Захист від ЗСУ, інформаційна атака чи мобілізація населення: що стоїть за розміщенням систем ППО в Москві — розбір експертів

ЗРК "Панцир-С1" на даху будівлі Міноборони РФ. Фото: Instagram/tailer_derdennn

У Москві та Підмосков’ї продовжують встановлювати системи протиповітряної оборони (ППО). Віднедавна зенітно-ракетні комплекси (ЗРК) з’явилися на дахах багатьох адміністративних і житлових будівель столиці.

Місцеві жителі розмістили в соцмережах фотографії, на яких чітко видно установки ЗРК “Панцир-С1” і С-400, розміщені в різних районах Москви та Московської області.

Крім цього, в Міноборони Росії ухвалили рішення про проведення навчань ППО з відбиття “повітряних атак на військові, промислові та адміністративні об’єкти”.

“Панцирі” і С-400 на вулицях Москви і Підмосков’я

Перші повідомлення про появу в Москві систем ППО в житлових масивах почали з’являтися кілька днів тому. Жителі столиці опублікували в соціальних мережах фото і відео із зенітно-ракетними установками “Панцир-С1” з дальністю дії до 18 кілометрів.

Зокрема, ці ЗРК бачили на даху офісної будівлі в Тетеринському провулку, на будівлі Міністерства оборони РФ на Фрунзенській набережній і на даху главку МВС Москви на Петрівці, 38, що неподалік від станції метро “Кольоровий бульвар” і саду “Ермітаж”. Таким чином, зенітні ракетно-гарматні комплекси “Панцир-С1” перекривають центральну зону Москви.

Про розміщення систем протиповітряної оборони в Москві також повідомили OSINT-аналітики Майкл Горовіц і Олівер Александер.

Ще кілька таких систем ППО було виявлено в Новій Москві, приблизно за два кілометри від аеродрому “Остаф’єво”, який належить Міноборони, а також недалеко від селища Воскресенське.

ЗРК “Панцир” було також помічено в селищі Заріччя Одинцовського міського округу Москви, що розташоване за 10 кілометрів від резиденції президента РФ Володимира Путіна в Ново-Огарьові на Рублево-Успенському шосе. За словами очевидців, військова техніка, яка турбувала місцевих жителів звуками своєї роботи, там з’явилася на початку січня.

Перед цим низка російських Telegram-каналів повідомила про розміщення в Москві ЗРК С-400 — спочатку в районі парку “Лосиний острів”, а пізніше на полях Тимірязєвської сільгоспакадемії. Це зенітний ракетний комплекс великої та середньої дальності, який використовується для знищення всіх засобів повітряно-космічного нападу. Він також може збивати і гіперзвукові цілі.

Спеціально для розміщення батареї С-400 у парку “Лосиний острів”, який є особливо охоронюваною зоною, навіть почали вирубувати дерева. За інформацією місцевих ЗМІ, депутати та громадські активісти надсилали запити щодо законності вирубки зелених насаджень, але від профільних відомств відповідей вони так і не отримали.

Крім цього, засоби ППО починають розміщувати й в інших регіонах Росії. Як повідомляє видання “Агентство”, кілька тижнів тому в селі Ящерово Новгородської області за 6 км від валдайської резиденції Путіна також встановили самохідний зенітний ракетно-гарматний комплекс “Панцир-С1”.

ЗРПК “Панцир-С1” у Новгородській області. Фото: agents.media

Представники російської влади по-різному прокоментували появу в Москві засобів ППО. Так, член комітету Державної думи РФ з оборони Євген Лебедєв заявив, що фотографії з системами ППО на дахах будівель у Москві є фейком і монтажем.

А прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков на запитання журналістів щодо встановлення “Панцирів” порадив представникам ЗМІ звернутися безпосередньо до Міноборони РФ.

“Тут я хочу вас повністю переадресувати до нашого міністерства оборони. Вони несуть відповідальність за забезпечення безпеки країни в цілому, і столиці зокрема”, — сказав Пєсков.

При цьому прессекретар Путіна відмовився говорити про ступінь захищеності Москви від можливої атаки українських дронів.

Своєю чергою, в Міноборони РФ у відповідь на запитання громадськості та ЗМІ щодо розміщення в центрі столиці систем протиповітряної оборони заявили, що в Московській області проводилися навчання сил ППО за участю батареї ЗРК С-300.

За інформацією військового відомства, “особовий склад зенітної ракетної бригади Західного військового округу тренувався відбивати повітряні атаки саме на важливі військові, промислові та адміністративні об’єкти”. Однак установку “Панцира” в центрі Москви Міноборони не прокоментувало.

