує закривати всі вугільні шахти, які не приносять прибутку. Всього 4 державні шахти з 33 прибуткові. Тому місцева влада повинна вирішувати питання диверсифікації економіки, допомоги шахтарям та їх соціального захисту”, – розповідає керівник кліматичного відділу центру екологічних ініціатив “Екодім”.

Анна Акерманн переконана, що рано чи пізно Україні доведеться відмовитися від вугілля. Тому вже зараз потрібно починати процес розмови з суспільством. Адже не можна просто закрити шахти. 42 тисячі шахтарів, які працюють на державних підприємствах, потрібно працевлаштувати. Крім того, самі шахти теж потрібно постійно обслуговувати, навіть після закриття. Адже порожнечі будуть заповнюватися водою, яку потрібно відкачувати. А це великі витрати з держбюджету.

Також гостро стоїть питання окупованих територій, де вже 5 років ніхто не займається відкачуванням води з шахт. За словами експерта, вони настільки затоплені, що вода вже підступає до інших шахт. Оскільки Україна не має доступу до окупованого Донбасу, то ніхто не знає, наскільки критична там ситуація. Вже зараз наша країна радиться з європейськими партнерами з приводу того, що робити з затопленими шахтами в ОРДЛО.

Телеверсію інтерв’ю з Анною Акерманн дивіться в програмі “Лицом к лицу” на телеканалі UATV в суботу, 15 червня, о 15:00

Прямий ефір