Україна будує “мости” зі світом і окупованими територіями – круглий стіл на каналі “Дом”

Фото телеканал “Дом”

Міжнародне співробітництво заради миру на Донбасі та в Криму – такою була тема третього круглого столу, який організував телеканал “Дом” спільно з Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.

Цього разу на експертному майданчику “Дому” зібралися дипломати. Модератор дискусії – редактор суспільно-політичних програм телеканалу “Дом” Олексій Мацука – запросив представників країн-учасниць “нормандської четвірки”, а також країн-учасниць “Великої сімки”, щоб обговорити питання розширення міжнародного співробітництва заради досягнення миру на Донбасі, оцінити результати діяльності ТКГ в Мінську, внесок цих країн і міжнародних коаліцій в процес реінтеграції тимчасово непідконтрольних Києву територій Донбасу та Криму.

Учасниками круглого столу були посол Федеративної Республіки Німеччина Анка Фельдгузен, посол Європейського Союзу, глава Представництва ЄС в Україні Матті Маасікас, надзвичайний і повноважний посол Швеції в Україні Тобіас Тіберг, колишній спецпредставник США з переговорів по Україні Курт Волкер, посол Франції в Україні Етьєн де Понсен, повірений у справах Посольства Канади в Україні Руслан Кац, надзвичайний і повноважний посол Великобританії в Україні Мелінда Сіммонс. Українську владу в цій дискусії представляв віцепрем’єрміністр – міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Олексій Резніков.

“Основне завдання круглих столів, які проводить телеканал “Дом” – створити порядок денний інформаційного мовлення для непідконтрольних територій, – акцентує Олексій Мацука. – Телеканал “Дом” – це не просто інформаційне комерційне мовлення, яким займаються десятки телеканалів. Це, насамперед, гуманітарна місія для жителів тимчасово непідконтрольних українському уряду територій. І завдання, яке ми ставимо тут разом із нашими гостями – розробити порядок дій для людей, які ухвалюють рішення в Києві. Це і президент, і Кабінет міністрів, і різноманітні відомства, зокрема силові: СБУ і Збройні сили. Щоб ми їм передали рекомендації щодо того, яка політика має бути відносно тимчасово непідконтрольних територій Донбасу та Криму. Ми збираємо тут експертів, тому що хочемо почути максимум голосів. Оскільки дуже важливо вибудувати міст між думками, які є в суспільстві, і тими, хто сьогодні у владі, щоб цей зв’язок не переривався ніколи. А головне – зв’язок між людьми з тимчасово непідконтрольних територій і Києвом. Власне, для цього ми проводимо на телеканалі “Дом” подібні круглі столи”.

Читайте також: Учасники “Кримської платформи” ніколи не визнають окупацію Криму, – МЗС

Всі учасники зазначили, що Росія повинна чітко дотримуватися умов Мінських угод. Колишній спецпредставник США з переговорів по Україні, заслужений науковий співробітник Центру аналізу європейської політики Курт Волкер нагадав, що Москва відмовляється вивести війська з української території, і саме тому був створений Нормандський формат.

“Його завданням було збільшити тиск на Росію з метою змусити її виконувати ухвалені зобов’язання. Але, на жаль, і цей формат виявився не надто ефективним. Що можна порадити Україні в даному випадку? Моя думка – вам потрібно отримати ширшу міжнародну увагу до проблеми, – уточнив Волкер. – Наприклад, істотне сприяння в цьому питанні можуть надати Сполучені Штати, Німеччина (як окрема країна), Велика Британія та Канада. Також, можливо, корисною була б участь НАТО. Потрібно всіма можливими засобами привертати увагу міжнародної спільноти до того факту, що Росія відмовляється виконувати Мінські угоди, і наполягати на тому, щоб Кремль виконав свої зобов’язання щодо відновлення суверенітету та територіальної цілісності України”.

Посол Європейського Союзу, очілник Представництва ЄС в Україні Матті Маасікас зі свого боку зауважив, що Європейський Союз робить все для того, щоб сприяти переговорам і процесу врегулювання.

“ЄС спрямовує свої зусилля на Росію в залежності від того, як вона буде виконувати свої зобов’язання щодо Мінських домовленостей. Усі санкції працюють, і вони всі в силі. У них є довгостроковий ефект на економіку РФ. Тобто вони можуть впливати на політичне керівництво країни. За цими санкціями – єдина політична європейська воля, і ми можемо навіть ширше сказати – це західна трансатлантична воля”, – додав Маасікас.

Великобританія також розробляє двосторонні санкції. За словами надзвичайного і повноважного посла Великобританії в Україні Мелінди Сіммонс, санкції – це потужний інструмент впливу.

Учасники круглого столу наголосили на важливості діалогу з українцями в ОРДЛО. Повірений у справах Посольства Канади в Україні Руслан Кац вважає, що сьогодні дуже важливо почати національний діалог про те, що таке світ і реінтеграція.

“Світ має бути інклюзивним. Українці дуже сильно постраждали від конфлікту. Ті, хто живе на непідконтрольній території, страждають вже 7 років. Але також є люди, які втратили членів сім’ї під час війни. Давайте також не забуватимемо про вплив російської дезінформації на український наратив. Тобто зараз дуже важливо думати про те, як ми можемо допомогти ветеранам, внутрішньо переміщеним особам, жінкам по всій країні. Про те, як створити платформу для всіх вразливих груп населення. Пояснити, що таке світ, і що має статися після політичної та військової реінтеграції“, – заявив Кац.

Він додав, що потрібно відновити довіру жителів Донбасу до того, що говорить уряд.

“Схід має знати, що Київ – за нього, що уряд України про нього піклується. Важливо, щоб люди на Донбасі відчували, що у них є можливість рости, процвітати, отримувати освіту, влаштовуватися на роботу“, – акцентував повірений у справах Посольства Канади в Україні.

Українська влада робить послідовні кроки, щоб полегшити життя людей на тимчасово окупованих територіях. Про це в ході круглого столу розповів віцепрем’єрміністр України – міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков.

“Окрім відкриття нових КПВВ, ми будуємо на кожному з пропускних пунктів багатофункціональні сервісні центри. В Щасті Луганської області сервісний хаб працює з 10 листопада. У Новотроїцькому Донецької області – відкриття 16 грудня. У 2021 році Україна відкриє ще 8 сервісних центрів на КПВВ. Тобто ми забезпечимо всі існуючі пункти пропуску якісними послугами для наших людей”.

Посол Франції в Україні Етьєн де Понсен нагадав про інвестиційний форум у Маріуполі, який відбувся з ініціативи президента Володимира Зеленського. Він повідомив, що за підсумками форуму стартував українсько-французький інвестиційний проєкт зі створення підприємства з очищення питної води.

Круглі столи вирішено зробити регулярними, щоб чиновники й експерти збиралися для проведення аудиту всіх можливих проблем, з якими Україна зіштовхнеться в процесі реінтеграції окупованих територій, і вже зараз шукали варіанти їх вирішення. За словами Олексія Мацуки, результати засідань круглих столів у вигляді конкретних рекомендацій будуть передані органам державної влади, а також до Офісу президента.

Раніше заступник постійного представника президента в АР Крим Таміла Ташева розповіла, що влада України розробляє концепцію перехідного правосуддя для окупованих територій. У цьому документі будуть описані всі механізми, які застосовуватимуться українським урядом після деокупації територій.

Прямий ефір