З приходом “русского мира” люди залишають свої домівки: яка ситуація на півдні та сході України

Дедалі більше людей наважуються виїхати з територій, окупованих російськими військовими, та населених пунктів, які потрапляють під регулярні обстріли. Гуманітарна ситуація у захоплених Росією містах та селищах залишається важкою. Люди виживають без газу, води та можливості отримати кваліфіковану медичну допомогу. Багато хто зізнається: після російського вторгнення жити стало дуже складно. Про реальну ситуацію на півдні та сході України — у матеріалі журналістів телеканалу UA.

У Краматорську Ірина провела все життя. Тут пенсіонерка мала квартиру. І все необхідне у її 74 роки. Із приходом “русского мира” жінка по суті залишилася на вулиці. Після чергового обстрілу будинок, де вона жила, зруйнований.

“Все зруйновано. Вікон немає, даху з того боку повністю немає. Дощ піде — все заллє. І що далі?”, — каже жінка.

Дуже складною залишається ситуація у Харкові. Місто — під щоденним обстрілом армії РФ майже пів року.

Без газу та води зараз живуть ті, хто залишився в Авдіївці. Сьогодні місто — одна з найгарячіших точок на сході України. Місто, в якому ще в лютому проживало близько 30 тис. осіб, майже спорожніло.

В окупованому російськими військами з березня 2022 року Маріуполі тим, хто вирішив залишитися, доводиться буквально виживати.

“Відкриваю — води немає. Хоча вода цією вулицею є, її просто заглушили в цих кранах, щоб люди не могли приходити й набирати воду”, — розповідає місцевий житель.

В окупованому росіянами Енергодарі, де дії російської армії загрожують ядерній безпеці, вибухи трапляються і в житлових кварталах. А в окупованому Херсоні російські війська позбавляють селян можливості реалізувати вирощений урожай.

Це стосується і врожаю овочів, і зернових культур, розповідає міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський.

“Обсяг зловживань за новим урожаєм там, на мою думку, налічує мільйони тонн. Це різного характеру злочини. Але в будь-якому разі — це злодійство”, — сказав міністр.

В окупованому Херсоні на початку 2022 року було майже 300 тис. населення. За останні 6 місяців із міста виїхав кожен третій мешканець. Залишилися переважно пенсіонери. Схожа ситуація — у місті Нова Каховка, другому за кількістю населення після обласного центру.

Вже зараз із тимчасово окупованих регіонів та тих, де тривають активні бойові дії, виїхали понад 1 млн жителів. І ця цифра лише збільшуватиметься, вважають у Міністерстві з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.

“Люди тікатимуть від зими, від обстрілів. І зрозуміло, що ми маємо організовано, планово з ними працювати. Розуміти, де вони будуть розміщені, що вони робитимуть, що вони будуть їсти”, — говорить очільниця відомства Ірина Верещук.

Через пошкоджені комунікації в окупованих та напівзруйнованих населених пунктах Донецької, Харківської, Запорізької та Херсонської областей подавати жителям тепло не зможуть. Тому і кількість населення там лише зменшуватиметься.

Нагадаємо, політолог-міжнародник Антон Кучухідзе в інтерв’ю для марафону FREEДОМ розповів, чи допоможе заборона росіянам на в’їзд до Європи зломити режим Кремля і посилити європейську безпеку.

Усі хочуть перемоги України, але ніхто не хоче воювати із Росією. Інтерв’ю Зеленського The Washington Post

Пастка “евакуації” та зворотна депортація — як і куди Росія незаконно вивозить українців

Читайте також: Тиснути на Зеленського марно: майбутні переговори президентів Туреччини та України обговорюємо в інтерв’ю з Фесенком

Прямий ефір