Зараз Росія тримається тільки на запасах, але вони вичерпні, — економіст про санкційний удар

Ілюстрація: gettyimages.com

Базова інфляція у Росії протягом останніх місяців зростає. Ціни теж зростають, товарів дедалі меншає. На Росію насувається ціла куля проблем — країна буде відкинута на кілька десятків років назад. Про це сьогодні, 13 вересня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів кандидат економічних наук, головний консультант Центру зовнішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень Іван Ус.

“Санкції — це саме той елемент, який змушує Росію робити щось. Тому що Росія дуже любить говорити, що санкції не страшні і разом із цим просити, щоб ці санкції зняли. Власне, це і є найкращим підтвердженням того, що вони б’ють і б’ють дуже суттєво. Російська економіка вже зустрічається з нестачею певних товарів. Я згадую доповідь Центрального банку Росії ще у квітні, в якій було чітко сказано, що запасів вистачає на кілька місяців, а відновлення цих запасів через виробництво в Росії вимагатиме трьох років”, — сказав він.

Економіст нагадав, що Центральний банк РФ видає раз на квартал звіти. У звіті за липень інфляція у Росії у червні була 15,9%, у липні 15,1%.

“Але це просто інфляція. А ще є базова, це більше, скажімо так, важливий показник. Там 19,2-18,4%. Ця цифра за останні два місяці. Щодо відчуття інфляції, це коли ви за певну суму грошей, у вас, скажімо, є 100 рублів, і ви можете купити певний набір товарів. Так ось, що більша інфляція, то менше цих товарів ви купите. І парадоксальна ситуація в тому, що курс-то начебто зміцнюється, якщо на початок російського неспровокованого вторгнення до України курс становив приблизно 75 рублів за долар. Він на якомусь етапі досяг 55 рублів за долар. Тобто ніби як валюта повинна не те що інфляцію, а дефляцію показувати. А реально ціни йдуть у зворотному напрямку, оскільки нестача товарів. Внаслідок ціни зростають і відповідно з’їдають ті гроші, які у вас є. І якщо раніше за 100 рублів можна було купити 10 якихось товарів, а зараз ви купите, напевно, 2-3 з того списку, що ви брали раніше. Ось це те, що відчуватиме кожен росіянин, кожен громадянин країни”, — пояснив Ус.

За його словами, 2021 року Росія вважалася 11-ою економікою світу, але сьогодні вона тримається тільки на запасах, а вони вичерпні. Втративши імпорт, Росія використовує наявні запаси, але коли вони вичерпаються, їхнє відновлення вимагатиме не менше трьох років.

“Теорія санкцій, що санкції або дають миттєвий ефект, коли країна розуміє, що на неї чекає. Або це гра в довгу. Плюс досить високі ціни на основні товари, які має Росія — це газ, нафта. Вони дозволяють Росії отримувати досить величезні суми грошей, і, відповідно, вони мають ці кошти, і вони дозволяють їм триматися. Багато навіть російських економістів, які, скажімо, опозиційно налаштовані були до свого уряду, коли вони давали прогнози щодо економіки країни та впливу санкцій, вони говорили, що довго не протримається Росія. Нині ж вони змінили свою думку, говорячи про те, що вони не очікували, що в Росії так багато запасів. Ось ці запаси вони дозволяють їм триматися. Але знову-таки, які б не були запаси, вони не будуть вічними, тому що все-таки чинник, скажімо так, крадіжки в Росії, він завжди мав місце. І, відповідно, це ми зараз бачимо навіть у російській армії, коли дуже багато компонентів або відсутні, або не в тій кількості, яку задекларовано. В підсумку і виходить, що завдяки запасам Росія все-таки поки що тримається. Але знову ж таки, вони не вічні. Тож чекати залишилося недовго. Спостерігаючи ці графіки, не думаю, що вони довго протримаються”, — резюмував Іван Ус.

Читайте також: “Тягуча” інфляція чекає на Росію, ефект від санкцій посилюватиметься — прогнози економістів (ВІДЕО)

Нагадаємо, раніше Ус розповів, що російська економіка мала імпортозаміщення лише на папері, а за фактом його не було.

Прямий ефір