“Зраділи й досі радіємо”: як живе деокупована Борщова у Харківській області

Борщова. Скріншот: uatv.ua

Дорога, завалена іржавою та розбитою російською технікою, веде до села Борщова Харківської області. Населений пункт поступово приходить до тями після російської окупації. Пів року тут не було ані світла, ані газу. Люди жили в страху. Борщову обстрілювали цілодобово. Місцеві кажуть, після звільнення села українською армією вперше почали спокійно засипати ночами, інформує FREEДОМ.

“Неймовірні почуття. Наїлися “русского мира” по самі гланди”, — каже житель Борщової Микола.

Чоловік від переживань під час окупації схуд на 10 кг. У селі окупанти поводилися нахабно, і люди не знали, чого від них чекати.

“Ходили по дворах. Що вони перевіряли? Що вони шукали? Незрозуміло. Зброя, наркотики? Ну які у нас тут у селі наркотики? Машини забирали у людей. Погано поводилися”, — розповідає Микола.

За інформацією Генерального штабу Збройних сил України, коли українська армія розпочала контрнаступ, близько 150 російських окупантів виїхали колоною з Борщової та Артемівки. Пересувалися вони двома автобусами, вантажівкою та 19 викраденими в місцевих жителів легковими автомобілями.

“Весь час когось вони боялися. Кого? Нас, людей наших та солдатів наших. Ми чуємо: сюди йде звільнення. Щодня було просування, бої йшли. Встаємо вранці — вже по Пушкінській наші солдати. Зраділи й досі радіємо”, — згадує Микола Тимофійович.

У селі після звільнення необхідно провести розмінування, бо вся територія усіяна уламками та мінами. Снаряд, що не розірвався, вже виявили в землі поряд з місцевим храмом.

“Те, що це рашисти, — про це все говорить. Коли вони зі зброєю заходили до храму, коли вони підіймалися на дзвіницю зі зброєю, стріляли. Тобто святого нічого не мають”, — зазначив служитель храму в Борщовій Сергій.

Місцеві кажуть, щойно підняли над селом український прапор, стало спокійніше. Людям видають гуманітарну та матеріальну допомогу. А головне, по їхніх будинках більше не стріляють.

“Страшно було, коли стріляли. Вікна вилітали, рами. Не знали, чим склити. Дошками забивали. Пережили. У нас свій будинок. Ми жили вдома весь час. Думали, люди похилого віку, все одно вмирати”, — поділилася спогадами мешканка Борщової Надія.

На підходах до села всі дороги зайняті розбитою російською технікою. Тут і багатоцільовий транспортер-тягач, який завдав ударів по українських військовослужбовцях.

“Вони працювали в напрямку Борщової, де перебували підрозділи нашого батальйону. Нашою розвідкою вони були виявлені — маскувались у лісосмузі. Завдяки злагодженій роботі наших танкістів, хочу зазначити, це зробили позивний “Канцлер”, допомагав йому позивний “Цегла”, був знищений прямим попаданням цей бронетранспортер”, — повідомив військовослужбовець батальйону територіальної оборони з позивним “Інженер”.

У районі села, кажуть військовослужбовці, проводилося два штурми. І попри те, що російські окупанти застосовували різну важку зброю, Збройні сили України змогли їх витіснити.

“Окопувалися в лісі й видавлювали, видавлювали, видавлювали. І потім, коли нас уже було достатньо, видавили їх з Борщової”, — розповів командир взводу 229-го окремого батальйону 127-ї окремої бригади ЗСУ з позивним “Арнаут”.

Він додав, що українські захисники взяли в полон бойовика “ЛНР”, який розповів, що їх було в селі кілька десятків.

“І коли ми наступали, вони зателефонували до Липців, і там уже гарнізон висунувся. Нас накривали з танків, з артилерії”, — згадує “Арнаут”.

Батальйон територіальної оборони Харкова разом з іншими підрозділами Збройних сил України під час контрнаступу звільнив дев’ять населених пунктів, зокрема Борщову, Слобожанське, Липці.

Читайте також: Як живе село Руська Лозова після визволення (ВІДЕО)

Прямий ефір