Відносини України з Японією та Індією — про важливість і перспективи розповіли експерти

МЗС України. Фото: zeft.in.ua

Від Японії, яка буде господинею цьогорічного саміту G7, Україна очікує продовження політики посилення санкцій щодо Росії та подальшої підтримки. А в Індії відбудеться саміт G20, і, як кажуть експерти, темою номер один будуть питання продовольчої та енергетичної безпеки, з якими зіткнулися лідери світових країн на тлі повномасштабного вторгнення РФ в Україну, повідомляє FREEДОМ.

Цього року лідери G7 зустрінуться в Хіросімі. Прем’єр-міністр Японії Фуміо Кісіда заявив, що найближчими днями планує відвідати країни “Великої сімки”, насамперед — США, де відбудуться переговори з президентом Джо Байденом, щоб наголосити на силі японо-американського союзу та на тіснішій співпраці між країнами у 2023 році:

“З 9 січня я маю намір відвідати Францію, Італію, Велику Британію, Канаду та США і проведу там відверті бесіди. Як господар G7, я буду активно керувати протягом усього року”, — сказав Кісіда.

Посол Японії в Україні Кунінорі Мацуда в інтерв’ю “Інтерфакс-Україна” заявив, що від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Японія вже виділила Україні понад мільярд доларів і планує надати ще 500 мільйонів. У 2023 році допомога буде спрямована на підтримку енергетичного сектору, насамперед на закупівлю генераторів. Як розповів надзвичайний і повноважний посол України в Японії Сергій Корсунський в інтерв’ю “Громадському радіо”, вони вже починають прибувати в Україну.

“Народ і політичні еліти Японії на боці України. Це не просто слова. Це опитування громадської думки, які проводилися не раз. Японія прийняла 2 200 українців. Надає дуже суттєву допомогу. У 2023 році вона головуватиме в “сімці”. Ми дуже сподіваємося, що вона буде активно проводити політику, яка зміцнить режим санкцій і допомогу Україні”, — сказав Корсунський.

Також Японія допомагає Україні дипломатичними зусиллями — працює з країнами в азійському регіоні, які ще не визначилися зі своєю позицією щодо війни між Росією та Україною, каже експертка з питань Східної Азії Наталія Бутирська.

“Тому Україні важливо, що Японія посилюватиме діалог із країнами Азії в підтримці України. Попри те, що це не входить до її місії в межах “Великої сімки”, однак нам дуже важливо мати таку силу, яка служить своєрідним адвокатом в Азії для України”, — вважає Бутирська.

Планується, що президент України Володимир Зеленський виступить перед учасниками саміту “Великої сімки” онлайн і ознайомить лідерів із поточною ситуацією.

Для участі в саміті G7 планують також запросити прем’єра Індії Нарендру Моді, який головує цього року в G20. Цей саміт відбудеться в Нью-Делі 1 грудня 2023 року. Гасло заходу — “Одна планета. Одна сім’я. Одне майбутнє”. Індія вже заявила, що зосередиться на проблемах країн Півдня: Африки, Латинської Америки та Азії. Для України ця позиція дуже важлива, вважає Наталія Бутирська.

“Питання продовольчої безпеки, енергетичної безпеки безпосередньо пов’язані з російською агресією проти України й це вже зрозуміли в усьому світі. І це питання активно обговорюється. Тому Індія зі свого боку, як голова G20, приділятиме цьому увагу, а також намагатиметься за можливості робити дипломатичні кроки, які стосуватимуться позитивного впливу на вирішення російсько-українського конфлікту”, — сказала вона.

Бувши членами групи Quad, Японія та Індія поряд з Австралією та США також тісно співпрацюють в оборонній сфері, зокрема проводять щорічні військово-морські навчання в Індо-Тихоокеанському регіоні для демонстрації оперативної сумісності. Останні такі навчання відбулися в травні 2022 року в Японії. Як каже експерт, така співпраця двох країн у питаннях оборони стримує амбіції Китаю, якому підіграє Росія.

“Китай сприймає дуже агресивно ось цей Quad і називає його, так би мовити, “НАТО азійського масштабу”. І зараз, коли між Китаєм і Росією дуже сильно збільшується військово-технічне співробітництво і співпраця на дипломатичному рівні в стратегічних питаннях глобального характеру, і Росія теж знаходить щоразу можливості, щоб підтримувати Китай і теж говорити свої невтішні висловлювання щодо присутності Quad”, — зазначила Бутирська.

Дипломатичні відносини з Індією — у пріоритеті для України, незалежно від її головування на саміті “Великої двадцятки”. Про це заявив на онлайн-брифінгу міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба. Напередодні 2023 року між двома країнами тривали інтенсивні переговори.

“Я наприкінці року зустрічався з міністром закордонних справ Індії під час саміту АСЕАН у Камбоджі. Ми активно, скажімо так, завантажили роботою посла Індії в Україні. Андрій Єрмак говорив з радником з питань безпеки прем’єр-міністра Індії, президент України говорив з прем’єр-міністром Індії. Тобто ви бачите, у нас наприкінці минулого року відбулася суттєва інтенсифікація контактів з індійською стороною”, — сказав Кулеба.

Крім цього, за його словами, наразі на завершальній стадії процес узгодження кандидатури на посаду посла України в Індії.

Читайте також: Україна має намір розвинути відносини з країнами Глобального Півдня – перспективи та плани (ВІДЕО)

Прямий ефір