“Україна має показати приклад світу”, – експерт про рішення суду ООН (ВІДЕО)

Фото UATV

Міжнародний суд ООН в Гаазі ухвалив рішення про прийнятність юрисдикції у справі України проти Росії. “Це велика перемога для України, перемога верховенства права. І це значить, що Росії доведеться відповідати”, – сказала заступник міністра закордонних справ з питань європейської інтеграції Олена Зеркаль.

Російське МЗС розраховує, що суд не задовольнить український позов. Які шанси України і що означає це рішення суду – розповів керівник програми “Права людини в дії” Української Гельсінської спілки Тарас Цимбрівський.

“Це попередній етап. Дуже важливий юрисдикційний бар’єр ми подолали. На даному етапі суд розглядав матеріальну юрисдикцію. Тобто, саму заяву з боку України в світлі її відповідності положенням Міжнародних конвенцій про боротьбу з фінансуванням тероризму та про заборону всіх форм расової дискримінації. Ризики були через те, що у суду раніше не було практики розгляду подібних справ, пов’язаних з конвенцією про боротьбу з фінансуванням тероризму. А також були побоювання щодо того, що суд стане на половинчату позицію, тобто, визнає юрисдикцію лише по одній конвенції. Але, на щастя, всі заяви України були підтримані. Наступна стадія буде присвячена розгляду справи по суті”, – пояснив експерт в студії.

За його словами, тепер Україна спробує довести, що Росія фінансувала терористичні акти в Маріуполі, Волновасі, Краматорську та Харкові, а також збивання Боїнга МН17.

“Те, що робиться зараз – це той шлях, яким потрібно йти в ХХI столітті. Коли ти подаєш на іншу державу в Міжнародний суд ООН, щоб вона надавала свої контраргументи. Ми маємо подати приклад не тільки собі, а й іншим країнам, які в майбутньому можуть стати потенційними жертвами з боку інших держав. Це не тільки справа України і РФ. Потрібно дивитися трохи ширше”, – зазначив Цимбрівський.

Що стосується виконання рішення суду, в разі, якщо воно буде не на користь Росії, то тут потрібно розуміти, що Москва завжди шукає шляхи, щоб уникнути відповідальності.

“Росія може заблокувати рішення суду через Раду Безпеки ООН, де вона має право вето”, – сказав керівник програми “Права людини в дії”.

Нагадаємо, що Міжнародний суд ООН визнав свою юрисдикцію і розгляне справу “Україна проти РФ”.

Підготувала Соломія ЛУКОВЕЦЬКА, UATV

Прямий ефір