Читайте також: Усі найбільш боєздатні комплекси ППО РФ — на окупованих територіях України, – Ігнат про перекриття неба над Росією

ППО як зброя інформаційної війни

У звіті Інституту вивчення війни (Institute For The Study Of War, ISW) йдеться про те, що розміщення систем ППО в житлових районах російських міст є частиною інформаційної війни. На думку експертів, керівництво РФ намагається представити війну в Україні як загрозу для самої Росії.

У ISW зазначають, що російські пропагандисти представляють Україну як країну, що становить загрозу для РФ, проводячи аналогії з “Великою вітчизняною війною”, тобто, з Німеччиною і СРСР. У такий спосіб Путін, як запевняють аналітики, створює умови для затяжної війни і підготовки росіян до нової мобілізації.

Як передає Bloomberg з посиланням на свої джерела, встановлення систем ППО на дахах будівель у Москві пов’язане з тим, що керівництво РФ побоюється атаки українських безпілотників. За даними агентства, рішення про розгортання систем протиповітряного захисту було ухвалено після атак дронів на військові аеродроми під Рязанню і Саратовом.

Експерт із питань розвитку авіаційного ринку Богдан Долінце наголосив, що всі оборонно-промислові, військові або об’єкти подвійного призначення, розміщені в Москві, є законною метою для України.

За слова Долінце, причини розгортання засобів ППО в Москві можуть бути пов’язані з тим, що вона розташована ближче, ніж ті аеродроми стратегічної авіації, по яких раніше було завдано удару.

“Це означає, що на сьогодні з тими засобами, які в невеликій кількості в Україні з’являються, Москва стане однією з дозволених цілей, зокрема її оборонно-промислові підприємства, зокрема будь-які оборонні та військові об’єкти, які розташовані на території цього міста, і будь-які військові об’єкти подвійного призначення”, — сказав Долінце.

При цьому, в самій Росії такі попереджувальні заходи можуть викликати зворотний ефект. На думку політолога Ігоря Рейтеровича, встановлення ЗРК “Панцир-С1” на дахах держустанов РФ не згуртувало росіян, а навпаки, вони почали насміхатися з глави Кремля.

“Це реальний страх Путіна, який відмінно його демонструє, як не “маскулінного лідера”, як він любить грати цю роль, а як боягузливе створіння, яке насамперед дбає про своє життя і про життя свого найближчого оточення. Влада хотіла викликати зовсім іншу реакцію: згуртування, єднання, мобілізацію, що ворог біля воріт і необхідно готуватися. Народ же почав над цим відверто насміхатися, і це найстрашніше для авторитарних диктатур. Бо що більше народ сміється, то більше починає пропадати страх. А коли пропадає страх, з’являється бажання ставити запитання, і запитання далеко не найзручніші”, — прокоментував політолог.

Рейтерович упевнений, що своїми діями режим Путіна завдав собі серйозної шкоди на внутрішньополітичному рівні.

“Якби Путін хотів продемонструвати впевненість, то він би, навпаки, сказав: небо захищене, Росія захищена, немає потреби боятися, готуйтеся до свят, які у вас там на черзі. Але оскільки такого не сталося, а сталася хаотична розстановка систем протиповітряної оборони, це свідчить про те, що влада дедалі глибше занурюється в кризу, яка тільки посилюватиметься”, — підсумував Ігор Рейтерович.

Читайте також: Українські безпілотники можуть дотягнутися до Уральських гір – думка військового експерта (ВІДЕО)

З якою метою на будівлях держустанов у Москві встановили системи ППО? Який ефект серед населення матиме розміщення “Панцирів” і С-400 у російських містах? Чи вплинуть такі заходи на бажання росіян брати участь у війні? Ці та інші питання в ефірі телеканал FREEДОМ обговорили:

  • спікер Командування Повітряних сил Збройних сил України Юрій Ігнат;
  • народний депутат України, член комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки Федір Веніславський;
  • радник глави Офісу президента України Сергій Лещенко;
  • колишній депутат Державної думи Російської Федерації Геннадій Гудков;
  • представник пресслужби Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Юсов;
  • представник команди Олексія Навального, журналіст Дмитро Нізовцев.

Юрій Ігнат: ППО на даху будинку в Москві — залякування власного народу

— Такий досвід у світі є, коли в цивілізованих країнах, які мають нормальне озброєння, урядові установи та будівлі прикривають модульними установками зі штучним інтелектом. Там спарені зенітні гармати, які працюють в автоматичному режимі, знищують усе, що летить у повітрі. Це застосовується проти крилатих ракет, проти БПЛА (безпілотні літальні апарати, — ред.) тощо.

