Як зупинити виробництво дронів-камікадзе Shahed — розбір від експерта

Богдан Долінце. Фото: Facebook/Dolintse

Зупинити виробництво дронів-камікадзе типу Shahed в Ірані може тільки знищення заводу або жорстке ембарго на чіпи для роботи з системою ГЛОНАСС. Таку думку сьогодні, 26 травня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив експерт з питань розвитку авіаційного ринку Богдан Долінце.

Він зазначив, що виробництво таких безпілотників в Ірані поставлено на потік, запчастин для нього вистачає.

“Ми маємо розуміти, що це не дуже дорога техніка. Вартість виробництва однієї одиниці лежить десь у межах від 30 до 40 тисяч доларів… Ті комплектуючі, які там використовуються, не дуже дорогі й часто можуть бути елементами навіть якихось таких побутових речей, які нам відомі — холодильники, мікрохвильові печі, пральні машини. Ось багато із запчастин, які використовуються в них, вони в принципі продаються в усьому світі вільно на ринку”, — сказав Долінце.

За його словами, найкритичнішою частиною Shahed є система навігації.

“Він використовує, як правило, систему навігації або GPS, або ГЛОНАСС. Як відомо, Російська Федерація сама не здатна виробляти чіпи для системи ГЛОНАСС. Фактично всі чіпи системи ГЛОНАСС, які використовуються РФ — це чіпи західного виробництва, як правило, Америки або інших країн. Ось якщо говорити конкретно про самі Shahed, з огляду на їхню досить невисоку вартість і, в принципі, можливість доступу до необхідних елементів, то їхнє виробництво може бути зупинено, якщо буде дві речі. Перша — знищено завод з їхнього виробництва, що на якийсь час відсуне можливість їхнього виробництва. І ми пам’ятаємо, півроку тому були певні вибухи на одному із заводів. Але, на жаль, це не вплинуло суттєво на цикл виробництва цього безпілотника… Друга складова — це, звісно, жорстке, повне ембарго на будь-які чіпи, насамперед пов’язані з будь-якими системами навігації для Ірану і для Російської Федерації”, — зазначив Долінце.

Крім того, він вважає, що сьогодні Росія може використовувати іранські дрони виключно в рамках комбінованих атак для прикриття крилатих і балістичних ракет. Україна вже знає слабкі місця Shahed й створила досить потужну систему протидії.

Що стосується випробувань нової балістичної ракети Khorramshahr-4, то, на думку експерта, не можна виключати, що Іран може передати РФ ракети подібного типу. Однак, він зазначив, що цикл виробництва цих ракет досить довгий, а Іран сам зацікавлений, щоб сконцентрувати їх певну необхідну кількість для своїх цілей. Крім того, Іран може побоюватися більш жорстких санкцій з боку Заходу в разі передачі цих систем.

Водночас Долінце звернув увагу на те, що між Іраном і РФ налагоджена двостороння співпраця, бо Росія в обмін на Shahed почала передавати авіаційні технології.

Читайте також: Закупівля дронів і будівництво залізниці: Росія та Іран поглиблюють співпрацю (ВІДЕО)

Нагадаємо, співпрацю Ірану і Росії засуджують і Європейський Союз, і США. І закликають інші країни світу не надавати матеріальну чи іншу підтримку агресивній війні Росії.

Прямий ефір