Як Путін готував та програв культурну війну — аналіз (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: gettyimages.com

Вторгненням в Україну Путін розпочав не лише масштабний збройний конфлікт, але й розв’язав культурну війну із західними цінностями. Це вже визнали багато європейських політиків. Мільйони доларів щороку Кремль витрачає на пропаганду — усередині країни та за кордоном. Витрати на промивання мізків із року в рік зростають. Але повномасштабна війна в Україні буквально з перших днів показала, що культурне протистояння Росія програла, повідомляє FREEДОМ.

Виправдовуючи вторгнення, Путін наприкінці лютого заявляв, що Україна — “повністю контрольована зовнішніми силами”, “колонія з маріонетковим режимом, яка загрожує російській цивілізації”. Тому й війну розв’язав нібито не за територію, а за ідеї, цінності та традиції. І навіть озвучував ідею війни культур: США, західноєвропейських країн та Росії.

“До останнього часу не припинялися спроби використати нас у своїх інтересах, зруйнувати наші традиційні цінності та нав’язати нам свої псевдоцінності, які б роз’їдали нас, наш народ зсередини, ті установки, які вони вже агресивно насаджують у своїх країнах”, — говорив Путін 24 лютого.

Господар Кремля, як пише видання Foreign Policy, багато років розігрував цю культурну карту у Франції, Угорщині та інших європейських державах, які сильно прив’язані до так званих традиційних цінностей. І посиленням пропаганди всередині країни готував ґрунт у самій Російській Федерації.

Один із прикладів — розпалювання гомофобії. Людям нав’язували ідею, що одностатеві стосунки — це хибні західні цінності, які прямо ведуть до деградації та виродження.

“Путін не діє у порожньому просторі, він діє у культурному контексті, і можна навіть сказати, що він є продуктом цього контексту. У цьому культурному контексті дуже сильна ідея русофобії, ідея блокування Росії Заходом, і навіть ідея образи на Захід. Усі ці культурні ідеї підживлюють російську агресію”, — зазначив німецький історик Мартін Шульце Вессель в інтерв’ю ВВС.

Але повномасштабне вторгнення Росії в Україну показало, що західні цінності — в іншому. І вони виявилися важливішими за матеріальний комфорт і благо.

“Скажімо так, це чергове так зване досягнення Путіна. Ніколи раніше ми не спостерігали такої згуртованості. Ми об’єдналися перед жахливою агресією проти України. Адже це торкнулося наших важливих цінностей. Ми маємо залишатися єдиними. Серед публіки я бачу багато молодих людей. Будь ласка, пам’ятайте, що об’єднана Європа є кращою і сильнішою, ніж Європа роз’єднана. У нас немає шансів вистояти поодинці перед глобальними викликами XXI століття. Ми маємо сильних конкурентів, є і вороги. Росію можна назвати ворогом”, — заявив експрезидент Польщі Олександр Квасьневський, виступаючи на конференції “Майбутнє надії”.

Про те, що війна РФ проти України акцентувала увагу на значенні спільних цінностей для всієї Європи, неодноразово говорив голова європейської дипломатії Жозеп Боррель.

“Війна в Україні нагадує нам зараз драматичним та вражаючим чином про незамінну цінність Європейського Союзу як мирного проєкту для європейців, про його значення як потужного гравця у підтримці та розвитку безпеки на нашому континенті та за його межами”, — йдеться у заяві верховного представника Європейського Союзу із закордонних справ та політики безпеки Жозепа Борреля на сайті Європейської служби зовнішніх дій.

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль вважає, що інакше західні партнери вчинити і не могли: розрізненість стала б одним із кроків для подальшого просування Росії вглиб Європи. Тож єдиним порятунком для неї стало об’єднання.

“Росія сьогодні воює своєю армією в Україні. Але Росія гібридно воює на Європейському континенті з Європейським Союзом. І газовий шантаж, нафтовий шантаж, створення продуктової кризи, створення кризи мігрантів, дезінформація, кібератаки — це елементи великої гібридної війни, яку на Європейському континенті створює Російська Федерація”, — вважає прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.

Але аналізуючи згуртованість Заходу, де також існують різні думки щодо цінностей, історики та аналітики дійшли висновку: культурну війну Росія вже програла.

Читайте також: Євросоюз уже не той, яким був до війни: можливість виключення Угорщини з ЄС оцінила Брусиловська

Прямий ефір