Військові плани РФ щодо Молдови зірвала Україна, — історик

Росія мала плани військового захоплення Молдови. Їх зірвала Україна. Проте Кремль має і план Б щодо дестабілізації ситуації в республіці. Такою думкою сьогодні, 13 березня, поділився історик, директор Інституту ефективної політики (Молдова) Віталій Андрієвський в ефірі FREEДОМ.

“Вони не приховували, що хочуть взяти Придністров’я, а можливо й Гагаузію. Вони працювали в Гагаузії: пропонували там виступити з ініціативою створення “народної республіки” та приєднатися до Росії. Деякі мали плани дійти до Кишинева, тобто військові плани зірвала Україна. Але водночас був, як завжди заведено, план Б, — говорить гість ефіру.

За його словами, цей план Росія намагалася реалізувати задовго до повномасштабного вторгнення в Україну, він полягає у дестабілізації ситуації у Молдові.

“У 2006 році [Росією] було введено ембарго на [молдавське] вино. Потім, коли ми розпочали процедуру вступу до європейської асоціації та отримали безвізовий режим, ввели ембарго на продовольчі товари, які ми направляли до Москви, потім знову на вино. Це тривало довго, і цей план лишився. Але коли вони розв’язали відверту війну з Україною, їм здалося, що можуть захопити Молдову військовим шляхом. На щастя для нас, але великою кров’ю Україна зупинила наступ на Молдову, і значна частина, більшість громадян Молдови, звичайно, вдячні Україні”, — наголосив історик.

Він не сумнівається, що з нинішніх протестів у Молдові “стирчать вуха Кремля”, який продовжує комплексно впливати на країну за допомогою фінансів, проросійських політиків, інформаційних джерел.

“Це — гібридна війна”, — говорить Віталій Андрієвський.

Він вважає, що влада Молдови має більш активно реагувати на загрозу: перекривати фінансові потоки Кремля та проводити роз’яснювальну роботу серед населення.

“Треба пояснювати, до чого можуть призвести і вже призводять ці протести. Не просто скинути на поліцію, мовляв, вирішуйте всі наші проблеми, треба виїжджати до села, треба активізувати роботу через ЗМІ, є багато важелів та можливостей. Тут поки що ми дуже серйозно недопрацьовуємо, я маю на увазі й владу, й громадянське суспільство, й проєвропейські партії”, — каже Андрієвський.

Читайте також: “Переворот у Молдові став би для РФ рятівним колом”: історія втручання Кремля у справи республіки від 1990-х до сьогодні (ВІДЕО)

Прямий ефір