Зростання економіки в Україні у 2021 році не компенсує її падіння у попередньому, – експерт

Фото Укрінформ

За попередніми оцінками, зростання ВВП України у 2021 році становить 3,2%, що не компенсує падіння економічної активності у 2020 році (-4,0% за рік).

Про це повідомляє UA з посиланням на сторінку у Facebook голови Ради Національного банку Богдана Данилишина.

“Зростання ВВП України у 2021 році становитиме, за попередніми оцінками, 3,2%, що не компенсує падіння економічної активності у 2020 році (-4,0% за рік). Це також нижче за відповідні показники в сусідніх країнах регіону Східної Європи. Лише 10,1% ВВП припадає на інвестиції”, – написав Данилишин.

За його словами, відновлення промислового виробництва також відбувається у масштабах, менших під час падіння у 2020 році. Так, за 11 місяців 2021 року приріст склав лише 1,3% проти падіння на 4,5% у 2020 році.

Водночас менш як 2% капітальних інвестицій промислових підприємств здійснювалося коштом кредитів українських банків.

Зростання реальних грошових доходів населення (заробітних плат, пенсій, інших грошових трансфертів) за 9 місяців 2021 року становить лише 3% і не змогло компенсувати зростання витрат населення на товари та послуги першої необхідності. Внаслідок цього заощадження населення скоротилися на 88 млрд грн (-2,4% ВВП).

“За даними МВФ, в Україні купівельна спроможність доходів для одного жителя залишається найнижчою в Європі”, – нагадав Данилишин.

“Таким чином, в умовах, коли зростання споживчих цін генерується переважно немонетарними факторами, а економічне відновлення залишається нестійким, політика центрального банку має показувати виважений компроміс між цілями цінової стабільності, фінансової стабільності та підтримки економічного зростання”, – підсумував голова Ради НБУ.

Радник президента з питань економіки Олег Устенко в ефірі “Українського радіо” оцінив ризики підвищення цін на продукти, а також ймовірність подорожчання комуналки. На його думку, в Україні очікується інфляція, яка може перевищити прогнозований у 2022 році рівень і негативно позначитися на загальній економічній картині в країні та безпосередньо на купівельній спроможності громадян.

Нагадаємо, у період з січня по вересень 2021 року Україна посідає четверте місце в переліку країн – імпортерів аграрної продукції до країн ЄС.

Читайте також: Україна стає конкурентом Польщі на європейському ринку, – Дещиця

Прямий ефір