Зростає вплив і поглиблюються зв’язки в Азії — Туреччина користується тим, що Росія загрузла у війні проти України (ВІДЕО)

Реджеп Таїп Ердоган. Фото: pravda.com.ua

Після початку широкомасштабного вторгнення Росії до України уряди країн Центральної Азії прагнуть знизити залежність від Москви і подолати економічні наслідки санкцій, введених Заходом у відповідь на агресію Кремля. Дедалі більше країн колишнього СРСР починають дивитися в бік Анкари, яка за 9 місяців російсько-української війни розширила присутність у Центральній Азії, підписавши торговельні та оборонні угоди, виділяючи гроші на будівництво мечетей і стипендії для студентів, повідомляє FREEДОМ.

Після російського вторгнення до України Туреччина значно зміцнила свої позиції в Середній Азії, а також на Південному Кавказі, де-факто замінюючи там Росію. Хоча турецьке зближення з колишніми радянськими республіками на Кавказі та в Середній Азії почалося кілька років тому. Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган — бажаний гість на кожному саміті Організації тюркських держав (ОТГ). Останній відбувся в листопаді в Самарканді, де Туреччина була головою, а головною метою Ердогана стало зміцнення економічних, духовних, культурних зв’язків із колишніми республіками союзу в той момент, коли Москва загрузла у війні в Україні, вважають аналітики.

“У 2022 році в міру того, як Росія слабшала, і її вплив внаслідок санкцій і поразки на українських фронтах ставав дедалі меншим, то відповідно, можна сказати, що святе місце порожнім не буває, і з’являються нові гравці, які починають активно діяти на цьому полі”, — говорить директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос.

Вплив Туреччини ще більше зріс влітку, після участі в “зерновому коридорі”. Вона також використовує так звану “м’яку силу”, фінансуючи, наприклад, будівництво або реконструкцію мечетей у країнах Центральної Азії, каже експерт.

“Наразі ми бачимо активні взаємодії Туреччини з країнами Центральної Азії, особливо якщо йдеться про тюркомовні країни, які вже безсумнівно розглядають Туреччину як один зі стовпів та начебто важливого гравця, до якого завжди можна звернутися по допомогу”, — наголошує Семиволос.

Туреччина також поглиблює військові зв’язки з колишніми радянськими республіками, зокрема, продаючи їм безпілотники. Азербайджану БпЛА дали вирішальну перевагу в нагірно-карабаському конфлікті 2020 року і зараз успішно використовуються українськими військами. У Туркменістану давно на озброєнні турецька зброя, 2021 року Киргизстан купив зброю в Туреччини після прикордонного конфлікту з Таджикистаном. А в Україні турки мають намір побудувати завод із виробництва БпЛА попри російське вторгнення.

“Зараз у нас є архітектурний проєкт. Етап детального проєктування завершено. І ми фактично приступимо до будівництва. Протягом двох років ми хотіли б його закінчити”, — повідомив генеральний директор компанії Bayraktar Халук Байрактар.

Але найбільша можливість, яку Центральна Азія і Туреччина представляють одна для одної, — це торгівля. І зараз в Анкари є все, щоб заповнити частину вакууму, що утворився після вторгнення Росії до України. Турецький бізнес заробляє на Росії, вимушеній шукати шляхи, щоб обійти західні санкції, стверджує експерт.

“Хай там як, вони зараз заробляють хороші гроші, й вони досить успішно і комфортно почуваються на російському ринку. Це частина тієї політики, яку проводить Ердоган у контексті виборів, тому що йому необхідно заручитися підтримкою турецького бізнесу, який був орієнтований на Москву, і тому він цю політику якраз просуває”, — коментує Семиволос.

На думку експерта, успіх Ердогана в зовнішній політиці має допомогти йому у внутрішній, де у лідера Туреччини є проблеми — у країні економічна криза, інфляція тільки за офіційними оцінками становить понад 85%, а вибори президента відбудуться в країні вже влітку наступного року.

Читайте також: Ердоган вплутався в енергетичну авантюру, погодившись на співпрацю з “Росатомом”, — журналіст

Нагадаємо, Туреччина підготувала військові з’єднання для наземної операції на півночі Сирії, заявив прессекретар президента Ібрагім Калін. За його словами, операція може розпочатися в будь-який момент, до неї все готово. Про приготування в турецькому Міністерстві оборони говорили ще влітку. Головним завданням операції “Кіготь-меч” Анкара називає захист від курдських терористів.

Прямий ефір