Як досягти колективного імунітету – досвід Моршина: “5 вопросов” із лікарем-інфекціоністом Віктором Петровим

Фото з сайта nus.org.ua

У Моршині (Львівська обл.), який навесні взяв участь в експерименті МОЗ із масової вакцинації для вироблення колективного імунітету, жоден хворий на коронавірус станом на кінець жовтня не потребував госпіталізації.

Як такого результату досягти по всій Україні – розповів лікар-інфекціоніст Віктор Петров у програмі “5 вопросов” телеканалу UA.

Ведучий – Олег Борисов.

Моршин є прикладом створення колективного імунітету. Як цього досягти по всій Україні?

– Перше, що треба, – бути відповідальним. Кожен із нас повинен розуміти, що він повинен зробити маленький внесок у так званий колективний імунітет.

Перше питання – це те, що всі, хто не вакцинований, мають обрати для себе ту вакцину, яка їм доступна, яка їм подобається більше, яку їм радять друзі, медики, лікарі, будь-хто. Тобто головне зробити цю вакцину найближчим часом. Друге – люди, які зараз хворіють легко. Після того, як вони перехворіють, вони повинні знати кількість нейтралізувальних антитіл. Це дуже важливий момент, оскільки це ті захисні антитіла, які вступають у боротьбу, якщо ви, наприклад, хворієте або інфікуєтеся коронавірусом.

Щодо вакцини хочу сказати, що зараз доступні три основні вакцини – це AstraZeneca, Pfizer та CoronaVac. На вибір є вакцини для будь-якого віку, і для тих людей, які можуть мати якісь хронічні захворювання. Головне просто прислухатися до рекомендації лікаря. Я у своїй практиці дуже уважно вислуховую побажання своїх пацієнтів. Уважно аналізую картку, анамнез пацієнта й обираю ту вакцину, яка найменше може нашкодити, від якої буде менше побічних дій. Заразом хочу сказати, що будь-яка вакцина матиме хоча б мінімальні побічні дії. Наприклад, це може бути температура близько 37,5 або біль у місці уколу. Це також може бути грипоподібний стан, іноді головний біль. Але це дуже рідко трапляється. І з вашим довіреним лікарем ці питання можна обговорити будь-коли.

Після вакцинації люди все одно іноді хворіють. Навіть ті, хто вже хворів. Що робити, щоб розірвати цей ланцюжок?

– Перше – люди, які перехворіли, мають антитіла. Вони хворітимуть легше, якщо ще раз інфікуються. Будь-яка вакцинація, на жаль, не гарантує повної резистентності до інфекції. На жаль, люди інфікуються та хворіють. Але, на щастя, всі вакциновані, які у моїй практиці траплялися, хворіли легко, мало хто з них потрапив до стаціонару.

Якщо аналізувати статистику зі стаціонарного лікування, лікування важких хворих, серед них майже немає вакцинованих. 2% українців мають фальсифіковані документи щодо вакцинації. Буває так, що пацієнт потрапляє до стаціонару, я питаю, чи справді він вакцинований, а він зізнається, що ні. Тому я прошу: якщо ви вже потрапили до стаціонару, якщо ви інфікувалися, будь ласка, не брешіть медикам, не брешіть своєму лікарю. Скажіть правду, що у вас вакцини немає, щоб він правильну тактику лікування обрав і в жодному разі не зашкодив вам додатковими препаратами.

У Києві через зростання захворюваності на коронавірус серед дітей продовжили шкільні канікули. Діти є серйозними переносниками інфекції, оскільки часто хворіють безсимптомно. Чи потрібно їх вакцинувати?

– Дітей 12-18 років ми щепимо вакциною Pfizer. Це єдина вакцина, яка є доступною для нас зараз. Якщо говорити про вакцинацію дітей 6 років, то зараз тривають клінічні дослідження. Ці клінічні дослідження будуть закінчені протягом найближчих 2-3 місяців, і ми отримаємо рекомендації, варто чи не варто вакцинувати дітей.

На жаль, діти не дотримуються карантинних обмежень. Вони мають скорочений інтимний простір. Вони між собою діляться їжею, вони спілкуються більш тісно, і навчити їх дуже швидко обмежувати ці контакти неможливо. Тому діти зазвичай приносять інфекцію зі школи додому, і вже хворіють бабусі, дідусі, тата й мами.

Чи може бути таке, що людина вакцинувалася, але антитіла так і не виробляються?

– Дуже хороше питання. Дивіться, якщо ми говоримо про вакцинацію CoronaVac, то у трьох із 10 імунітет не виробиться, у них не буде антитіл. Якщо говорити про Pfizer, то там 97% ефективності. Тобто у десяти із десяти виробляються антитіла. Але зі ста людей троє імунної відповіді не матимуть. Якщо ми говоримо про вакцинацію AstraZeneca, то теж 65-70% всіх вакцинованих отримують хороший рівень антитіл. Тому потрібно вибрати вакцину, яка є більш доступною, яка людині більше подобається, і просто брати до уваги її ефективність.

Нагадаємо, згідно з дослідженнями ЮНІСЕФ, 42% українців, які ще не вакцинувалися від COVID-19, готові це зробити.

Читайте також: “Антивакцинаторський дух” швидко зникає у реанімаціях, – Ляшко

Прямий ефір