Як зараз працюють українські АЕС і що таке малі модульні реактори, розповів експерт енергетичного ринку

Геннадій Рябцев. Скриншот: uatv.ua

Із чотирьох атомних електростанцій (АЕС) України не працює тільки тимчасово окупована Росією Запорізька — вона перебуває в стані холодної зупинки. Проблеми з балансом енергосистеми після російських ракетних атак існують, але вони розв’язуються, зокрема, завдяки діям українських споживачів і скороченню обсягів промисловості. Про це сьогодні, 24 січня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів експерт енергетичного ринку Геннадій Рябцев.

Щодо трьох інших АЕС, то, за його словами, вони працюють відповідно до технологічних регламентів, виводячи вчасно всі реактори на планові ремонти, передбачені вимогами МАГАТЕ до енергетичної безпеки відповідних об’єктів.

“Балансування енергетичної системи здійснюється зараз, як і раніше, тепловими та гідроелектростанціями. Але оскільки більшість об’єктів теплової генерації розташовані на лівобережній Україні, то наразі виникають проблеми з балансуванням і його забезпечують в основному гідроелектростанції. Але зрозуміло, для того, щоб балансувати систему, потрібна велика кількість води, до того ж постійно. Взимку, на жаль, великої кількості води немає. Тому після роботи ввімкнення на повну потужність тієї чи іншої гідроелектростанції потрібно наповнити водою водосховища над нею. І для цього потрібен час, бо це природа і їй не накажеш. Тож є проблеми з балансом зараз, але ці проблеми розв’язуються скороченням обсягів споживаної електричної енергії завдяки діям, зокрема, й українських споживачів, які стали користуватися меншими обсягами електричної енергії, реагуючи на заклики енергетиків і військово-політичного керівництва України. На жаль, істотно скоротилося і промислове виробництво”, — сказав Рябцев.

Він зазначив, що тому тієї потужності, яку зараз генерують компанії в Україні, достатньо для забезпечення всіх споживачів. Але в тому разі, якщо між ракетними ударами буде достатньо часу для відновлення пошкоджених об’єктів. А цього гарантувати, на жаль, ніхто не може.

Водночас, пояснив експерт, прискорити запуск малих модульних реакторів технічно неможливо, оскільки цих реакторів нині взагалі не існує, їх щойно винайшли.

“Тільки-тільки американська компанія отримала відповідні ліцензійні документи на використання цієї технології на території Сполучених Штатів. Тобто ці реактори необхідно ще доопрацювати, виготовити і отримати дозвіл на надання цієї технології в Україні. Але знову ж таки ніхто не буде сюди постачати дороге обладнання і монтувати його, знаючи, що може прилетіти в будь-який момент. Занадто великі тут військові ризики”, — каже Рябцев.

Як приклад він навів ситуацію, що припинилися перемовини і появи інформації про те, що Туреччина готова поставити Одесі Одеської області якісь мобільні судна-генератори для забезпечення міста електроенергією.

“Якраз через те, що власники цих об’єктів, оцінивши можливі ризики, вважали за краще утриматися від реалізації тих, скажімо так, не назву планів, але тих намірів, які їм приписали, зокрема і ЗМІ. Тому зараз, щодо нинішньої допомоги, то це в основному постачання обладнання для тимчасових рішень. А там, де це можливо, постачання обладнання для оновлення енергетичного обладнання з більш високими вимогами до безпеки тих об’єктів, які відновлюються. Не більше того”, — сказав експерт.

Рябцев підсумував, що про оновлення, створення нової, оновленої енергетичної системи України йтиметься після перемоги. Хоча документи, бачення цієї системи, стратегії розробки та стратегії розвитку цієї системи необхідно готувати вже сьогодні, “не відкладаючи цю справу в довгий ящик”.

Читайте також: Щонайменше 4 масовані ракетні удари РФ очікуються по енергетиці України до кінця опалювального сезону, — експерт про відновлення

Нагадаємо, раніше Рябцев заявив, що Україна пройшла екватор зими. Завдаючи ударів по об’єктах української енергетики, РФ не досягла цілей і не досягне.

Прямий ефір