Виплата Росією репарацій Україні — про дорожню карту і позицію країн-партнерів розповів Малюська

Ілюстративне фото: minfin.com.ua

Політично у країн-партнерів України є розуміння і підтримка щодо компенсаційного фонду, щодо виплати Росією репарацій Україні. Ключову роль у цьому матимуть конфісковані за кордоном російські активи, виторг від продажу яких має надійти до такого компенсаційного фонду. Про це сьогодні, 7 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ повідомив міністр юстиції України Денис Малюська.

“Юридично це, власне кажучи, одна з цілей зустрічі (міністрів юстиції країн G7 (“Великої сімки”), — ред.) — домогтися однакового розуміння того, що ми всі розуміємо під компенсаційним фондом і як він наповнюватиметься. Жодної сторони, яка була б проти створення компенсаційного фонду або ж реєстру збитків, куди б ми могли внести дані про всіх потерпілих, про все майно, яке було пошкоджено, тут точно протиріч немає. Тобто всі за, і цей механізм уже зараз напрацьовується, і ми рухатимемося далі”, — сказав він.

Міністр зазначив, що особливо цей процес добре йде після голосування Генасамблеї ООН, яка підтримала таку ідею. Питання складніше — це гроші, якими цей фонд буде наповнений.

“Наша головна ідея в тому, що гроші треба відібрати в російського Центробанку, у них там грошей багато, порядно на Заході назбиралося. Але юридично це дуже складний механізм. Його можна імплементувати досить швидко. Але для цього треба, щоб величезна кількість країн мала однакову позицію юридично куди бігти і що робити. Це логістично, організаційно досить складно. Але ми сподіваємося, що суттєво просунемося в цьому напрямі вже цієї зими, коли будуть конкретні перемовини тільки виключно за цим пунктом. Тому що нещодавня зустріч у Берліні, де ми збиралися з колегами з G7, вона була присвячена трохи ширшому порядку денному, і про компенсацію, і російські суверенні активи — це було лише частиною всієї великої юридичної роботи, яка ведеться навколо російської агресії”, — заявив Малюська.

За його словами, існує дорожня карта, і першим її етапом, першим важливим кроком було якраз голосування резолюції Генасамблеї ООН.

“Наступний крок — це зібрання країн, які підтримують цю ініціативу на спеціальній міжнародній конференції. План — це зима. А також створення реєстру збитків десь на території, скоріше за все, Європейського Союзу. У нас є кілька країн-претендентів, які такий реєстр готові підтримувати і створювати. Після цього, знову-таки за дорожньою картою, у нас укладення міжнародної угоди і її ратифікація, імплементація країнами-учасницями. Це ніби трошки зубодробильно звучить, юридичною мовою, але, простіше кажучи, для того, щоб відібрати сотні мільярдів російських активів і перерахувати їх до компенсаційного фонду для того, щоб потерпілі отримали компенсації, для цього треба тільки, скажімо так, кілька дуже важливих, але юридичних дій. Для цього не треба проводити якусь фізично складну роботу, кропітку з підготовки якоїсь величезної кількості документів, погоджень та інше. Тут, якщо буде консенсус ключових країн навколо одного документа, далі вже дорога відкрита, і все дуже швидко побіжить”, — резюмував Денис Малюська.

Читайте також: РФ не встигла перемістити свої активи туди, де Україна не змогла б їх дістати: інтерв’ю з міністром юстиції Малюською

Нагадаємо, раніше Малюська розповів, що ухвалення на Генасамблеї ООН резолюції про створення компенсаційного механізму з виплати Росією коштів Україні дозволить без згоди РФ зробити ці виплати. А також те, що кожен росіянин платитиме Україні репарації.

Прямий ефір