Сьогоднішнє озброєння, наприклад, ракети й безпілотники, між будинків літають. Тому знаходження на 20-му поверсі “Панцира” — це те ж саме, що танк Т-72 або який-небудь інший поставити. Ніякого сенсу немає.

Найімовірніше, це залякування власного народу для того, щоб показати, хто [нібито] справжній агресор, що Росія несе інші цінності, що, мовляв, Україна або НАТО на Росію нападають, а Росія захищається. Готують населення до якихось певних процесів. Можливо, це впливатиме якось на населення: “Батьківщина-мати кличе”, “Батьківщина в небезпеці” і так далі.

Ми знаємо, що відбуваються деякі заходи в Росії. Може, це пов’язано з тією прийдешньою мобілізацією, а може, з тим, що Росія збільшуватиме армію до півтора мільйона осіб, а тут потрібні будуть людські ресурси, і треба готувати своє населення. Ну, знову ж таки, брехню вливати йому у вуха, показувати мілітаризацію прямо в центрі столиці тощо. Тут різні варіанти.

У мене запитували: “А яка ППО в Росії, наскільки вона ефективна?”. Якщо ми беремо лінії розмежування, тобто лінію бойового зіткнення і кордон з Україною та Білоруссю, зокрема, то вони її наситили новими засобами: там і “Тор”, і “Панцир”, і “Буки” трьох модифікацій, і С-300, і С-400. Якщо всередині країни, то там просто порожнеча, просто нічого немає.

Ну, я тоді пожартував, що [захищені] Москва, можливо, Пітер, бункер Путіна, і не один. Бункер Путіна точно захищений. Виявилося, що це дійсно так.

Ми бачили, що бункери Путіна сьогодні охороняються засобами ППО. Ні росіяни, ні їхні будинки, ні їхні сім’ї. А от бункер російського диктатора захищений добре.

Федір Веніславський: Упереджувальні дії Росії народжуються не на порожньому місці

— Я думаю, що вони в такий спосіб уже демонструють свій страх перед тим, що війна в активній формі й у формі конкретних ударів по їхніх стратегічних об’єктах, по центрах ухвалення рішень не за горами.

Вони розуміють, що в України з’являється і свій власний потенціал, і партнери можуть у найближчій перспективі надати нам такі види озброєнь, які зможуть діставати не тільки на тактичному, а й на стратегічному рівні об’єкти, які є законними військовими цілями для Збройних сил України.

А з точки зору всіх конвенцій, які регламентують правила ведення війни, всі військові об’єкти й центри ухвалення військових рішень є законними військовими цілями.

Час покаже, що ці побоювання Російської Федерації та ці попереджувальні дії, які вона зараз робить, точно не на порожньому місці народжуються. Я в цьому впевнений.

Сергій Лещенко: Росіяни повинні відчувати війну на своїй території

— По-перше, я не до кінця впевнений, що там взагалі відбувається. Наскільки ми можемо оперувати даними, що це встановлення систем ППО на дахах російських і московських будівель? Упевнений, що так воно і є.

Та картинка, яку ми бачимо, виглядає ганебно. Вони починали війну з риторикою захопити Київ за три дні, а зараз будують інфраструктуру, щоб захищати російське, московське небо від України.

По-моєму, вже весь світ визнав, що цю війну виграти на території України просто неможливо. Має бути постійна загроза для території Росії, щоб російське суспільство почало по-іншому реагувати на ці виклики, і почало свого диктатора ставити на місце.

І ми повинні постійно їх тримати в тонусі. І удари, які відбуваються час від часу на території Росії, відповідають тій концепції, яку генерал Залужний викладав [виданню] The Economist.

Тобто через ризик постійних загроз з українського боку перебувати в тонусі повинна вся система військової машини на території Росії. Вони повинні відчувати війну на своїй території.

Ну і, звичайно ж, уже весь цивілізований світ, який є нашим союзником, поміняв свою риторику. Якщо раніше вони вважали вкрай ризикованим і, можливо, непотрібним завдавати ударів по території Криму, то зараз такої риторики немає. Усі визнали, що Крим — це Україна.

І у військовій тактиці тримати під контролем позиції російських військ і російської техніки в Криму — це життєва необхідність для того, щоб ми могли мати успіх на полі бойових дій.

Геннадій Гудков: Російська влада сама нагнітає страх

— Вони (росіяни, — ред.) знають, що Україна готує бойові дрони з дальністю польоту 1 000 і 1 200 кілометрів, і про всяк випадок встановлюють системи захисту. А раптом допоможе?

