“Залежність має зникнути повністю”: що означає стеля цін на російську нафту, пояснили експерти (ВІДЕО)

Ілюстративний колаж: zn.ua

Російська нафта — не дорожча за 60 дол. за барель. Євросоюз та США погодили цінову стелю, повідомляють дипломати. Хоча в самому Європейському Союзі не всі країни залишилися задоволеними таким рішенням, інформує FREEДОМ.

Стеля могла б бути і нижчою, це позиція Польщі та Балтійських країн. На думку їх урядів, обмеження у 60 дол. незначне. Ціновий максимум на російську нафту має бути вдвічі меншим — 30 дол. за барель. З такою позицією солідарні у Києві.

“Залежність континенту від російських енергоресурсів почала знижуватись. І вона має повністю зникнути. І одним із ключових інструментів є обмеження доходів Росії від експорту ресурсів. Я вдячний нашим прибалтійським колегам, нашим польським колегам за їхні пропозиції, цілком розумні, встановити це обмеження на рівні 30 дол. за барель. Це набагато найкраща ідея, і я вдячний, що така пропозиція була озвучена та відстоюється”, — наголосив президент України Володимир Зеленський.

Росія вже втратила близько 90% європейського ринку нафти, а з 5 грудня в ЄС почне працювати ембарго на танкерну нафту. Ціновий максимум насамперед спрямований на неєвропейські країни. Якщо Росія продаватиме нафту дорожче за зазначену суму — європейські та американські фірми не зможуть страхувати судна, які її перевозять. Власники танкерів будуть змушені скасовувати рейси.

“На сьогодні російська нафта є досить токсичною. І насправді ціни диктує споживач нафти. Не виробник і продавець, а саме споживач — Китай, у цьому випадку Індія та деякі інші країни Азіатсько-Тихоокеанського регіону. Тому що Росія не може диверсифікувати постачання через санкції, і тому їй нема куди подітися, і доводиться погоджуватися, погоджуватися з тими цінами, які їй споживач диктує”, — зазначив директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.

На перший погляд, пряма шкода від цінової стелі зараз близька до нуля. Ціна бареля російської нафти “Юралс” коливається від 55 до 70 дол. за барель. Тобто обмеження швидше виконує функцію страховки від стрибка цін на нафту. Пропозицію скоротити максимум до 30 дол. не приймають із двох причин.

По-перше, Греція, Мальта та інші країни ЄС з великим танкерним флотом одержують від перевезень значні доходи і не хочуть їх втрачати. По-друге, уряди західних країн побоюються спровокувати дефіцит нафти.

“Цей максимум знаходиться в діапазоні цін, про який ми говорили деякий час із погляду двох речей. Одна з них — скорочення доходів Росії. Але друга — стежити за тим, щоб російські барелі залишалися на ринку, щоб бути впевненими, що ми тримаємо низькі ціни для всіх. І ми вважаємо, що діапазони цін, що обговорюються, досягають цих двох цілей і ставлять нас у становище, при якому доходи Росії скорочуються, забезпечуючи при цьому людям доступ до надійної та дешевої енергії в майбутньому”, — пояснив заступник міністра фінансів США Уоллі Адейемо.

А ось у довгостроковій перспективі цей механізм може виявитися ефективним, вважають аналітики. Адже швидко знайти заміну європейським страховикам та перевізникам Росія не зможе. А це позначиться на експорті.

У результаті до 2030 року частка Росії світовому енергетичному ринку скоротитися з 20% до 13%. Це прогноз Міжнародної енергетичної агенції. Кремль недоотримає приблизно трильйона доларів. Після новини про погодження цінового максимуму компанії підняли вартість страховки танкерів на чверть — до 20 дол. за барель. А Кремль пригрозив взагалі припинити постачання нафти до країн, які підтримають ініціативу цінової стелі. За словами експертів, це буде ударом по самій Росії.

“Російська нафта може не піти на ринок, світові ринки, навіть якщо це буде вигідно нафтовим компаніям. Чому? Тому що у Путіна своя логіка, як відомо. Тобто він не хоче здатися слабким, ніхто не хоче дати слабину. Ми бачимо це на прикладі з природним газом, що ні з того ні з сього підірвав два провідні газопроводи “Північний потік-1” та “Північний потік-2”, — наголосив Омельченко.

Очікується, що ціновий максимум на російську нафту набуде чинності синхронно з ембарго на танкерну нафту в Євросоюзі — 5 грудня. За повідомленням Мінфіну США, раз на 2 місяці, максимальну ціну переглядатимуть, щоб вона завжди залишалася приблизно на 5% меншою за ринкову.

Читайте також: Стеля цін на нафту дозволить знизити обсяг експорту російської нафти на 2 млн барелів на добу, — Уніговський

Прямий ефір