Військова та економічна допомога Україні переросла в головну політичну дискусію в Давосі — щоденник форуму (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Головним у політичній дискусії Всесвітнього економічного форуму у швейцарському Давосі стало питання військової та економічної допомоги Україні. Серед інших тем учасники називають інфляцію та загрозу появи нової пандемії. Сьогодні, 19 січня, на форумі пролунала низка заяв, повідомляє FREEДОМ.

Розв’язання глобальних світових питань на саміті звелося до активних політичних дискусій — чи постачати танки Україні. Міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс упевнений, що основні бойові танки будуть.

“Я впевнений, тому що це те, що я чую і тут, і в розмовах з іншими лідерами. На жаль, цей імпульс сформувався після того, як ми побачили жахливі смерті, зруйновані квартири в Дніпрі. Це те, що штовхає нас уперед. Ще, я маю додати, що після заяви британського уряду про те, що вони збираються відправити свої танки, в інших залишається менше аргументів не робити те ж саме”, — сказав він.

Колишній прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон і віцепрем’єр-міністерка Канади Христя Фріланд закликали союзників швидко надати Україні всю необхідну зброю. Водночас Джонсон наполягає на тому, щоб Захід перестав турбуватися про ядерну ескалацію. На його думку, Володимир Путін не використовуватиме атомну зброю.

“Ми повинні зосередитися на підтримці України та наданні Володимиру Зеленському інструментів, необхідних йому для завершення роботи. Дайте їм танки. Втрачати абсолютно немає чого”, — заявив прем’єр-міністр Великої Британії (2019-2022 рр.).

А санкції Євросоюзу занурять економіку Росії в рецесію на десятиліття, запевняє президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.

“Україну Європа підтримуватиме стільки, скільки буде потрібно. 3-мільярдний транш у межах пакету допомоги на 2023 рік зміцнить фінансову стабільність України, дасть змогу виплачувати зарплати і пенсії”, — запевнила вона.

А для того, щоб українцям пережити цю зиму, “Нафтогаз” у Давосі домовився про резервування та фінансування додаткових обсягів газу, необхідних Україні. Також українська делегація зробила акцент і на післявоєнному відновленні України.

“Війна в Україні триває, проте ми маємо напрацьований з MIGA та DFC механізм страхування ризиків, який прагнемо масштабувати на всі країни, що бажають інвестувати в Україну. Це дає змогу вже зараз вести з партнерами діалог щодо секторів, які викликають найбільший інтерес інвесторів”, — повідомила перша віцепрем’єр-міністерка — міністерка економіки України Юлія Свириденко в ефірі телемарафону.

Проте в Давосі деякі експерти побоюються, що війна Росії проти України стане масштабним ризиком для світової економіки в найближчі два роки. Так, одна з директорів Міжнародного валютного фонду Крісталіна Георгієва закликає світову еліту врахувати ризики через обмеження блакитного палива.

“Рецесія, схоже, охопить весь світ, країни дедалі більше покладаються на вугілля в умовах обмежених постачань енергії, а вартість обслуговування боргу стрімко зростає. Помилитися — значить втягнути світ у таке місце, де ми всі станемо біднішими і будемо в меншій безпеці”, — висловила думку директорка-розпорядниця МВФ в інтерв’ю The Guardian.

На думку міжнародних експертів, учасники Всесвітнього економічного форуму все ж найбільше стурбовані тим, щоб не допустити великої світової війни.

“І ось політики, з моєї точки зору, збираються якраз у Давосі для того, щоб обговорити неформально, обговорити все ж таки як виходити з цієї ситуації. Вони стурбовані тим, щоб не допустити великої війни і все-таки запустити розвиток людства за сценарієм коопераційним, а не конфронтаційним”, — коментує експерт-міжнародник, український дипломат Руслан Осипенко.

Окрім обговорення глобальних політичних та економічних проблем, пов’язаних із російсько-українською війною, топтемами форуму стали розробка безпечної та ефективної вакцини перед загрозою нової пандемії та перехід на зелену енергетику в найближче десятиліття.

Читайте також: Всесвітній економічний форум у Давосі: про перші результати для України розповів Гончаренко

Як повідомлялося раніше, другий після початку повномасштабної війни Росії проти України Всесвітній економічний форум (ВЕФ) триває у швейцарському Давосі. Захід відвідала рекордна кількість представників бізнесу та лідерів країн. Росіян цього року на форумі немає. А головною темою на порядку денному стало українське питання, зокрема надання військової допомоги Києву.

Прямий ефір