Вибори до Ради, житловий бум: якою була Україна у 2002 році (ВІДЕО)

Скрін із відео

2002-й – рік сумнозвісної Скнилівської трагедії та смерті Валерія Лобановського. Також це рік економічного підйому України, житлового буму, споживчих кредитів і першого повністю вітчизняного автомобіля. Перше “золото” “Шахтаря”, треті вибори до Верховної Ради – все це стало реальністю в країні у 2002 році.

Про це розповідаємо в новому випуску документального серіалу “30 років Незалежності” на телеканалі UA.

Якщо в 2000 році 70% купівель робили ще на ринках, то до 2002-го була перевага в бік супермаркетів – їх відкривали десятками.

Українці досі з недовірою ставилися до банківських платіжних карток. Але в країні оплату карткою брали вже 35 тисяч магазинів. Банки щосили рекламували безготівкові розрахунки.

У країні цього року починається житловий бум – і будівництв, і купування житла.

“Вже це був той період, коли “сталінка” припинила бути елітним житлом, я бачила рекламу: будинок, у якому буде свій медпункт, солярій і пральня, наприклад. Зараз це читати смішно, а тоді це була інфраструктура”, – каже Ірина Ткаченко, директор ріелторської компанії.

З початку 90-х ціни на квартири в двох найбільших містах, Києві та Харкові, суттєво не змінювалися – “однокімнатка” коштувала 8 і 4 тисячі доларів відповідно. Але кілька років стабільного долара по 5 гривень усе змінюють. У 2002-му – ціни вже вдвічі вищі.

У 2002 році Київ і Харків об’єднували не тільки квартирний бум, а й столичний експрес – перший денний потяг між містами, прообраз майбутнього Інтерсіті, який доїжджає за п’ять годин. Квиток від 30 гривень – шість доларів. Відкривали маршрут урочисто – зі стрічками й танцями.

Продуктом року були крабові палички. Японський винахід 70-х – імітацію крабового м’яса з рибного фаршу – в Україні знали з 90-х. Але до 2002 року під Одесою побудували власний завод. З цього моменту крабовий був другим після олів’є головним салатом будь-якого застілля.

Шоу двійників – так назвуть парламентську кампанію 2002 року. Це були треті вибори до Ради, але перші, де масово використовували цю технологію: знайти тезка, щоб розпорошити голоси конкурента-мажоритарника, а ще краще – цілу однойменну партію. Так, у виборах, крім звичної КПУ, брали участь КПУ оновлена та КПУ робітників і селян.

До Ради-2002 пройшла шістка: Блок Віктора Ющенка “Наша Україна”, Комуністична партія України, Блок партій “За єдину Україну”, Блок Юлії Тимошенко, Соціалістична партія України, Соціал-демократична партія України (об’єднана).

Більше про головні події року дивіться у відео.

Прямий ефір