Тому побоювання того, що Україна зрештою вдарить по військовій інфраструктурі, зокрема, по Генеральному штабу Міністерства оборони, якихось пускових установках аеродрому та інших об’єктах, призводить до того, що зараз у Москві почали відновлювати ці “Панцирі”.

Я бачив ці фото. Схоже, що там дійсно стоїть “Панцир”. Така система протиповітряної оборони, розрахована насамперед на крилаті ракети, дрони тощо.

Найімовірніше, у них зараз уже реальні побоювання, і вони комплексують з приводу того, що як би не прилетіло їм у відповідь. Але паніки в Москві немає. Ніхто, за великим рахунком, у це не вірить.

Це владі вигідно, щоб люди впадали в паніку, щоб вони говорили, що нас там армія наша захищає. Не забувайте про те, що там же більше йде пропагандистський розрахунок.

А якщо ми говоримо про настрої пересічних громадян, то там усі чекають якоїсь розв’язки, усі чогось чекають, якась напруженість застрягла в повітрі, якась пригніченість. Але загалом, звісно, страху немає, тому що всі бачать, що українці б’ють тільки по військових об’єктах, по військовій інфраструктурі.

Цивільні об’єкти ніхто не чіпає, і ризик загибелі людей там мінімальний, у нас від аварій у 100 разів більше на день людей гине. Тому я думаю, що паніки як такої й страху немає. Але цей страх нагнітає сама влада, вона боїться.

Андрій Юсов: Поки Росія не піде з України, загроза дестабілізації в РФ зберігатиметься

— У Москві відбуваються дуже цікаві події і за публічними заявами, і за подібними фотознімками. І це все більше схоже на паніку.

Насправді фактично “Панцир” встановлюють у центрі міста люди, які нещодавно звинувачували Україну в розміщенні засобів ППО в житлових кварталах, що є порушенням міжнародного права. Так от, сьогодні це вже є фото- і відеофіксації, і нікому не треба нічого пояснювати.

Так, це паніка. І тут ми можемо сказати про те, що паніка абсолютно правильна. Далі буде гірше. Ми не підтверджуємо і не спростовуємо певні загрози для столиці [Росії], але проте з України їм необхідно буде піти.

І поки Росія не прибере свої війська з усіх окупованих територій, то загроза дестабілізації, інфраструктурна деградація якихось певних ексцесів на території всієї РФ, зокрема й Москви, безумовно, зберігатиметься.

Це все наслідок російської агресії. Тому росіяни мають бути до цього готові, і це відповідальність Путіна, і всіх, хто ухвалював рішення про участь у цій ганебній війні.

Дмитро Нізовцев: Головний панікер у Росії — це Путін

— По-перше, звичайно, хочеться нагадати нещодавні слова Сергія Лаврова, який називав абсолютним злочином те, що українці ставлять ППО в житлових кварталах. І в цей же час з’являється інформація, що системи ППО з’являються в Москві.

Я впевнений, що в росіян починається певна паніка. Можливо, це пов’язано з тим, що Україні постачають дедалі більше хорошої зброї. Вони розуміють, що кілька разів уже Україна добиралася до Брянської області, до Бєлгородської, і в якийсь момент дісталися Саратовської. І вони очікують, що цілком може щось долетіти й до Москви.

Ну і водночас головним панікером у нинішній ситуації є Путін, який на летючках якихось опитує: “А що може бути?”. Ну і каже про всяк випадок, мовляв, давайте вживімо таких-то заходів, щоб нічого не сталося, бо він найбільше, звісно, переймається через власний імідж.

Він переживає не за те, щоб люди там не загинули, і ніхто не зазнав поранень, а щоб йому не дали страшного ляпаса. А нанесення удару по Москві — це страшний ляпас для Путіна. І він це прекрасно розуміє: це ганьба, це кінець не стільки його правління, але така найважливіша, напевно, сторінка всього управління [Росією].

І щоб цього не сталося, щоб цього не допустити, щоб його ось так не принизили, про всяк випадок він дме на воду, обпікшись на молоці. І тому він уже ставить ці ППО, зокрема, і в центрі Москви.

Я можу так сказати: поки що люди не дозріли до якоїсь думки. Я думаю, коли вони дозріють і зрозуміють, що війна прийшла в їхнє місто, тоді реакція буде така, що мало не здасться. Але поки що вони не дозріли для цієї реакції, на жаль.

Читайте також: С-400 розгорнули в Москві: чого боїться Кремль (ВІДЕО)

Прямий ефір