Вибори до Конгресу США — на що чекати Україні (ВІДЕО)

Конгрес США. Фото: ukrinform.ua

У США розпочалася виборча кампанія. 8 листопада там відбудуться проміжні вибори до Конгресу — головного законодавчого органу країни. Вони торкнуться всієї нижньої та третини верхньої палати. Багато в чому результат цього голосування може вплинути на результат президентських виборів у 2024 році, повідомляє FREEДОМ.

У США, щоб законопроєкт дійшов до підписання президентом, його мають схвалити обидві палати Конгресу. Нижню — представників — обирають раз на два роки. Також разом із цими виборами до третини штатів обирають сенаторів — конгресменів верхньої палати. Їхній термін повноважень 6 років. Наразі в обох палатах лідирують демократи, однак ситуація може змінитися, стверджують експерти.

“Загалом, станом на зараз такий вигляд, що демократи можуть за собою зберегти верхню палату Конгресу, це сенат. Але ризикують втратити палату представників, де в них насправді й зараз досить хитка більшість. Тож це реалістичний сценарій. Але глобально від можливої ​​перестановки сил у нижній палаті Конгресу питання підтримки України не стане рубом і не буде каменем спотикання серед демократів і республіканців”, — каже політолог-американіст, аналітик “Інтерньюз-Україна” Владислав Фарапонов.

Проте, за всіма прогнозами, підтримка Києва не знизиться. По-перше, більшість ключових заходів допомоги, включаючи лендліз, вже вжито. А по-друге, у питанні України більшість представників обох партій виступають радикально за курс на перемогу над путінською Росією.

“Двопартійний консенсус загалом існує. Про це свідчить і те, що законопроєкт про надання лендлізу, його відкриття представляли конгресмени обох палат парламенту. Голосували так само. Але, звичайно, в обох партіях існують групи: так звані найзатятіші трампісти і в лівому крилі Демократичної партії, які виступають за скорочення кількості постачань та перемовин з Путіним”, — коментує професор кафедри міжнародних відносин Національного авіаційного університету Максим Ялі.

А з президентськими виборами ситуація менш однозначна. Насамперед через відсутність єдиних кандидатів. Окрім повторення протистояння Байден – Трамп, є ймовірність висунення молодих політиків від обох партій. Нинішня віцепрезидентка Камала Харріс та міністр транспорту Піт Буттіджич можуть піти на вибори від демократів. Республіканці ж можуть висунути колишнього віцепрезидента Майка Пенса чи губернатора Флориди Рона Десантіса. Тому Києву варто будувати відносини зі Сполученими Штатами незалежно від персони президента, стверджують експерти.

“Я думаю, що сьогодні на 70% зберігається ймовірність повторення протистояння Байден і Трамп. Зокрема через брак інших сильних кандидатів. Не можна сказати, і дуже небезпечно говорити з боку української влади та експертів, що хтось нам вигідний більше чи менше. Тобто будь-який американський президент, хоч би хто він був, він буде на боці України. Навіть попри заяви Трампа останнім часом, ми маємо розуміти, що це також елементи передвиборчих перегонів”, — висловив думку Фарапонів.

І хоча наразі повторення дуелі президентів найбільш імовірне, все може сильно змінитись. Два попередні президенти — Барак Обама та Дональд Трамп набрали достатній рівень всенародної підтримки лише за 4 роки до свого обрання.

Читайте також: Надання допомоги Україні важливе для безпеки в усьому світі: інтерв’ю з представницею Держдепу США Андреа Калан

Нагадаємо, координатор стратегічної комунікації Ради нацбезпеки США, колишній речник Пентагону Джон Кірбі сказав, що президент РФ Володимир Путін продовжує затягувати війну і не показує готовності до її завершення.

Прямий ефір