За досвідом Ізраїлю потрібно створити орган із репатріації незаконно депортованих до РФ українців, — правозахисниця

Віра Ястребова. Скриншот: uatv.ua

Фактів із відкритих джерел достатньо для порушення кримінального переслідування пособників Путіна за незаконну депортацію українських дітей. Про це сьогодні, 15 січня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявила виконавча директорка “Східної правозахисної групи”, адвокатка, правозахисниця Віра Ястребова.

За її словами, коли російські урядовці і перед яким постануть судом за ці злочини — на сьогодні питання риторичне. Усе залежатиме від правозахисників, авторитетних журналістів, які в інформаційному полі регулярно порушують цю тему і роблять цей злочин максимально публічним; від міжнародних партнерів України, які порушуватимуть питання і про додатковий санкційний тиск, і загалом про фіксацію цих злочинів та надання їм форми якогось факту, за яким послідує юридична відповідальність.

“Але на сьогодні наша організація спільно з Інститутом стратегічних досліджень та безпеки знайшли можливість зібрати інформацію, надати її для того, щоб зафіксувати цей факт, щоб привернути не просто увагу до цього питання, а і Львова-Білова, і Ганна Кузнєцова, яка є ідеологом цього проєкту і яка особисто узгоджувала з Путіним цей кривавий кіднепінг, щоб вони всі понесли і юридичне покарання. І, на мій погляд, тих фактів у відкритих джерелах достатньо для того, щоб порушувати питання про справді порушення якогось процесу переслідування щодо Кузнєцової, Львової-Бєлової. І, припустімо, зараз на гостей із РФ не чекають у Європі або у США, але, проте, якщо вони захочуть поїхати кудись за межі РФ, можливо, буде вже привід для затримання й арешту таких пособниць Путіна. І це буде хорошим прецедентом. Тому, я вважаю, кожен на своєму рівні має вживати заходів, спрямованих на те, щоб це відбулося. Але коли це відбудеться і який конкретно буде суд, я вам не готова відповісти”, — сказала Ястребова.

Правозахисниця вважає, що з боку України на національному рівні необхідно все ж таки розглядати питання про створення конкретного органу, який займатиметься репатріацією незаконно вивезених до РФ українців.

“З досвіду Ізраїлю, коли організація “Натів” розробляла комплекс заходів і залучала населення з єврейською ідентичністю національною для переїзду в Ізраїль. І зараз уже необхідно думати над тим, щоб були правові підстави дітям, яких вивезла Російська Федерація, вкрала, і вони хочуть повернутися до України, усе-таки діти є різного віку, ті, хто маленькі, і, можливо, на їхню пам’ять вплине і ця пропаганда, і нові прийомні батьки, а є діти, які в усвідомленому віці. Я не здивуюся, що 16-річний Пилип, якого Львова-Білова вкрала і за допомогою нього створила PR-акцію з усиновлення дітей з непідконтрольних територій, те, щоб такі, як цей хлопчик, мали змогу підтвердити своє українське громадянство і отримати певний статус, статус тих, кого РФ, по суті, викрала до себе на територію, не запитавши ні їхніх опікунів, ні їхніх батьків, а є й такі, у кого залишилися сім’ї на непідконтрольних територіях, і на сьогодні утримує у себе на території”, — пояснила правозахисниця.

Вона уточнила, що наразі потрібно встановити місцеперебування сотень тисяч вивезених до РФ маленьких українців.

“На момент підготовки звіту зафіксовано випадки розміщення дітей з непідконтрольної території в сім’ях, де до них ставляться прийнятно. Але ці випадки масові, Російська Федерація не стала б змінювати законодавство для того, щоб це були десятки або навіть сотні дітей. На сьогодні йдеться про сотні тисяч тих, яких треба встановити, де вони перебувають, що зараз з ними відбувається? Що з ними відбуватиметься далі? І тут без інформаційного тиску не обійтися ніяк”, — резюмувала Віра Ястребова.

Читайте також: У Херсоні лікарі ховали дітей від депортації до РФ — нові факти масових викрадень українців

Як повідомлялося раніше, перед початком процедури депортації маленьких українців з тимчасово окупованих територій України до Росії загарбники здійснюють їхнє комплексне медичне обстеження. Депортують здорових, щоб потім “перетворювати” їх на росіян. Ястребова назвала цю процедуру “медичною фільтрацією”.

Прямий ефір