В ОДКБ сьогодні немає єдності — саміт у Єревані проаналізували експерти (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

У Єревані відбувся саміт Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ). Він був присвячений проблемам міжнародної та регіональної безпеки, як зазначено на сайті організації. Російську та білоруську делегації в столиці Вірменії зустрів масовий мітинг, повідомляє FREEДОМ.

Експерти впевнені, що єдності в ОДКБ сьогодні немає. Однією з причин стала реакція організації на конфлікт, що тліє, між Вірменією та Азербайджаном. Він уже не раз переростав у збройне зіткнення. Так сталося і у вересні цьогоріч. На кордон було направлено місію, що в Єревані вважають недостатньою відповіддю.

“ОДКБ виявилося безсилим на прикладі вересневих сутичок в районі Нагірного Карабаху та обстрілів вірменської території. ОДКБ не могло дати жодної адекватної відповіді на атаки з боку Азербайджану, хоча вони здійснювалися безпосередньо на території Вірменії. Відповідно, у Вірменії є дуже великий скептицизм щодо ОДКБ, бо в межах організації було заявлено, що треба розв’язувати конфлікт дипломатичними методами. Про ніяку військову допомогу, або безпосередньо втручання організації не йшлося”, — коментує експерт із міжнародної безпеки Аналітичного центру ADASTRA Анатолій Черниш.

Ставить під сумнів єдність в ухваленні рішень організації і повномасштабна війна Росії проти України. Усі країни-члени ОДКБ, крім Білорусі, відмовилися визнавати анексію Криму та окупацію інших українських областей федерацією. Серед лідерів країн організації лише самопроголошений президент Лукашенко публічно підтримує Путіна. І це попри те, що Росія — негласно лідер ОДКБ.

“Вона по суті якраз підконтрольна Росії і відповідно Росія намагається її реалізувати для задоволення своїх геополітичних інтересів і зокрема війни в Україні. Однак тут виникають суперечності між країнами-членами ОДКБ, які не хочуть вв’язуватись безпосередньо в авантюру Росії в Україні і не нададуть свої війська або сили для підтримки такого сценарію розвитку подій”, — каже Черниш.

Токсичність Росії розуміють усі її колишні партнери, впевнені експерти. Тим більше на тлі ракетного терору мирних українських міст.

“По суті, вона вже й не існує, ця організація. Там є зв’язка тільки Білорусі та Росії, тому що Лукашенко повністю залежить зараз від Росії. Тому всі інші країни, які більш-менш самостійні, шукають інших партнерів — чи то Туреччину, чи то як це робить той же Казахстан, Китай, США. Тобто Росія токсична для всіх, і для партнерів по ОДКБ теж. Знову ж таки, як підло Путін вчинив із ними, коли під час саме цього саміту він запустив ракети по Україні. По суті він, знаєте, пов’язує їх кров’ю фактично. Ще один аргумент, щоб вони особисто з ним не зустрічалися”, — вважає політичний та економічний експерт Тарас Загородній.

Про те, що ОДКБ не здатна виконувати покладені на неї функції, заявляють і лідери країн-членів організації.

“Ці факти завдають величезної шкоди іміджу ОДКБ як усередині нашої країни, так і за її межами, і я розцінюю це як головну невдачу головування Вірменії в ОДКБ”, — заявив прем’єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян.

Вірменія — перший кандидат на вихід зі складу ОДКБ. Про це говорять експерти, не виключаючи, що країна стане не останньою державою, яка захоче віддалитися від дипломатичних ізгоїв — Росії та Білорусі.

Зазначимо, що прем’єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян на саміті ОДКБ в Єревані відмовився підписувати проєкти декларації Ради колективної безпеки ОДКБ і документа про спільні заходи з надання допомоги Вірменії. Він це зробив після того, як інші члени не захотіли підтримати запропоновані Єреваном поправки. Пашинян закликав членів ОДКБ дати оцінку діям Азербайджану, які він охарактеризував як агресію проти його країни. І сказав, що організація має вимагати від Азербайджану виведення військ із зайнятої ними частини території Вірменії.

“Відсутність з боку ОДКБ чіткої політичної оцінки ситуації та неприйняття вищезазначеного рішення може означати не тільки відмову від союзницьких зобов’язань, але й інтерпретуватися Азербайджаном як зелене світло з боку ОДКБ для подальшої агресії проти Вірменії. А це суперечить не тільки букві, але й духу та змісту основоположних документів ОДКБ”, — пояснив Пашинян.

Читайте також: ОДКБ стала організацією з підтримки війни, — аналітик (ВІДЕО)

Нагадаємо, на думку політолога, керівника неурядової організації Liberty (м. Алмати, Казахстан) Галима Агелеуова, створені Росією структури, куди входять держави Центральної Азії, показали неефективність. Далі дрейф цих країн від РФ буде дедалі виразнішим.

Прямий ефір